Antwort Proč Eduard Petiška napsal Staré řecké báje a pověsti? Weitere Antworten – Kdo ilustroval Staré řecké báje a pověsti

Proč Eduard Petiška napsal Staré řecké báje a pověsti?
Staré řecké báje a pověsti, pravděpodobně nejznámější kniha Eduarda Petišky s legendárními ilustracemi malíře Zdeňka Sklenáře obsahuje příběhy z řecké mytologie převyprávěné pro děti a mládež.Návratem legendy je vydání knihy Staré řecké báje a pověsti nakladatelstvím Argo ve spolupráci s Galerií Zdeněk Sklenář. Eduard Petiška a Zdeněk Sklenář jsou synonymem knihy, se kterou od roku 1964 vyrůstají generace čtenářů.Literární druh: Je to epické dílo, které převypravuje soubory antických bájí a pověstí. Literární žánr: Báje – je krátké veršované nebo prozaické vyprávění jednoduchého a jinotajného příběhu. Pověst – prozaický literární žánr, lidově vyprávěný.

Kdo z českých autorů zpracoval řecké báje : Staré řecké báje a pověsti je pravděpodobně nejznámější kniha Eduarda Petišky. Obsahuje příběhy z řecké mytologie převyprávěné pro děti a mládež. Jednotlivé příběhy pojednávají o řeckých bozích, hrdinech, mytických postavách a nestvůrách.

Kdo zpracoval české pověsti

Černého. Jirásek tu sebral a beletristicky zpracoval nejznámější české pověsti, vztahující se jak k předdějinnému, tak k historickému vývoji národa. Ukázky a úryvky z této knihy jsou stále součástí čítanek a jejich znalost patří k základnímu vzdělání.

Co to je pověst : Pověst známe buď poetickou nebo prozaickou. Obecně se však jedná o literární epický útvar, který pracuje s lidovou tvořivostí a slovesností. Pověst se většinou váže k danému místu a času. Od pohádky se liší tím, že se pověst zakládá na pravdivé události.

Řecká mytologie je přímo ztělesněná rozsáhlou kolekcí příběhů a nepřímo ztělesněná řeckým representačním uměním, jako je keramika či votivní dary. Snaží se vysvětlit původ světa a podrobně líčí životy a dobrodružství široké škály bohů, bohyň, hrdinů, hrdinek a jiných mytologických stvoření.

Najdete zde třicetpět pověstí: O Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách, O Bivojovi, O Libuši, O Přemyslovi, Libušina proroctví, Dívčí válka, O Křesomyslu a Horymírovi, Lucká válka, Durynk a Neklan, O králi Svatoplukovi, O králi Ječmínkovi, Praporec sv. Václava, O Bruncvíkovi a další.

Který český hrdina přemohl kance

Po Krokově smrti byla zvolena novou kněžnou Libuše, nejmladší z Krokových dcer. Za Libušina panování sužoval Kavčí Hory divoký kanec. Bivoj jej statečně přemohl a na zádech jej přinesl na Vyšehrad.Na rozdíl od pohádek je jazyk pověstí civilnější, prostší. To pověstem dodává na přesvědčivosti a věrohodnosti. Neužívají se klišé typická pro pohádky, ani se většinou neuplatňuje pohádková symbolika.Zatímco v pohádkách je však tato dualita vyjádřena velmi přímočaře, v pověstech naproti tomu je přítomné mravní poselství vyjádřeno složitěji. Legenda se rovněž řadí mezi žánry epické. Legendy vypráví o životě, smrti, mučení a zázracích určitého světce či mučedníka, případně ostatků nebo svatého předmětu.

Co určitě nedělat v Řecku

  • Nespěchejte. Jste na dovolené, užívejte si místní atmosféru.
  • Toaletní papír nepatří do záchodu. Použitý toaletní papír určitě neházejte do záchodu, nýbrž do odpadkového koše vedle.
  • Neukazujte, že je něco OK.
  • Nechoďte na svatá místa s odhalenými rameny a koleny.
  • Neplýtvejte vodou.

Co je to báje : Mythos v řečtině znamená vyprávění, řeč, příběh. V češtině pro mýtus využíváme také pojem báje. Soubor mýtů vztahující se k určité kultuře – mytologie. Jedná se o příběhy, kterými si lidé vysvětlovali vznik světa a zákonitosti v něm jako výsledek působení různých božstev.

Co je to Bivoj : Bivoj je český legendární hrdina, jenž měl podle pověsti chytit na Kavčí hoře (dříve Kančí hora) divokého kance za uši, dát si ho na záda a odnést na Vyšehrad.

Koho si vzal Bivoj za zenu

Kazi je postava z českých pověstí, dcera Kroka, sestra Tety a Libuše, známá je především jako kouzelnice a léčitelka. První zmínka o ní pochází z Kosmovy kroniky z počátku 12. století, mnohé motivy s ní později spojované, jako manželství s Bivojem nebo hrad Kazín pochází až z Dalimilovy a Hájkovy kroniky z 16.

Bivoj je legendární hrdina z úsvitu dějin našeho národa. Podle pověsti chytil na Kavčí hoře nebezpečného divočáka, na zádech ho donesl na Vyšehrad a za svůj čin získal srdce a ruku Kazi, jedné z dcer bájného Kroka.Pověst známe buď poetickou nebo prozaickou. Obecně se však jedná o literární epický útvar, který pracuje s lidovou tvořivostí a slovesností. Pověst se většinou váže k danému místu a času. Od pohádky se liší tím, že se pověst zakládá na pravdivé události.

Jaké jsou znaky pověsti : Pověst je epický útvar lidové slovesnosti, obvykle definovaný jako krátké, fantasticky zabarvené vyprávění s reálnou motivací, které se odehrává v historickém čase a o jehož pravdivosti jsou vypravěč i posluchači přesvědčeni. Přestože charakteristika není zcela přesná, umožňuje postihnout klíčová kritéria.