Antwort V jaké části plic dochází k výměně plynů? Weitere Antworten – Kde probíhá výměna plynů v dýchacím ústrojí

V jaké části plic dochází k výměně plynů?
Průdušky se v nich větví na průdušinky ústící do vlásečnicemi protkaných, tenkostěnných plicních sklípků (tvoří houbovitou plicní tkáň), v jejichž stěně dochází k výměně dýchacích plynů mezi plícemi a krví. V plicích je obrovské množství vlásečnic a v každém okamžiku tam probíhá výměna plynů asi v jednom litru krve.Jako horní cesty dýchací se označuje nos, dutina ústní a část hltanu. Slouží k dopravě vzduchu do dolních cest dýchacích. Oproti tomu dolní cesty dýchací zahrnují hrtan, průdušnice, průdušky a samotné plíce. Plošně se tomuto celku říká dýchací soustava.Během nádechu dochází ke kontrakci (stažení) bránice, stlačení a zvětšení objemu hrudní dutiny. Současně probíhá i kontrakce mezižeberního svalstva, žebra se roztahují do stran a nahoru, rozšiřují hrudník a vtahují vzduch do plic.

Co to je zevní dýchání : Vnější dýchání neboli zevní dýchání je výměna plynů (kyslíku a oxidu uhličitého) mezi organismem a vnějším prostředím, která probíhá v plicních sklípcích. Viz také dýchání, vnitřní dýchání.

Kde dochází k výměně dýchacích plynů

Dýchání je v nejširším slova smyslu výměna plynů mezi organismem a zevním prostředím. Nasávání vzduchu do plic a jeho vypuzování z plic (ventilace) v důsledku změn nitrohrudního (pleurálního) tlaku vede ke změnám tlaků v plicních sklípcích (alveolech).

V jakých buňkách probíhá dýchání : Třemi nejběžnějšími dýchacími orgány jsou plíce, žábry a vzdušnice. Tyto orgány vytváří specifickou orgánovou soustavu, zvanou dýchací soustava. Rozlišujeme různé dýchací soustavy, které jsou specializované na různé životní podmínky.

Dolní dýchací cesty jsou součástí dýchacího systému. Dolní dýchací cesty zahrnují průdušnici, průdušky,průdušinky a plicní sklípky (resp. plíce jako celek). Viz také dýchací cesty, horní dýchací cesty.

Při nádechu pracují dýchací svaly, bránice se stahuje dolů a mezižeberní svaly zdvihají žebra vzhůru, tím se zvedá hrudní koš a vytvoří se prostor pro zvětšení objemu plic. Nádech také umožňuje změna tlaků v pohrudniční štěrbině. Při výdechu se dýchací svaly uvolňují, žebra klesají dolů a hrudní prostor se zmenšuje.

Co to je ventilace

Větrání neboli ventilace (latinské ventilatio pochází z ventus, vítr) znamená výměnu vzduchu, např. s nižším obsahem kyslíku (tzv. vydýchaného) nebo znečištěného za čerstvý vzduch. Slouží k výměně vzduchu v interiéru budov či jiných staveb (dopravních, důlních, vodohospodářských…)Plicní sklípky neboli alveoly (lat. alveoli) jsou součástí dolních dýchacích cest a nacházejí se na koncích průdušinek. V alveolech probíhá výměna plynů mezi krví a vzduchem.Zevní dýchání je výměna dýchacích plynů (kyslík, oxid uhličitý) mezi plícemi (plicními sklípky-alveolami) a krví.

Fáze buněčné respirace. Celý děj probíhá v několika krocích. U eukaryotických organismů probíhá glykolýza v cytosolu, Krebsův cyklus v mitochondriální matrix. Dýchací řetězec a oxidativní fosforylace jsou pak procesy vázané na vnitřní membránu mitochondrií.

Kde se kříží trávicí a dýchací cesty : ústní část (oropharynx) – kříží se dýchací a trávicí cesty.

Jak se pozná zánět průdušek : Projevy zánětu průdušek a nakažlivost onemocnění

  1. suchý dráždivý kašel přecházející v kašel vlhký,
  2. bolest na hrudi/za hrudní kostí,
  3. vykašlávání žlutých nebo zelených hlenů,
  4. horečka/zimnice,
  5. rýma a bolest v krku,
  6. bolest hlavy,
  7. dušnost a dýchací obtíže,
  8. značná únava a celková slabost.

Co je umělá plicní ventilace

Umělá plicní ventilace (UPV) neboli mechanická ventilace je způsob dýchání, kdy pacient je napojen na dýchací přístroj neboli ventilátor. Lékař může indikovat umělou plicní ventilaci v případě, že pacient z nějakého důvodu nemá dostatek kyslíku nebo že není schopen samostatně dýchat.

Plicní sklípky neboli alveoly (lat. alveoli) jsou součástí dolních dýchacích cest a nacházejí se na koncích průdušinek. V alveolech probíhá výměna plynů mezi krví a vzduchem. Plicní sklípky jsou obklopeny hustou sítí drobných kapilár.V plicních sklípcích kyslík difunduje do krve, a to na základě pravidla, že kyslík má v odkysličené krvi nižší parciální tlak. V rámci toho přechází přes tenký vlhký epitel plicních sklípků (tzv. alveokapilární membránu).

Co dělá oxid uhličitý : V přirozeném prostředí se jeho koncentrace pohybuje okolo 400 ppm, ve vyšších koncentracích může v uzavřených místnostech vést ke vzniku takzvaného vydýchaného vzduchu a způsobovat bolesti hlavy, závratě a únavu. Velmi vysoká koncentrace může způsobit křeče, kóma a dokonce i smrt.