Antwort V čem pěstovat bylinky na zahradě? Weitere Antworten – Kde pěstovat bylinky na zahradě

V čem pěstovat bylinky na zahradě?
Zásadně vybíráme slunné stanoviště, většině bylinek se nejvíce daří na slunci. Stanoviště by též mělo být co nejblíže domu, abyste to pro své bylinky neměli daleko. Volte stanoviště raději závětrné, nejlépe u stěny domu, která se slunečním zářením zahřívá. Bylinky mají rády teplo.Většině bylinek, zejména těm středomořským, vyhovuje dobře propustná zemina chudá na živiny. Rozhodnete-li se pro květináč, nezapomeňte na vrstvu písku na dně nádoby, která zajistí odvod přebytečné vody. Pěstební nádoba má také mít ve svém dnu odtokový otvor. Jinak bývají kořeny přemokřené, hnijí a rostliny odumírají.Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.

Co zasadit do Bylinkoveho záhonu : Dále můžete z bylinek pěstovat rozmarýn, pažitku, libeček, meduňku, šalvěj, tymián, majoránku, plocholistou petržel, pelyněk, naťovou kadeřávku nebo oregano. Všechny tyto rostlinky můžete pěstovat na venkovním záhonu nebo v květináči. V interiéru můžete pěstovat mátu, bazalku nebo rozmarýn.

V čem pěstovat bylinky

Bylinkám můžete do půdy přidat speciální substrát pro bylinky nebo humus. Při pěstování v květináči nebo truhlíku dávejte pozor, aby se v nich nehromadila voda. Vyřešit to můžete buď vyvrtáním otvoru nebo dejte pod substrát keramzit jako drenážní vrstvu.

V čem sušit bylinky : Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny. Další možností je svázat bylinky do svazečků a zavěsit je třeba na šňůru.

Bezpečná doba je přibližně v polovině května. Objeví-li se i v tomto období přízemní mrazíky, ještě vyčkejte. Nepřesazujte příliš malé rostlinky, aby neuhynuly. Bylinky lze také zasadit přímo ven, a to nejlépe na slunné místo.

Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.

Co se dá pěstovat na záhoně

Protože je vyvýšený záhon vyplněn různými vrstvami materiálu, poskytuje v prvních letech záhon na zahradě dostatek živin pro optimální zásobování plodin první trati, jako jsou rajčata, okurky, zelí, pór a celer. Další zeleninou, která se na vyvýšeném záhonu cítí dobře, jsou cukety, mrkev, fazole a cukrový hrášek.Byliny vyžadují 4 až 5 hodin přímého slunečního svitu.

Bylinám a zelenému koření pěstovaným v zimě za oknem svědčí teplota od 16 do 18 °C. Byliny zalévejte až tehdy, když je povrch substrátu suchý. Při pěstování v květináčích jsou nároky na výživu vyšší než na záhonu.Sušení bylinek by mělo probíhat na suchém, teplém a tmavém místě, kde proudí vzduch. Nesušte určitě na přímém slunci či v místnosti, kde je příliš velká zima nebo vlhko (sklep/kuchyně). Mezi oblíbené metody sušení patří svazování a věšení na šňůry.

Bylinky nesmí být přelité, ani suché. Proto je nejlepší zalévat je raději méně, ale častěji. Vždy před zalitím bychom měli zkontrolovat, zda není půda přemokřená. Pokud by byla naopak příliš vyschlá, je to znamení, abychom zalévání zintenzivnili.

Které byliny se nesmí kombinovat : Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Co se dá sázet v červenci

V červenci spíše sklízíme, na uprázdněné záhony ale můžeme stále zasít zeleninu s kratší vegetační dobou. Hodí se červená řepa, která do podzimu vyroste alespoň do malých bulviček, listový nebo ledový salát, špenát, roketa, polníček, pekingské zelí, raná karotka, kedlubny a různé odrůdy ředkví a ředkviček.

Vhodné jsou například brambory, kořenová zelenina, špenát nebo saláty. Ve vysokém záhonu se bude dařit salátu typu česáček, u kterého si můžete dle potřeby sklízet jednotlivé listy po celou sezónu, nebo typu lollo, který má kadeřavé listy a je i v červenolisté variantě.Většina bylinek je proti mrazu do značné míry odolná a přezimování venku zvládnou, dá se jim ale několika jednoduchými způsoby pomoci. Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím.

Na čem sušit bylinky : Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny. Další možností je svázat bylinky do svazečků a zavěsit je třeba na šňůru.