Antwort V jakém období se vyvinuli plazi? Weitere Antworten – Kdy se vyvinuli plazi
Vývoj plazů: Plazi se vyvinuli z obojživelníků již v prvohorách. Největší rozvoj však zaznamenali v druhohorách, kterým se přezdívá éra plazů. Tento pojem je však zavádějící, jelikož v té době dominovali souši dinosauři, kteří mají více společných znaků s ptáky, než se současnými plazy.Jsou ektotermní, teplo okolí je jejich hlavní zdroj tepla pro tělo. Proto se tak rádi vyhřívají na slunci. Nejstarší skupinou plazů jsou archosauři, převážně vyhynuli spolu s ostatními dinosaury před 65 miliony let.Vejcorodí plazi kladou svá vajíčka vždy na souš a ve většině případů se o ně již nestarají. Částečná péče o potomky je dokumentována pouze u některých pokročilých druhů. Například krokodýlí samice chrání hnízdo s vajíčky a po vylíhnutí pomáhá mláďatům do vody.
Jaké šupiny mají plazi : Kůže: silně rohovatí, epidermální šupiny (ektodermální původ), štítky, krunýře (chrání před vysycháním)
Jak se vyvinuli ptáci
Ptáci pokládáni za potomky drobných teropodních dinosaurů, konkrétně maniraptorů (klad Pennaraptora a Avialae), z nichž se vyvinuli v období střední až svrchní jury, před více než 160 miliony let.
Jak se vyvinuli savci : Savci (v užším smyslu slova) se vyvinuli ze savcovitých plazů větve Synapsida (snahy některých vědců míří dokonce k synonymizaci Mammalia a Synapsida, aby bylo jasné, že se savci nevyvinuli z plazů, ale pouze z plazům podobných živočichů).
V říjnu zalézají do děr, pod kořeny stromů, do puklin nebo malých jeskyněk ve skalách. Před mrazem se musí schovat stejně jako žáby, hadi nebo ježci. Ještěrky přezimují jednotlivě nebo v párech. V dubnu je vytáhne z úkrytů sluníčko a jejich tělo se vystavuje ztuhlé na slunce, aby se prohřálo.
Víte, proč hadi vyplazují jazyk Hadi téměř nemají chuťové buňky, ale mají dokonalý čich, a to díky speciálnímu ústrojí zvanému Jakobsonův orgán. Když hadi kmitají vyplazeným, rozeklaným jazykem, vlastně čichají. Jazyk pak zasunou přímo do párového Jakobsonova orgánu na patře, a zanalyzují každičkou molekulu pachu.
Jak hadi kladou vejce
Hadi se rodí tak, že si samička v sobě ponechává vaječné obaly až do doby líhnutí. Klade až ve chvíli, kdy se háďata líhnou. Vypadá to pak, že rodí živá malá mláďata. Pro chovatele odpadá starost a péče o vejce.Vejce vzniká ve vaječníku nosnice , v němž se vyvíjí žloutkové folikuly, z nichž se po dozrání uvolňuje žloutek, který je zachycen nálevkou vejcovodu , Během cesty vejcovodem se na něm vytvoří ostatní vrstvy tj. bílek, podskořápečná blána a nakonec skořápka.Tradičně jsou děleni do čtyř řádů: krokodýli (aligátoři, krokodýlovití a gaviálové): k roku 2019 asi 27 druhů (viz taxonomie druhů) šupinatí (hadi, ještěři a dvouplazi): více než 10 000 druhů (k roku 2018 přibližně 10 793) želvy: více než 350 druhů (k roku 2017 asi 356)
Kvůli úspoře vody vylučují suchozemští plazi odpadní dusíkaté látky ve formě nerozpustné kyseliny močové v kašovitém až pevném stavu (jsou urikotelní). Vodní plazi mají vodnatou moč obsahující ve větší míře rozpustnou močovinu a amoniak.
Jaký smysl mají ptáci nejlépe vyvinutý : Ptáci mají velmi dokonale vyvinutý sluch – slyší v širokém rozmezí až po ultrazvuky, přičemž nejvyšší citlivost mají zpravidla mezi 1000-3000 Hz. Vzhledem k velké pohyblivosti ptáků a rozvoji letu je rozvinuto i pohybově rovnovážné ústrojí.
Který pták u nás zůstává na zimu : STÁLÍ ptáci nikam neodlétají. Většinou jsou vázány na člověka, zůstávají v jeho nejbližším okolí. Patří mezi ně vrabec, hrdlička, straka, sýkorka nebo koroptev.
Kdy nastal největší rozvoj savců
ve třetihorách, asi před 65 miliony let, nastal největší rozvoj savců, přizpůsobili se velikostí, stavbou těla, potravou a způsobem života všem prostředím na Zemi; osídlili nejen souš, ale pronikli i do vodního prostředí, říkáme, že savci osídlili všechny ekosystémy.
Doba produkce mléka (laktace), a tedy i kojení, je rozdílná v závislosti na druhu. Např. novorození ploutvonožci čepcolové jsou odstaveni po 4 dnech (jejich mléko obsahuje 80 % tuku a mláďata přibírají denně až 5 kg). Naopak samice šimpanze kojí mládě až tři roky.Po zimování ještěrky vylézají v dubnu, záleží však na počasí. Samci jsou krásně vybarvení a hledají samice. V červnu až červenci samice klade 5-15 vajíček. V závislosti na teplotě se malé ještěrky líhnou po 60-100 dnech.
Kolik se dožívají ještěři : Malé ještěrky se líhnou po 60-100 dnech. Dožívají se 10 až 12 let. Zimují ve skalních puklinách, norách nebo v dutinách stromů zhruba od přelomu září a října až do dubna. V České republice patří ještěrka zelená mezi kriticky ohrožené druhy.