Antwort Proč mi nekvetou gladioly? Weitere Antworten – Proč Nevykvetly gladioly

Proč mi nekvetou gladioly?
Příliš hluboko zasazené hlízy nevyrostou a jsou náchylnější k napadení škůdci. Mělce zasazené jsou zase málo ukotvené, v důsledku čehož čerpají méně živin a nekvetou. Před výsadbou, resp. už při skladování je vhodné z hlíz odstranit suché suknice.Hnojení mečíků: Použijte tekuté hnojivo na podporu kvetení

Aby vás mečíky potěšily od července až do září bohatou záplavou květů na dlouhých krásných klasech, ještě než vysadíte na jaře jejich hlízy, půdu dostatečně přihnojte. A to minerálním hnojivem, jako je například Cererit.Mečíkyjsou vysazujeme do země od poloviny dubna, kdy mrazy skončí s odstupem 15 x 20 cm, v závislosti na velikosti hlíz, do hloubky 8-10 cm. Před výsadbou by měly být hlízy ošetřeny fungicidem, který chrání před houbovými chorobami během vegetačního období.

Jak mořit gladioly : K moření se používá přípravek Rovral Flo.

Proč mi nekvetou tulipány

Příčinou může být nevyrovnaná vlhkost substrátu, nebo smáčení poupat vodou, pokud rostlinu neopatrně zaléváte. Neotevřená poupata vždy odumřou. Příčinou může být nedostatek vody v substrátu nebo nedostatečně dlouhé temné období. Cibule nenoste na světlo dříve, dokud výhony nepovyrostou asi 3 až 5 cm vysoko.

Kdy vytrhat gladioly : Kdy kopat gladioly.

Nejvhodnější doba pro vykopávání cibulí mečíků je od konce září do konce října. Závisí na klimatu vašeho regionu a na době květu tohoto druhu gladiolu. Zaměřte se na konec kvetení. Sklízejte cibule pouze 35 dní poté, co rostliny dokvétají, protože cibule nadále hromadí užitečné látky.

Očištěné hlízy se ukládají opět v tenkých vrstvách na lísky a dosušují se ještě asi 4 až 6 týdnů při teplotě kolem 20 °C a občasné výměně vzduchu. Po dosušení se hlízy ukládají až do výsadby v suché, větrané, mrazuprosté místnosti s teplotou od +2 do +10 °C. Při teplotě 0 °C již hlízy mrznou a zcela se znehodnocují.

Květenství mečíků se řeže v době, kdy na rostlině vykvétá první nejspodnější květ. S ohledem na přepravu a trvanlivost květů se pro obchodní účely řežou klasy pouze s vybarvenými čtyřmi spodními poupaty ještě před rozvitím prvního květu.

Kdy vyndat cibule Gladiolů

Jakmile listy gladiol začnou žloutnout, je čas sklidit hlízy. Do konce září sklízíme velké, nejpozději do poloviny října drobnější. V teplých oblastech je na místě sklidit hlízy mečíků o dva týdny dřív.Hlízy gladiol stačí zazimovat ještě před příchodem prvních větších mrazů. Vykopeme (vyhrabeme) je opatrně ze země, načež lodyhu zkrátíme co nejvíce. Delší lodyha by mohla způsobit nakažení hlízy. Poté necháme hlízy dobře proschnout, nejlépe pěkně rozložené vedle sebe a zbavené hlíny v místnosti o teplotě okolo 25 °C.Většina druhů vydrží na stejném místě čtyři až pět let. Za tuto dobu vytvoří narcisy shluk několika cibulí, který je třeba rozdělit. Menší cibulky po dvou, větší samostatně.

Cibuloviny kvetoucí na jaře, jako jsou tulipány, narcisy a hyacinty, vyrůstají z jednoletých cibulek, které by měly být hned po odkvětu vykopány ze země. Pokud je budete chtít další rok zasadit znovu, je důležité nechat uhynout listy.

Jak stříhat gladioly : Mečíky je nejlepší řezat ráno, kdy jsou dostatečně pevné a svěží. Pokud se květy ponechají na rostlině, je třeba je po odkvětu odstranit odlomením pod nejspodnějším květem. Ponechané odkvetlé květy působí nejen nepěkně, ale tvorbou semen oslabují nově narůstající hlízu.

Kdy přesazovat gladioly : Optimální doba pro výsadbu je polovina dubna. Pokud chceme sklízet květy postupně, můžeme dobu výsadby oddálit až do poloviny června. I v tomto období vysazené rostliny vykvetou a vytvoří nové květu schopné hlízy. Pokud nám nezáleží na nově vytvořených hlízách, můžeme mečíky vysazovat i v červenci.

Jak se množí gladioly

Mečíky se rozmnožují vegetativně, nová hlíza vyrůstá ze staré, narůstají obvykle další menší hlízky a kolem nové hlízy se vyvíjí malé korálky – brut, který lze dopěstovat během další sezony do květu schopné velikosti.

Příčinou může být nevyrovnaná vlhkost substrátu, nebo smáčení poupat vodou, pokud rostlinu neopatrně zaléváte. Neotevřená poupata vždy odumřou. Příčinou může být nedostatek vody v substrátu nebo nedostatečně dlouhé temné období. Cibule nenoste na světlo dříve, dokud výhony nepovyrostou asi 3 až 5 cm vysoko.Stonky a listy odstraňte poté, co úplně uschnou a zežloutnou, odumřelé květy můžete odstřihnout ihned. Když květy odstraníte, cibulka potom nebude plýtvat energií na tvorbu klasů, ale bude ji věnovat vlastnímu posílení. Přidáním hnojiva navíc zajistíte, že příští rok budete moci sázet opravdu silné cibulky.

Kdy dát tulipány do země : Tulipány se sázejí na podzim → polovina září až konec října je ideální. Cibulky mají při výsadbě rády „nohy v chladnu“. Když je půda příliš teplá, začnou „se potit“ a poté, když půda zchladne, zvlhne jejich květní lůžko a začnout zahnívat.