Antwort V čem se vyrábí litina? Weitere Antworten – Jak se vyrábí litiny

V čem se vyrábí litina?
Litina se vyrábí ze surového železa a litinového i ocelového šrotu s koksem a vápencem. Vyrábí se v kuplovně (také kupolní či kupolové peci), tavicí peci válcovitého tvaru při teplotě okolo 1500 °C. Při pomalém ochlazování vzniká šedá litina, při rychlém ochlazování vzniká bílá litina.Ocel se vyrábí ve specializovaném hutním provozu, který se nazývá ocelárna.Když se podíváme na vlastnosti litiny, je ve srovnání s kovaným železem křehká. Nedá se tvarovat a je rovněž tvrdá. Tuto vlastnost ji dává přidaný grafit.

Co se vyrábí ze železa : Železo má mnohostranné využití k výrobě většiny základních technických prostředků používaných člověkem, zhotovovaných ze slitin železa nazývaných oceli a litiny. Velmi významné jsou také sloučeniny železa, ať už anorganické, organické nebo komplexní.

Kolik je za kilo litiny

LITINA

Fe upravená litina max. 0,4×0,4 m 6,00 Kč / kg
Fe neupravená litina tenkostěnná na rozbití 5,00 Kč / kg
Fe litina silnostěná nerozbitná dohodou

Co obsahuje ocel : OCEL je slitina železa s uhlíkem (do 2,14%) a doprovodnými prvky (Mn, Si, P, S, Cu), které se dostaly do oceli při výrobě. Kromě těchto doprovodných prvků obsahují některé oceli úmyslně přidané prvky, tzv. přísadové prvky, jako Cr, W, Mo, V, Ni aj. Ocel na výrobu spojovacího materiálu – maximálně 1,5% C.

Ocel je slitina železa, uhlíku a dalších legujících prvků, která obsahuje méně než 2,14 % uhlíku. Při obsazích uhlíku vyšších než 2,14 % se hovoří o litinách.

Ocel se tradičně vyrábí zkujňováním surového železa s přísadou ocelového šrotu anebo pouze z ocelového šrotu v obloukových pecích. Během výroby se ve vsázce snižuje obsah uhlíku, fosforu a síry. Přípravu oceli lze rozdělit do dvou fází.

Kdy vznikla litina

Pod pojmem „litina“ rozumíme slitiny železa s uhlíkem, křemíkem, manganem a dalšími prvky. Litiny nejsou až tak starým konstrukčním materiálem, i když první stopy litinových odlitků pocházejí z Číny již 700 let před naším letopočtem.Železo v rostlinách

  • čočku.
  • ovesné vločky.
  • špenát.
  • sezamové semínko.
  • žitný chléb.
  • přírodní rýži.
  • oříšky.
  • sušené houby a droždí

K nejvýznamnějším zdrojům železa se řadí především hovězí maso, jehněčí maso a vnitřnosti – játra. Železo však najdeme i v rostlinných zdrojích, k těm nejbohatším zdrojům se řadí obiloviny, luštěniny, listová zelenina a zelené potraviny, sója, droždí, ořechy, sušené ovoce (meruňky, švestky, rozinky) nebo sušené houby.

Cena železa a železného šrotu

Železo Cena
Železný šrot nízké kvality (šrédr) 1,00 Kč / Kg
Železný šrot nový 4,00 Kč / Kg
Ocelové třísky 2,30 Kč / Kg
Litinové třísky 2,00 Kč / Kg

Kolik stojí 1kg oceli : Ocel čtvercová

Kód produktu Název produktu Základní cena za kg bez/s DPH
060400 Ocel čtvercová 8mm 42,40 / 51,30 Kč
060420 Ocel čtvercová 10mm 32,20 / 38,97 Kč
060440 Ocel čtvercová 12mm 32,39 / 39,20 Kč
060460 Ocel čtvercová 14mm 33,12 / 40,07 Kč

V čem se vyrábí ocel : Výroba oceli (zkujňování železa) spočívá především ve snižování obsahu uhlíku vzdušným kyslíkem v kyslíkových konvertorech nebo přidáním oxidů železa (rudy nebo železného šrotu) v nístějových pecích (proces Siemensův-Martinův). Speciální oceli se vyrábějí v elektrických pecích.

Jaký je rozdíl mezi oceli a litinou

Ocel je slitina železa, uhlíku a dalších legujících prvků, která obsahuje méně než 2,14 % uhlíku. Při obsazích uhlíku vyšších než 2,14 % se hovoří o litinách.

Železo se vyrábí vysokoteplotní redukcí železné rudy ve vysokých pecích. Jako redukční činidlo se využívá koks. Uhlík v oblasti vysokých teplot (900°C) reaguje s železem a vzniká karbid železa (cementit), který je rozpustný v kapalném železe. V pevném stavu je však jeho rozpustnost omezená.Vyrábí se z ní otopná tělesa, armatury, kotlová tělesa, potrubí a jiné. výrazně lepší mechanické vlastnosti a není tak křehká jako šedá litina. Vyrábí se z ní armatury, potrubí a jiné.

Kde je nejvíce železa : K nejvýznamnějším zdrojům železa se řadí především hovězí maso, jehněčí maso a vnitřnosti – játra. Železo však najdeme i v rostlinných zdrojích, k těm nejbohatším zdrojům se řadí obiloviny, luštěniny, listová zelenina a zelené potraviny, sója, droždí, ořechy, sušené ovoce (meruňky, švestky, rozinky) nebo sušené houby.