Antwort Na jaké územní samosprávní celky je členěna Česká republika? Weitere Antworten – Jak dělíme územní samosprávu

Na jaké územní samosprávní celky je členěna Česká republika?
Ústava České republiky (č. 1/1993 Sb.) jmenuje v článku 99 základní územní samosprávné celky, jimiž jsou obce, a vyšší územní samosprávné celky, jimiž podle původního znění ústavy mohly být země nebo kraje, ústavní zákon č. 176/2001 Sb. to pak upřesnil na kraje.347/97 Sb. ze dne 3. prosince 1997 o vytvoření vyšších územních samosprávných celků, rozdělena na 14 krajů. Na základě tohoto zákona a usnesení vlády České republiky č.Bližší vymezení územní samosprávy v Ústavě je pak obsaženo v hlavě sedmé, která je přímo označena pojmem územní samospráva. V čl. 99 je stanoveno členění státu na obce, jako základní územní samosprávné celky, a kraje, jako vyšší územní samosprávné celky.

Jaké 3 hlavní zákony upravující územní samosprávné celky znáte : Nalezené předpisy

Číslo Název předpisu Účinnost od
273/2001 Sb. Zákon o právech příslušníků národnostních menšin 02.08.2001
248/2000 Sb. Zákon o podpoře regionálního rozvoje 01.01.2001
2/2003 Sb. Úplné znění zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), jak vyplývá z pozdějších změn

Na jaké územní celky se dělí ČR

Česká republika se dělí na 14 samosprávných krajů (vč. Hlavního města Praha) a 6 253 obcí (tzv. obec 1. stupně) včetně 4 jim na roveň postavených vojenských újezdů.

Jak říkáme 14 územním celkům České republiky : 14 územním celkům, na které je rozdělena Česká republika, říkáme kraje.

Vyšší územní samosprávný celek je větší celek než základní územní samosprávný celek, jímž je zpravidla obec, ale nižší než stát. V České republice jsou podle článku 99 Ústavy vyššími územními samosprávnými celky kraje, původní znění ústavy připouštělo i to, že by jimi byly země.

Podle zákona č. 36/1960 Sb., o územním členění státu se území České republiky dělí na kraje, kraje se dělí na okresy a okresy se dělí na obce a vojenské újezdy. Zákon č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky (katastrální zákon) stanovuje technické členění státu – dělení území obcí na katastrální území.

Co je to územní samosprávný celek

(1) Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, která mají právo na samosprávu. Zákon stanoví, kdy jsou správními obvody. a) je státním občanem České republiky, a b) je v obci hlášena k trvalému pobytu.Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky. Podle zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) v platném znění je obec základním územním samosprávným společenstvím občanů, tvoří územní celek, který je vymezen hranicí území obce.Podle zákona č. 36/1960 Sb., o územním členění státu se území České republiky dělí na kraje, kraje se dělí na okresy a okresy se dělí na obce a vojenské újezdy. Zákon č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky (katastrální zákon) stanovuje technické členění státu – dělení území obcí na katastrální území.

14 krajů: – Hlavní město Praha, – Středočeský kraj, – Jihočeský kraj, – Plzeňský kraj, – Karlovarský kraj, – Ústecký kraj, – Liberecký kraj, – Královéhradecký kraj, – Pardubický kraj, – Kraj Vysočina, – Jihomoravský kraj, – Zlínský kraj, – Olomoucký kraj, – Moravskoslezský kraj.

Co patří do samosprávy : Územní samospráva je prostorově vymezený funkční celek, který je nadán právem sám rozhodovat o svých záležitostech. Příkladem územní samosprávy v České republice jsou obce jako základní územní samosprávné celky a kraje jako vyšší územní samosprávné celky.

Co tvoří územní samosprávu : Územní samospráva je prostorově vymezený funkční celek, který je nadán právem sám rozhodovat o svých záležitostech. Příkladem územní samosprávy v České republice jsou obce jako základní územní samosprávné celky a kraje jako vyšší územní samosprávné celky.

Kolik máme regionu

Činnost obce řídí volená samospráva. Kromě 14 krajů se Česká republika dělí ještě na 8 oblastí, tzv. NUTS II.

Vykonávají ji ústřední orgány státní správy, územní orgány státní správy s místní působností (např. vydávání pasů) a ostatní státní orgány (např. soudy). Naopak samospráva rozhoduje pouze o věcech, které se týkají pouze vymezeného území (např.Česká republika se členi na obce – základní územní samosprávné celky, a kraje – vyšší územní samosprávné celky. OBEC je územním společenstvím občanů, které má právo na samosprávu. Je základní jednotkou veřejné správy v ČR. Celé území ČR se člení na obce a každá část státu je součástí některé obce.

Na jaké územní samosprávné celky je členěna Česká republika : Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky a kraje, které jsou vyššími územními samosprávnými celky. Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, která mají právo na samosprávu.