Antwort Proč odpustit? Weitere Antworten – Proč máme odpouštět

Proč odpustit?
Odpuštění je jedním z potřebných základů pro fungování rodiny, partnerství i společnosti. Mezilidské vztahy s sebou často přinášejí zranění, zklamání, nedorozumění. Kniha ODPUSTIT DRUHÝM, ODPUSTIT SOBĚ objasňuje, jak a proč je důležité umět odpouštět a jak k tomu dospět.Odpuštění znamená vědomé, dobrovolné a jednostranné zrušení závazku či povinnosti. Ten, kdo odpouští, zbavuje toho, kdo je mu dlužen nebo kdo mu ublížil, závazků, které tím vznikly. V terminologii soukromého práva tedy oprávněná osoba zbavuje povinnou osobu její povinnosti.„Základem slova „odpuštění“ je sloveso „pustiti“. Tím se rozumí „přestat držet, uvolnit něco, vzdát se něčeho (co bylo v držení), umožnit odchod (někomu či něčemu), přestat se o něco zajímat, pustit něco zadržovaného“ (…). Předpona „od-“ ještě zdůrazňuje, že jde o to skutečně a dokonale se od něčeho odloučit.

Jak se zbavit pocitu křivdy : Pokud v sobě dlouho cítíte křivdu, je dobré se zamyslet i nad tím, jestli jde opravdu o to, abyste ji „jen“ odpustili. Můžete se totiž vlastně podvědomě nutit, abyste tolerovali zraňující či toxické chování. Chybovat je lidské a odpouštět božské, říká se.

Jak se projevuje odpuštění

„Odpuštění je projevem péče o sebe sama. Člověk jím projevuje nezávislost, nějakou sílu. Ukončuje příběh, ve kterém mu není dobře. “ Díky odpuštění se můžeme posunout a rozvinout důvěru v to, že nepříjemnou situaci zvládneme.

Jak prosit o odpuštění : Empatie a omluva: klíčové prvky prominutí

Omluvit se znamená přijmout odpovědnost za své jednání a projevit jistou lítost nad vzniklým zpožděním. Opravdová omluva je mnohem více než pouhé vyslovení "omlouvám se." Měl by to být projev ochoty uznat chybu a závazek ji v budoucnu nedělat.

Lži, zraňující komunikace, ignorování, přehlížení, zesměšnění, nevěra, závislost partnera, ale i zranění z období dětství, dospívání, nespravedlnosti doma, na pracovišti či ve světě. Ve vztazích často nastávají bolestivá zranění. Paradoxně nás nejvíce zraňují nejbližší lidé a i my zraňujeme ty, které zranit nechceme.

Lži, zraňující komunikace, ignorování, přehlížení, zesměšnění, nevěra, závislost partnera, ale i zranění z období dětství, dospívání, nespravedlnosti doma, na pracovišti či ve světě. Ve vztazích často nastávají bolestivá zranění. Paradoxně nás nejvíce zraňují nejbližší lidé a i my zraňujeme ty, které zranit nechceme.

Jak se naučit odpouštět

Jak se naučit odpouštět

  1. Přestaňte se ničit. Absencí odpuštění netrestáte viníka, jak se pravděpodobně domníváte, ale především sami sebe.
  2. Nenoste si křivdy v sobě Dejte jim písemnou nebo třeba grafickou podobu, zkuste je pohřbít, někdy může pomoci i konfrontace s „viníkem“ a s ní spojená katarze.
  3. Požádejte o pomoc.

Kdo chce prosit Boha o odpuštění, musí uplatňovat učení Otčenáše: upřímně litovat svých hříchů, vědět, že Bůh vždycky odpouští a se stejnou velkorysostí srdce sám odpustit druhým – zdůraznil papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv.6 kroků, jak se zbavit vzteku a zášti

  1. Uvědomte si, odkud vaše pocity pocházejí Nejhorší křivdy obvykle nevznikají z jedné události, ale z dlouhodobé konflikty.
  2. Přiznejte si, jak na vás výčitky špatně působí
  3. Smiřte se s minulostí
  4. Použijte událost jako lekci.
  5. Odpusťte si.
  6. Zaměřte se na přítomnost a budoucnost.


Zeptejte se, co můžete udělat vy. "Nedokážete-li s člověkem, který vám ublížil, mluvit, zkuste mu odpustit dopisem," radí v takovém případě etikoterapeutka Hoffmanová. V dopise se neunáhlíte, můžete jej přepsat a osoba, která ho dostane, jej může mít stále u sebe.

Jaké hříchy říct u zpovědi : Vyznám své hříchy především Bohu. Kněz je zde pouze prostředníkem. Je tím, který zpřítomňuje Boží milosrdenství a ve jménu Boha uděluje rozhřešení. V tomto bodě je nejdůležitější vyznání hříchů spojené s lítostí a rozhřešení, které kněz uděluje na závěr zpovědi.

Co je Boží odpuštění : Křesťanské pojetí odpuštění Odpuštění je samotným srdcem křesťanského evangelia. Tímto úžasným poselstvím nám Kristus sděluje, že nám Bůh odpustil všechno špatné, čeho jsme se dopustili. Boží odpuštění nezávisí na naší ochotě ho přijmout, ani na naší lítosti.

Jak prekonat zlost

Pokud cítíte, že se ve vás vzdouvá vztek, zkuste se na chvíli zaměřit na své dýchání. Zhluboka se nadechněte a zase vydechněte, vnímejte přitom reakce svého těla. Myšlenkami se nejspíše budete vracet k tomu, co nával vzteku vyvolalo, snažte se tomu ale bránit. Soustřeďte se jen na dech a opakujte: „nádech” a “výdech“.

Začni třeba takto: „Vyznávám se před Pánem Bohem, že jsem se od minulé zpovědi dopustil/a těchto hříchů“ – a vyznáváš své hříchy. Pokud si s něčím nevíš rady, nevíš, zda se mohlo jednat o hřích, či nikoli, zeptej se kněze – rád Ti odpoví. Po vyznání hříchů řekni asi toto: „Toto jsou mé hříchy.Ve zpovědi jde především o lítost, vyznání hříchů, přijetí pokání a rozhřešení. Kněz potom kajícníkovi uloží pokání neboli zadostiučinění. Je to nějaký skutek (často modlitba, ale může se jednat i o sebezápor či skutek milosrdenství), který má pomoci léčit hřích a napravit spáchanou škodu.

Co dělat když mám vztek : Jak zatočit se vztekem Zkuste řízený hněv!

  1. Zhluboka se nadechněte. Než se rozhodnete ve vzteku něco říct, zhluboka se nadechněte.
  2. Jděte si zaběhat.
  3. Dělejte krátké přestávky.
  4. Hledejte řešení
  5. Nevyčítejte.
  6. Zkuste to s humorem.
  7. Relaxujte.