Antwort V čem se vyrábí surové železo? Weitere Antworten – V čem se vyrábí železo

V čem se vyrábí surové železo?
Surové železo se vyrábí ve vysoké peci tavením železné rudy s koksem, vápencem a dalšími přísadami. Má vysoký obsah uhlíku 3,0–4,3 %, a další příměsi 0,5–3,0 % křemíku, 0,5–3,0 % manganu, 0,05–2 % fosforu a až 0,1 % síry.Železo se dnes vyrábí vysokoteplotní redukcí železné rudy ve vysokých pecích. Mezi základní suroviny, které se pro výrobu železa používají, jsou již zmiňované železné rudy, které obsahují různé množství železa. Nejčastěji se pro zpracování používá krevel (Fe2O3) nebo magnetit (Fe3O4).Železo vzniká hvězdnou nukleosyntézou, termonukleární fúzí křemíku v jádrech velkých hvězd na konci jejich vývoje. Železo je nejtěžším prvkem, který se v posloupnosti od hélia v jádře hvězd syntetizuje za současného uvolnění energie. Železo se v jádře hvězdy hromadí, protože fúze jeho jader neuvolňuje energii.

Kde se zpracovává surové železo : Na samém začátku výroby oceli je surové železo, které se vyrábí ve vysoké peci z železné rudy za pomoci koksu, vápence a dalších přísad. Ze surového železa se v ocelárně vyrábí ocel, kterou se pak zpracuje do polotovarů a pak do koncových výrobků.

V čem se nachází železo

K nejvýznamnějším zdrojům železa se řadí především hovězí maso, jehněčí maso a vnitřnosti – játra. Železo však najdeme i v rostlinných zdrojích, k těm nejbohatším zdrojům se řadí obiloviny, luštěniny, listová zelenina a zelené potraviny, sója, droždí, ořechy, sušené ovoce (meruňky, švestky, rozinky) nebo sušené houby.

Kde a jak se vyrábí ocel : Ocel se vyrábí ve specializovaném hutním provozu, který se nazývá ocelárna.

Železo se v přírodě běžně vyskytuje jako minerál, například jako oxidy, hydroxidy, karbonáty a sulfidy železa. V některých případech může být železo také přítomno ve vodě v různých formách.

Vysoká pec je neustále shora plněna železnou rudou, koksem a vápencem. Koks slouží hlavně jako palivo pro roztavení železné rudy, vápenec váže nečistoty obsažené v železné rudě. Další zpracování surového železa na ocel se nazývá zkujňování. Tím se ze surového křehkého železa v pevném stavu stává elastická ocel.

Kde se tvoří železo

K nejvýznamnějším zdrojům železa se řadí především hovězí maso, jehněčí maso a vnitřnosti – játra. Železo však najdeme i v rostlinných zdrojích, k těm nejbohatším zdrojům se řadí obiloviny, luštěniny, listová zelenina a zelené potraviny, sója, droždí, ořechy, sušené ovoce (meruňky, švestky, rozinky) nebo sušené houby.Výroba oceli (zkujňování železa) spočívá především ve snižování obsahu uhlíku vzdušným kyslíkem v kyslíkových konvertorech nebo přidáním oxidů železa (rudy nebo železného šrotu) v nístějových pecích (proces Siemensův-Martinův). Speciální oceli se vyrábějí v elektrických pecích.V České republice v Ejpovicích, Krušných horách a v Jeseníkách. Železná ruda hnědé barvy a obsahují značné množství krystalové vody, vyskytující se kompaktní i sypké formě.

Železo v rostlinách

  • čočku.
  • ovesné vločky.
  • špenát.
  • sezamové semínko.
  • žitný chléb.
  • přírodní rýži.
  • oříšky.
  • sušené houby a droždí

Kde se v těle tvoří železo : Proteinu, který transportuje kyslík z plic a reguluje vývoj buněk. Většina ze 3–4 gramů elementárního železa přítomného v našem těle je ve formě hemoglobinu. Zbývající železo je uloženo v játrech, slezině a kostní dřeni nebo se nachází v myoglobinu naší svalové tkáně.

Jak se vyrábělo železo v pravěku : Původně se železo vyrábělo přímo z rud v pecích různých obměn, vytápěných dřevěným uhlím (obr. 1 a 2). Vyredukované železo ve formě tzv. železné houby bylo pórovité a nebylo dobře oddělené od strusky, díky menšímu obsahu uhlíku ale bylo kujné.

Co obsahuje ocel

OCEL je slitina železa s uhlíkem (do 2,14%) a doprovodnými prvky (Mn, Si, P, S, Cu), které se dostaly do oceli při výrobě. Kromě těchto doprovodných prvků obsahují některé oceli úmyslně přidané prvky, tzv. přísadové prvky, jako Cr, W, Mo, V, Ni aj. Ocel na výrobu spojovacího materiálu – maximálně 1,5% C.

Železo rostlinného původu (nehemové)

  • Sezam – poskytuje přibližně 17,9 mg/100 g.
  • Kakao – 10,7 mg/100 g.
  • Dýňová semínka – 8,8 mg/100 g.
  • Slunečnicová semínka, pistácie, kešu ořechy – 6-7 mg/100 g.
  • Lněné semínko – 5,7/100 g.
  • Ovesné vločky –5,4 mg/100 g.
  • Mandle a lískové ořechy – 3 mg/100 g.
  • Pohanka – 2,8 mg/100 g.

Nejvýznamnější naleziště železné rudy jsou v Brazílii, Austrálii a Číně, další potom v Rusku, Indii, Ukrajině a USA (viz tabulka). Největší těžba železné rudy hlubinným způsobem probíhá v současnosti ve Švédsku (státní koncern LKAB).

Jak se těží železo : Železné rudy se zpravidla těží hornickým způsobem. Jsou to jednak hlubinné doly nebo mnohem častěji povrchová těžba. Železné rudy jsou vždy doprovázeny dalšími horninami a hlinitými sloučeninami.