Antwort Proč se píše štrúdl? Weitere Antworten – Jak vzniklo slovo štrúdl
Slovo štrúdl/štrůdl pochází z německého der Strudel ‚závin', a proto jej dosavadní kodifikace doporučovala psát výhradně s ú.Psaní ú i ů
např. ve slově štrúdl i štrůdl. Od původu je to sice slovo přejaté (z něm. Strudel), ale natolik už zdomácnělo a pravopisně se počeštilo, že podoba štrůdl, která se v praxi vyskytuje velmi často, je přijatelná.Tradičními náplněmi jsou maková, ořechová, tvarohová a jablečná. Vyzkoušejte i netradiční náplně z jiného druhu ovoce (v zimě můžete použít kompotované nebo mražené) nebo náplně naslano ze zeleniny, tofu a tempehu.
Kdo vymyslel štrůdl : Tradiční jablečný štrůdl nebo-li vídeňský štrůdl je moučník, který pochází z Rakouska. Podle historických pramenů ho vymyslel Franz Sacher, který v roce 1832 vymyslel také slavný čokoládový dort Sacher. Německy Apfelsteudel, anglicky Apple Steudel.
Odkud pochazi závin
Jablečný závin neboli štrúdl či štrůdl, také štrudle či štrúdle (z německého Apfelstrudel), je druh moučníku, který pochází z Rakouska a který je dále populární v České republice, v severní Itálii, Slovinsku a dalších zemích Evropy, které kdysi patřily k Rakousku-Uhersku.
Co je to štrúdl : Název štrúdl, který je používán především pro jablečný závin, pochází z němčiny, je odvozen ze středně hornoněmeckého označení pro vír. Příbuzné druhy pečiva jsou burek nebo baklava.
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.
Před pečením nezapomeňte koření vyndat. Na rozválený plát naneseme ovoce a lehce zavineme. Pečeme v rozpálené troubě nejprve na 180 °C asi 10 minut, poté teplotu snížíme na 160 °C a pečeme dozlatova. Vlahý štrúdl hojně pocukrujeme.
Kolik jablek na 1 štrúdl
Což se v zimě, kdy jsou jablka jedním z nejdostupnějšího ovoce, obzvlášť hodí. Potřebovat budete: 400 g listového těsta, 3 jablka, 50 g rozinek, 100 g ořechů, strouhanku, máslo, skořici, cukr, vejce, rum a javorový sirup.Jablečný závin neboli štrúdl či štrůdl, také štrudle či štrúdle (z německého Apfelstrudel), je druh moučníku, který pochází z Rakouska a který je dále populární v České republice, v severní Itálii, Slovinsku a dalších zemích Evropy, které kdysi patřily k Rakousku-Uhersku.Upečený štrúdl se dá skladovat pouze vychladlý. Tác se štrúdlem zakryjeme bavlněnou utěrkou, pod kterou vydrží v chladu i dva dny. Kynutý nebo tažený závin můžeme zabalit do utěrky a uchovat v lednici nebo zabalený do fólie ho můžeme zamrazit. Po vytažení bude jako čerstvý.
Tradiční jablečný štrůdl nebo-li vídeňský štrůdl je moučník, který pochází z Rakouska. Podle historických pramenů ho vymyslel Franz Sacher, který v roce 1832 vymyslel také slavný čokoládový dort Sacher. Německy Apfelsteudel, anglicky Apple Steudel.
Kdo vymyslel Listove těsto : Máslové listové těsto vzniklo vlastně náhodou. Vynalezl jej cukrář Glaudo Gelée v roce 1669 v Chateau de Chamague ve Francii, který pocházel z chudé rodiny. Tenkrát pracoval jako tovaryš v jeho rodném městě u jistého cukráře a pekaře.
Kdy se píše byly a byli : Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).
Jaké i se píše na konci příjmení
měkké -i, např.: Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi. (Pozor si však musíme dávat na 4. pád: dopis pro Jana a Petru Novákovy.) Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí.
Velmi oblíbeným balením závinu z různých druhů těst je takzvané splétané balení. Náplň dejte do středu plátu těsta a zbylé těsto na obou stranách nařežte na pásky, kolmo k náplni. Pak už je jen stačí překládat střídavě přes sebe. Vykouzlíte tím elegantní a zase jiný vzhled štrúdlu.Přeneste štrúdl na plech vyložený pečícím papírem, potřete vejcem a posypte mandlemi. Pečte v předehřáté troubě na 200 °C 25–30 minut (nebo dle tloušťky těsta a typu trouby až 50 minut). Podávejte teplý, posypaný moučkovým cukrem nebo se šlehačkou.
Čím potřít štrúdl před pečením : Pokud připravujete závin na slano, potřete těsto před pečením vyšlehaným žloutkem, použít můžete i celé vyšlehané vejce. Ten sladký můžete potřít rozšlehaným bílkem a posypat jemným krupicovým cukrem, získáte tak nádherně křupavou kůrčičku. V případě, že máte vajíčka zaručeně čerstvá, můžete závin potřít až po upečení.