Antwort Odkud pochazi štrúdl? Weitere Antworten – Proč se štrúdl jmenuje štrúdl
Název štrúdl, který je používán především pro jablečný závin, pochází z němčiny, je odvozen ze středně hornoněmeckého označení pro vír. Příbuzné druhy pečiva jsou burek nebo baklava.Ačkoli slovo štrúdl, hezky česky „jablkový závin“, se řadí mezi hovorové výrazy, můžeme při jeho psaní pamatovat na to, že jako převzaté slovo (něm. Apfelstrudel) se píše s čárkovaným, nikoli kroužkovaným „u“ (tedy štrúdl, nikoli štrůdl).Což se v zimě, kdy jsou jablka jedním z nejdostupnějšího ovoce, obzvlášť hodí. Potřebovat budete: 400 g listového těsta, 3 jablka, 50 g rozinek, 100 g ořechů, strouhanku, máslo, skořici, cukr, vejce, rum a javorový sirup.
Jak dlouho péct tažený štrúdl : Na pracovní plochu rozprostřeme větší utěrku, posypeme ji moukou a položíme na ni těsto. Těsto rozválíme a poté pomoučněnýma rukama dotenka vytahujeme. Plát těsta zlehka pomažeme rozpuštěným máslem, rozložíme na něj připravenou náplň z jablek a opatrně zavineme. Pečeme ve vyhřáté troubě při 180 °C asi 20–25 minut.
Co dát do štrůdlu
Štrůdl se plní nastrouhanými jablky, které můžete i nakrájet, aby byl vyšší a objemnější na pohled. Jablka se doplňují rozinkami a mandlemi či vlašskými ořechy. Pro vůni je dobré přidat rum. K jablkům můžete dát také nastrouhané hrušky nebo pudink či tvaroh.
Jaké i se píše ve slově štrůdl : Psaní ú i ů
např. ve slově štrúdl i štrůdl. Od původu je to sice slovo přejaté (z něm. Strudel), ale natolik už zdomácnělo a pravopisně se počeštilo, že podoba štrůdl, která se v praxi vyskytuje velmi často, je přijatelná.
První význam tohoto slova ale byl vír, to proto, že původně se tento moučník pekl v podobě jakéhosi šneka či víru. Odtud, z tohoto původního šnekovitého tvaru, prý je také, píše se to v Českém etymologickém slovníku Jiřího Rejzka, přenesený význam štrúdl rovná se dlouhý průvod.
Psaní ú i ů
např. ve slově štrúdl i štrůdl. Od původu je to sice slovo přejaté (z něm. Strudel), ale natolik už zdomácnělo a pravopisně se počeštilo, že podoba štrůdl, která se v praxi vyskytuje velmi často, je přijatelná.
Na jakou teplotu se peče štrúdl
Před pečením nezapomeňte koření vyndat. Na rozválený plát naneseme ovoce a lehce zavineme. Pečeme v rozpálené troubě nejprve na 180 °C asi 10 minut, poté teplotu snížíme na 160 °C a pečeme dozlatova. Vlahý štrúdl hojně pocukrujeme.Pokud připravujete závin na slano, potřete těsto před pečením vyšlehaným žloutkem, použít můžete i celé vyšlehané vejce. Ten sladký můžete potřít rozšlehaným bílkem a posypat jemným krupicovým cukrem, získáte tak nádherně křupavou kůrčičku. V případě, že máte vajíčka zaručeně čerstvá, můžete závin potřít až po upečení.Přeneste štrúdl na plech vyložený pečícím papírem, potřete vejcem a posypte mandlemi. Pečte v předehřáté troubě na 200 °C 25–30 minut (nebo dle tloušťky těsta a typu trouby až 50 minut). Podávejte teplý, posypaný moučkovým cukrem nebo se šlehačkou.
Jak dlouho péct štrúdl z listového těsta Listové těsto je velmi tenké, a tak nepotřebuje moc dlouhé pečení. Závin před pečením potříeme žloutkem, bude pak krásně zlatavý. Listové těsto pečeme asi 20 minut v předehřáté troubě na 200 stupňů.
Co dát do štrúdlu místo strouhanky : Místo strouhanky můžete použít také nadrcené piškoty, strouhaný perník, kokos nebo jemně mleté ořechy. Strouhanku můžete také před nasypáním na těsto osmažit na másle. V takovém případě bude mít skvělou chuť, ale počítejte s tím, že osmažená strouhanka už příliš šťávy z jablek nenasaje.
Jak servírovat štrúdl : Upečený štrúdl si zaslouží víc než jen poprášit (vanilkovým) cukrem. Podávat ho můžete vychladlý i ještě zatepla, se šlehačkou a ohřátým žloutkovým krémem, ale také s (vanilkovou) zmrzlinou nebo třeba s rumovou pěnou.
Jaké i se píše ve slově dali
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y.
Vyjmenovaná slova, ve kterých se vždy píše tvrdé Y (včetně slov příbuzných): B: být (bych, bys, by, bychom, byste, abych, abys, aby, …, kdybych, kdybys, kdyby, …, bytí, živobytí, bývat, bývalý, byt, bytná, bytový, bytelný, bytost, bydlit, bydliště, obydlí, bydlo (tj.Nyní listové těsto zavineme a záviny přendáme na plech vyložený pečicím papírem. Potřeme rozšlehaným vejcem s trochou tuzemáku a vložíme do trouby předehřáté na 200° Celsia. V ní pečeme asi 25 minut dozlatova. Upečený štrůdl podle chuti pocukrujeme moučkovým cukrem a můžeme servírovat.
Jak správně upéct štrúdl : Přes jablka zabalíme boky těsta (viz foto), trochu zmáčkneme, potřeme vajíčkem a posypeme trochou krystalového cukru. Zabalené těsto můžeme také propíchat vidličkou, aby se nenafukovalo. Pečeme ve vyhřáté troubě na 200 °C asi 15-20 minut, dozlatova.