Antwort Na jaké informace má exekutor nárok? Weitere Antworten – Jaké informace může požadovat exekutor

Na jaké informace má exekutor nárok?
Ministerstvo spravedlnosti nyní uvádí, že exekutoři po podnicích mohou chtít tyto informace:

  • zda má se zaměstnancem uzavřenu pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce,
  • předpokládané trvání pracovního poměru či dohody,
  • výši čisté mzdy nejvýše za posledních 6 měsíců,

Zaměstnavatel je povinen poskytnout soudnímu exekutorovi informace vztahující se k existenci a charakteru pracovního poměru povinného, výši jeho mzdy, zatížení případnými jinými srážkami, výplatní termín a pořadí pohledávek, což jsou údaje nezbytné k nařízení exekuce formou srážek ze mzdy a průběžný monitoring stavu …Mezi ně patří například lednička, sporák, pračka, postel, stůl, židle a další věci, které jsou nezbytné pro běžný život dlužníka. Obdobně jako u vybavení domácnosti, mezi věci, co nemůže exekutor zabavit, patří oblečení a obuv dlužníka, pokud se jedná o běžné a nezbytné věci pro osobní potřebu.

Na co exekutor nemá právo : Naopak na co exekutor nemá právo a nesmí zabavit, patří:

příspěvek na bydlení, některé jednorázové dávky státní sociální podpory (např. porodné, pohřebné) a pěstounské péče, daňový bonus.

Co si k vám může dovolit exekutor

Exekutor nesmí zabavit pouze snubní prstýnek, osobní věci, hygienické potřeby a předměty klíčové pro zaměstnání. Do exekuce při tom mohou být zahrnuty často i bezcenné věci, mnohdy i jiných osob než dlužníka, pro které tyto osoby mohou pocítit újmu.

Co může a nemůže zabavit exekutor : Při exekuci majetku vám exekutor nesmí zabavit:

  • běžné oblečení,
  • nezbytné vybavení domácnosti (sporák, lednička, postel, stůl, židle…),
  • studijní literaturu, školní potřeby a dětské hračky,
  • snubní prsteny, písemnosti,
  • léky a zdravotní potřeby,
  • rodinné fotografie a videa,

Exekutor nesmí zabavit pouze snubní prstýnek, osobní věci, hygienické potřeby a předměty klíčové pro zaměstnání. Do exekuce při tom mohou být zahrnuty často i bezcenné věci, mnohdy i jiných osob než dlužníka, pro které tyto osoby mohou pocítit újmu.

Co znamená zastavení exekuce v případě tzv. bezvýsledné situace. Od roku 2022 musí exekutor vyzvat věřitele, zda chce pokračovat v exekuci, pokud během 6 let od zahájení exekuce nebyla vymožena částka pokrývající náklady exekutora a předmětem exekuce není nemovitost.

Po kolika letech zaniká exekuce

Nejdelší promlčecí lhůta je u soudních rozhodnutí. Dle § 110 občanského zákoníku platí, pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu, tak se exekuce promlčuje za 10 let a to ode dne, kdy měl být podle rozhodnutí plněno.Nejprve musí požádat exekuční soud o pověření, a to nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy mu byl doručen návrh o pověření a nařízení exekuce (dále jen „pověření“). Soud vyhoví tím, že vydá usnesení o nařízení exekuce. Tímto usnesením soud pověří exekutora k provedení exekuce.Když dlužníka nezastihne doma, zajistí si exekutor přístup a spolu s usnesením o nařízení výkonu rozhodnutí dlužníkovi doručí rovnou i soupis. Celý průběh mobiliární exekuce se musí nahrávat na kameru, záznam je pak součástí spisu. To má zabránit zakázanému postupu.

Co všechno může exekutor zabavit

  • Finanční hotovost do výše dvojnásobku životního minima.
  • Vybavení domácnosti nezbytně nutné k životu.
  • Zdravotnické potřeby a léky.
  • Náboženskou a studijní literaturu.
  • Osobní fotografie a korespondenci.
  • Snubní prsteny.
  • Dětské hračky.

Které věci jsou vyloučeny z exekuce : Ze zákona nesmí exekutor zabavit věci, které dlužník nebo jeho manžel „nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny, anebo k plnění svých pracovních úkolů, jakož i jiných věcí, jejichž prodej by byl v rozporu s dobrými mravy a jejichž počet a hodnota odpovídá obvyklým majetkovým poměrům“.

Jak dlouho může exekutor vymáhat dluh : Jak dlouho může být vedena exekuce, promlčí se někdy Pohledávka přiznaná rozhodnutím orgánu veřejné moci (většinou soudem) se promlčí za 10 let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno, tedy ve lhůtě 10 let ode dne, v němž rozhodnutí nabylo tzv. „vykonatelnosti“.

Co hrozí za dluhy

Odpověď: Neplacení dluhů není trestným činem. Pokud dlužník nesplácí své dluhy, faktury nebo směnky, automaticky to neznamená, že se dopustil trestného činu. Pokud se tedy jedná o běžné občanskoprávní spory, vězení Vám nehrozí.

Kdy vzniká nárok na promlčení dluhu u banky U banky je opět tříletá doba promlčení dluhu. Pokud tedy během této doby banka nezačne vymáhat dluh u soudu a vy na pozdější soudní vymáhání zareagujete vznesením námitky promlčení, může být možnost vymáhat dluh promlčená a vy ho nebudete muset platit.Závazek, z něhož měl oprávněný (věřitel) vůči povinnému (dlužníkovi) pohledávku vymáhanou v zastavené exekuci, zaniká ke dni právní moci usnesení o zastavení exekuce v rozsahu, v jakém byla oprávněnému (věřiteli) přiznána náhrada podle čl. IV bodu 21 zákona č. 286/2021 Sb.

Co delat kdyz nemám na splaceni dluhu : V případě, že za sebou máte řádné splácení v délce alespoň 6 měsíců, můžete zažádat o odklad splátky. Podmínky: Lze mít 1 až 3měsíční odklad. Maximálně je možné o odklad žádat třikrát v průběhu celé půjčky.