Antwort Na který živnostenský úřad? Weitere Antworten – Na jaký živnostenský úřad jít

Na který živnostenský úřad?
Můžete jít na kterýkoli živnostenský úřad v ČR. Místní příslušnost živnostenských úřadů byla zrušena, je tedy v každé věci možno jít na libovolný živnostenský úřad, kde je možné změnit veškeré údaje, zřídit živnost i živnost přerušit či zrušit.Získat živnostenský list a založit tak živnost není nic složitého. Stačí zajít na živnostenský úřad, a to v jakémkoli městě bez ohledu na trvalé bydliště. Živnost ale můžete založit i online.O živnostenské oprávnění lze požádat na kterémkoliv živnostenském úřadě v České republice, kde vyplníte jednotný registrační formulář. Podání lze učinit osobně nebo elektronicky. Při osobním podání nemusíte jednotný registrační formulář v papírové podobě sami vyplňovat.

Co se řeší na živnostenském úřadě : Provádí kontrolu dodržování povinností stanovených živnostenským zákonem a ustanoveními zvláštních právních předpisů vztahujícími se k živnostenskému podnikání. Vede evidenci zemědělských podnikatelů. Provádí ověřování pravosti podpisů a listin a poskytuje služby kontaktního místa Czech Point.

Na co si dát pozor při zakládání živnosti

Začínáte s živností Na tyto věci si dejte pozor

  1. Nepodceňte účetnictví Po přechodu na „volnou nohu“ už nad vámi nebude držet ochrannou ruku účetní vašeho dosavadního zaměstnavatele.
  2. Mějte faktury v absolutním pořádku.
  3. Zajděte do zdravotní pojišťovny.
  4. Nezapomeňte na sociální pojištění
  5. Nenaleťte podvodníkům.

Kde se registrovat jako OSVČ : Přihlášku k registraci jste povinen podat u svého věcně a místně příslušného správce daně, tj. na příslušném finančním úřadě, resp. územním pracovišti.

Výpis z živnostenského rejstříku je dostupný online na internetu, odkud si ho sami můžete vytisknout. Jestliže ho ale chcete využít na nějaké jednání před úřady či v bance, je nutné, aby oprávnění bylo úředně ověřené. Poté stačí zajít například na CzechPoint a zde si jej nechat vytisknout a potvrdit.

Živnostenský úřad provede zápis do živnostenského rejstříku do pracovních 5 dnů ode dne doručení ohlášení a vydá podnikateli výpis ze živnostenského rejstříku. Správní poplatek činí při ohlášení živnosti i žádosti o koncesi 1000 Kč, přičemž lze ohlásit neomezený počet živností najednou.

Jaký je rozdíl mezi živnosti volnou a vázanou

Živnosti ohlašovací jsou rozděleny do tří skupin, patří sem živnosti řemeslné, živnosti vázané a živnost volná. Pro prvé dvě, tedy živnost řemeslnou a vázanou, je kromě všeobecných podmínek ještě stanovena podmínka odborné způsobilosti, u živnosti volné odborná způsobilost vyžadována není.V České republice existují dva základní typy živností – ohlašovací a koncesované. Liší se především v tom, jak rychle můžete začít podnikat. Ohlašovací živnosti se ještě dále dělí, celkově tedy rozlišujeme 4 druhy živností – volné, řemeslné, vázané a koncesované.Kde a jak službu řešit

  • přímo z aplikace na elektronickou podatelnu živnostenského rejstříku (RŽP)
  • do datové schránky příslušného živnostenského úřadu.


Živnostenský úřad provede zápis do živnostenského rejstříku do 5 pracovních dnů od vydání rozhodnutí o udělení koncese a vydá vám výpis. Tímto dnem můžete začít provozovat živnost.

Kolik si mohu vydelat na volnou živnost : V případě podnikání na vedlejší činnost nemusíte na sociálním pojištění zaplatit ani korunu, pokud za rok 2024 nepřekročíte rozhodný příjem, který je stanoven na 105 520 Kč. Limit pro OSVČ na vedlejší činnost 105 520 Kč se na vás vztahuje pouze tehdy, pokud podnikáte celý rok.

Kolik se platí za živnost : Vydat se můžete na kterýkoliv živnostenský úřad, bez ohledu na to, kde bydlíte. S sebou si nezapomeňte: doklad totožnosti (občanský průkaz), 1 000 Kč na poplatek za založení živnosti.

Jak zjistit místně příslušný finanční úřad

V případě, že nelze určit místní příslušnost finančního úřadu podle jiného právního předpisu, je místně příslušný Finanční úřad pro hlavní město Prahu. Kontrolu podle § 10 odst. 2 písm. c) provádí finanční úřad v obvodu vlastní územní působnosti, i když jinak není pro kontrolovaný subjekt místně příslušný.

Jako začínající OSVČ nebo majitel s. r. o. se potřebujete přihlásit k placení daně z příjmů fyzických či právnických osob. Dobrá zpráva je, že kvůli tomu nemusíte chodit na finanční úřad. Vše totiž vyřídíte na živnostenském úřadě při založení živnosti. Vyplníte jednotný registrační formulář.Potřebujete si ověřit, zda má pro vykonávanou činnost příslušné živnostenské oprávnění Zkuste nahlédnout do Registru živnostenského podnikání. V tomto rejstříku naleznete všechny fyzické a právnické osoby podnikající v režimu živnostenského zákona.

Kde zjistím ukončení živnosti : Kde a jak službu řešit

Informace a návody pro elektronické podání naleznete na webu RŽP – Registru živnostenského podnikání.