Antwort Proč při rostoucí ceně roste nabízené množství? Weitere Antworten – Proč při rostoucí ceně klesá poptávané množství
Zákon klesající poptávky vyjadřuje, že s růstem ceny poptávané množství klesá za podmínky ceteris paribus. Poptávka tedy zobrazuje negativní závislost mezi cenou a poptávaným množstvím. Když cena klesá, zboží se stává levnějším, a tak pro spotřebitele atraktivnějším.Nabídku ovlivňuje:
- Poptávka.
- Cena konkurence.
- Vnější podmínky podnikání (změna ceny výrobních faktorů, hospodářský cyklus, zákon – třeba o zvýšení mezd, vstup do mezinárodní organizace)
- Změna organizace trhu – cla, kvantitativní omezení dovozu.
- Kapitálová výnosnost.
- Změna cen výrobních substitutů
- Technologický pokrok.
Změna nabídky
Změní-li se cena statku dochází k posunu po křivce nabídky. Změní-li se však jiné faktory (ceny výrobních faktorů, technologie apod.) než cena, dochází k posunu křivky nabídky. Růst cen výrobních faktorů snižuje, za jinak stejných podmínek, nabídku.
Jaké faktory ovlivňují poptávku : Nejdůležitější necenové faktory (determinanty) ovlivňující poptávku:
- Důchody.
- Preference (např. módní vlivy).
- Očekávání spotřebitelů (např. neúroda, růst inflace, důchodů).
- Ceny substitutů a komplementů.
- Počet spotřebitelů.
Co je to poptávané množství
Poptávané množství je množství statku či služby, které jsou kupující ochotní a schopní koupit. Poptávané množství závisí na mnoha faktorech – nás zajímá předně, jak poptávané množství závisí na ceně statku či služby. Poptávková tabulka znázorňuje vztah mezi cenou statku a poptávaným množství.
Jak zní zákon nabídky : zákon nabídky = s rostoucí cenou roste i nabídka zboží; 2. zákon poptávky = s rostoucí cenou klesá poptávka po zboží.
Nabídková křivka graficky znázorňuje vztah mezi cenou stat- ku a nabízeným množství. Nabízené množství obvykle s růstem ceny roste ⇒ nabídková křivka je obvykle rostoucí. Nabízené množství na trhu je součtem množství nabízených jed- notlivými prodávajícími při dané ceně.
Agregátní nabídka (Aggrefate Supply – AS) – Souhrn všech zamýšlených prodejů, se kterými přicházejí výrobci na trh. Celková nabídka je určena objemem výroby všech výrobců a cenami, za které chtějí své výrobky prodat.
Proč je AD klesající
Proč je křivka AD klesající hladiny zvýšení objemu reálných zůstatků. Domácnosti tak drží více reálných nominálních zůstatků než si přejí. Začnou se jich tedy zbavovat a sníží tak úrokovou míru.Při stanovení ceny je třeba zvážit řadu faktorů, které lze rozdělit na externí a interní. nabídka a poptávka • jednání zákazníků a zákazníkovo vnímání ceny • chování konkurence • chování distributorů • právní normy.Faktory ovlivňující cenovou elasticitu poptávky
- Povaha potřeb, které zboží uspokojuje.
- Podíl výdajů na určité zboží v rozpočtu spotřebitele.
- Existence a dostupnost substitutů.
- Elasticita poptávky se mění v čase – s prodlužováním času roste elasticita – cen.
– dílčí (tržní) – nabídka všech výrobců jednoho druhu zboží nebo služby na určitém trhu, – celková (souhrnná) – nabídka všech výrobců všech druhů zboží nebo služeb na jednom místě. Pokud cena zboží roste, zvyšuje se i nabídka zboží. Poptávka je množství zboží, které je kupující ochoten koupit za určitou cenu.
Jak zní zákon poptávky : zákon nabídky = s rostoucí cenou roste i nabídka zboží; 2. zákon poptávky = s rostoucí cenou klesá poptávka po zboží.
Jak funguje nabídka : NABÍDKA – nabídková funkce určitého zboží představuje vztah mezi jeho tržní cenou a mezi množstvím tohoto zboží, které jsou ochotni výrobci vyrábět a prodávat. Nabídku dělíme na dílčí ( nabídka jednoho druhu zboží ) a agregátní ( souhrn všech zamýšlených prodejů ), na individuální ( nabídka jednoho výrobce ).
Jak funguje trh
Na trhu se setkávají nabízející, kteří chtějí směnit za peníze, a poptávající, kteří za ně chtějí získat nějaké nové zboží. Cílem prodejců je maximalizace ceny, zatímco kupující si přejí pravý opak, cenu co nejnižší.
S růstem cenové hladiny bude reálná hodnota peněz klesat. Ekonomické subjekty tedy budou najednou držet méně peněz než chtějí. Omezí tedy své výdaje na nákup statků a služeb – agregátní poptávka klesá.Efekt úrokové míry (Keynesův efekt, efekt likvidity) předpokládá jediné spojení mezi peněžní nabídkou a ekonomickou aktivitou, a to přes trh obligací (tzv. keynesiánský transmisní mechanizmus).
Proč je ČEZ nejdražší : Proč ČEZ mění ceny elektřiny Je to způsobené tím, jak se vyvíjí cena komodity na burze, kde ji jako všichni ostatní dodavatelé pro naše zákazníky nakupujeme.