Antwort Na čem závisí rozpustnost látek? Weitere Antworten – Na čem je závislá rozpustnost látky

Na čem závisí rozpustnost látek?
Rozpustnost závisí obvykle dosti silně na teplotě a v menší míře na tlaku. Jde-li o vodní roztoky pevných látek (nejčastěji solí), rozpustnost s rostoucí teplotou a tlakem zpravidla vzrůstá. Charakter závislosti rozpustnosti na teplotě ukazuje obr. 9-16, v němž jsou zakresleny křivky rozpustnosti čtyř bezvodných solí.Vlastnosti látek jsou výrazně závislé na typu chemické vazby mezi částicemi, z nichž se tyto látky skládají. krystaly. Stavební jednotkou krystalů je základní buňka, která představuje nejmenší seskupení částic opakující se v celém krystalu.Rozpustnost látek záleží mnohdy na polaritě rozpouštědla a látky, dále také na PH, molárních hmotnostech, schopnosti disociace iontů, a jiných vlastnostech.

Jak zvýšit rozpustnost : Pojem „rozpustnost“ nelze zaměňovat s pojmem „rychlost rozpouštění“. Chceme-li rozpouštění urychlit, musíme napomoci snadnějšímu a rychlejšímu oddělování částic (podle typu látky buď atomů, iontů nebo molekul) rozpouštěné látky od sebe (např. drcením, mletím, mícháním, zahříváním).

V čem se rozpouští polární látky

Obecně platí, že látky, které jsou podobně polární, jsou obvykle vzájemně mísitelné, rozpustné (jak věděli již alchymisté: „Podobné je rozpustné v podobném. “). Nepolární sloučeniny budou spíše rozpustné v nepolárních rozpouštědlech, zatímco polární a iontové sloučeniny budou spíše rozpustné v polárních rozpouštědlech.

V jakých jednotkách se udává rozpustnost : Většinou se označuje písmenem s a jednotkou je g/100 g rozpouštědla. Např. rozpustnost NaCl ve vodě, při 30 °C je 38,89 g/100 g H2O. Podle hodnoty rozpustnosti rozlišujeme látky rozpustné a nerozpustné (pod 0,1 g/100 g).

Rozpustnost je hodnota udávající koncentraci rozpuštěné látky v nasyceném roztoku za daných podmínek. Podle vztahu mezi rozpustností určité látky a skutečným množstvím rozpuštěné látky v roztoku dělíme roztoky na: Nasycený roztok je takový roztok, ve kterém se další množství rozpuštěné látky již nerozpouští.

Difuze v různých skupenstvích

Částice nějakého plynu se prolínají s plynem, který byl v prostoru původně. Dokud se nevyrovnají koncentrace, probíhá difuze. Závisí na čase a teplotě. Grahamův zákon difúze – za konstantní teploty a tlaku je rychlost difúze plynu nepřímo úměrná druhé odmocnině jeho hustoty.

Co rozpouští sůl

sůl se ve vodě rozpustí a smíchá se s vodou. Vznikne čirá směs bez krystalků soli = roztok. Molekuly soli jsou smíchané s molekulami vody. Voda je rozpouštědlo a sůl rozpuštěná látka.Rozpuštěná látka: Látka, která je rozptýlena v rozpouštědle. Může to být pevná látka, kapalina nebo plyn. Koncentrace: Množství rozpuštěné látky ve směsi vzhledem k množství rozpouštědla. Měří se obvykle v hmotnostních nebo objemových procentech.Rozpouštějí soli, kationty pomocí volných elektronových párů a anionty pomocí vodíkových vazeb.

Součin rozpustnosti určuje, kolik látky se v daném rozpouštědle rozpustí. Lze z něj dopočítat rozpustnost látky. Součin rozpustnosti je dán součinem rovnovážných koncentrací iontů umocněných na stechiometrické koeficienty.

Co je Usnadnena difuze : Facilitovaná (usnadněná) difuze

Jedná se o pasivní transport za pomoci transportních proteinů, na které se přenášená molekula nekovalentně naváže a jejichž prostřednictvím je přenesena na druhou stranu membrány.

Co se deje při Vydechu : Při nádechu pracují dýchací svaly, bránice se stahuje dolů a mezižeberní svaly zdvihají žebra vzhůru, tím se zvedá hrudní koš a vytvoří se prostor pro zvětšení objemu plic. Nádech také umožňuje změna tlaků v pohrudniční štěrbině. Při výdechu se dýchací svaly uvolňují, žebra klesají dolů a hrudní prostor se zmenšuje.

Co rozpusti snih

Chemické posypy povrchů

Nejčastěji se za tímto účelem používá sůl – chlorid sodný. Led a sníh rozpouští rovnou na povrchu a ochrání jej i při dlouhodobějším sněžení. Nevýhodou je však to, že v některých oblastech vůbec není možné chemický posyp použít, a to zejména kvůli citlivosti vodních zdrojů a ochrany přírody.

Postup 1: Pokud směsi nemícháme, rozpouští se cukr velmi pomalu, pokud cukr promícháme, dochází k rozpouštění rychleji. Nejrychleji se rozpouští cukr moučka. Postup 2: Nejrychleji se rozpouští cukr moučka a zároveň můžeme porovnat, že v teplé vodě se všechny cukry rozpouští rychleji než ve vodě studené.Rozpustnost je hodnota udávající koncentraci rozpuštěné látky v nasyceném roztoku za daných podmínek. Podle vztahu mezi rozpustností určité látky a skutečným množstvím rozpuštěné látky v roztoku dělíme roztoky na: Nasycený roztok je takový roztok, ve kterém se další množství rozpuštěné látky již nerozpouští.

Na čem závisí rychlost difuze : Rychlost difúze závisí na teplotě. Čím vyšší je teplota, tím je i vyšší rychlost pohybu částic. Při rychlejších pohybech budou i rychleji narážet do látek a rychleji je rovnoměrně rozmístí.