Antwort Proč potřebujeme zinek? Weitere Antworten – Co dělá zinek v těle

Proč potřebujeme zinek?
K čemu je dobrý zinek

normální syntéze DNA, normální plodnosti a reprodukci, normální funkci imunitního systému a normálním rozpoznávacím funkcím, udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky, zraku a hladiny testosteronu v krvi.Mezi hlavní projevy nedostatku zinku patří:

  1. Únava.
  2. Zhoršená imunita.
  3. Problémy s plodností (zejména u mužů)
  4. Ztráta chuti k jídlu vedoucí až k úbytku hmotnosti.
  5. Špatná kvalita pokožky, nehtů, lámavost vlasů
  6. Špatně se hojící rány.
  7. Popraskané koutky.
  8. Slabost.

je důležitý pro plodnost a reprodukci. je nezastupitelný v metabolismu vitamínu A, mastných kyselin. udržuje funkční stav kostí, vlasů, nehtů i pokožky. je klíčovým prvkem udržení fyziologické hladiny testosteronu v krvi, funkčního zraku a imunitního systému.

Kdy je lepší brát zinek : Zinek bychom určitě neměli brát na lačno. Z hlediska rytmu našeho těla je vhodné užívat zinek dopoledne. To znamená že první vhodný moment, kdy užívat zinek je po snídani. Pokud však cítíte po užití zinku tlumivý efekt a jste unavení, doporučujeme brát zinek večer.

Jak dlouho se může užívat zinek

Zinek je možné užívat dlouhodobě bez nutnosti přestávek. Při užívání běžně doporučených denních dávek (10-15mg u dospělých osob) je otrava nebo předávkování zinkem nepravděpodobné, zinek se v organismu nehromadí, nadbytečné množství je z těla vyloučeno.

V kterou denní dobu brát zinek : Z cirkadiánního hlediska je ideální dávat zinek dopoledne (ne ale nalačno hned po probuzení), z praktického hlediska tedy po snídani nebo klidně s obědem. Pokud jej chcete užívat večer (respektive cítíte tlumivý efekt), tak je ideální večeře, nikoliv až před spaním.

Přestože zinek je pro naše zdraví důležitý, nadměrný příjem zinku může mít negativní účinky na tělo. Jak se projevuje nadbytek zinku Zažívací potíže – Příliš vysoký příjem zinku může způsobit zažívací problémy, jako jsou nevolnost, zvracení, průjem nebo bolesti břicha.

Zdroje bohaté na zinek jsou červené maso, obiloviny, luštěniny a semena obecně – obsahují 25–30 mg/kg. Střední obsah zinku mají mouky, loupaná rýže, kuřecí a vepřové maso – obsahují 10–25 mg/kg. Nízký obsah zinku mají ryby, kořenová zelenina, brambory, listová zelenina a ovoce – obsahují méně než 10 mg/kg zinku.

Které vitamíny se nesmí užívat spolu

Které vitamíny nekombinovat

  • Vitamíny A, D, E a K.
  • Vitamín E a K.
  • Železo a vápník.
  • Vápník a hořčík.
  • Multivitamin a vápník, draslík, zinek nebo hořčík.
  • Zinek a měď
  • Vitamín D3 a vitamín K2.
  • Vitamíny skupiny B.

Pokud se tedy vápník, hořčík a zinek užívá společně, může se některý z nich špatně dostávat do organismu a jeho pozitivní efekty se tak nedostaví. Při větších deficitech je rozhodně lepší brát minerály samostatně s určitým časovým rozestupem, abychom měli jistotu, že se každý z nich využije ve vysoké míře.Zdravá kůže, vlasy a nehty. Zinek je důležitý pro zdravou pleť, ale i vlasy a nehty. Podporuje tvorbu kolagenu, který je zodpovědný za elasticitu a pevnost kůže. Nedostatek zinku může způsobit suchou pleť, akné, lámavé vlasy a křehké nehty.

Hlavním minerálem a rudou pro průmyslovou výrobu zinku je sfalerit neboli blejno zinkové ZnS, v přírodě se v malém množství vyskytuje také další minerál se složením ZnS, avšak v jiné krystalové modifikaci známý jako wurtzit.

Které suplementy nekombinovat : Na druhou stranu se nedoporučuje kombinovat takové vitaminy a minerály, jako jsou např.:

  • zinek a vápník.
  • vápník a hořčík.
  • zinek a hořčík.
  • vláknina a vitamíny.

Kdy užívat zinek ráno nebo večer : Ohledně dávkování zinku podle věku doporučujeme do pozornosti článek ZDE. Zinek neužívejte těsně před nebo po kávě či jiném nápoji s obsahem kofeinu. Nejlepší je jej užívat na lačný žaludek, a to večer před spaním nebo alespoň hodinu po posledním jídle.

V čem je hodně zinku

Dobrými zdroji zinku jsou především hovězí, vepřové a drůbeží maso, dále vejce, mléko a sýry. K pokrytí potřeby tohoto stopového prvku mohou přispívat i celozrnné výrobky, ale obsah zinku se snižuje s rostoucím stupněm mletí mouky: jinými slovy, celozrnné mouky mají vyšší obsah zinku než bílé mouky.

Které vitamíny můžu brát spolu každý den Vitamíny, které můžete brát spolu každý den, jsou například vitamín C a E, vitamín D a K2, vitamín B-komplex a vitamín C.Kombinace vápníku, hořčíku a zinku se doporučuje zejména pro zdraví kostí, nehtů, vlasů a pokožky. A je pravdou, že pro jejich optimální stav jsou všechny tři prvky stejně nepostradatelné.

Co nekombinovat se zinkem : Pokud se tedy vápník, hořčík a zinek užívá společně, může se některý z nich špatně dostávat do organismu a jeho pozitivní efekty se tak nedostaví. Při větších deficitech je rozhodně lepší brát minerály samostatně s určitým časovým rozestupem, abychom měli jistotu, že se každý z nich využije ve vysoké míře.