Antwort Na co se dělí dýchací soustava? Weitere Antworten – Co patří do dýchací soustavy
Dýchací soustava člověka představuje soustavu orgánů, která zajišťuje výměnu plynů mezi krví a vnějším prostředím. Dýchací soustavu člověka a dalších obratlovců tvoří průdušnice (trachea), průdušky (bronchy), průdušinky (bronchioly), plíce a bránice.Obecně se rozlišují tři typy dýchání
Prvním typem je dolní typ dýchání (brániční, břišní), druhým je střední (hrudní, žeberní) a třetím typem je horní (podklíčkové).Při nádechu pracují dýchací svaly, bránice se stahuje dolů a mezižeberní svaly zdvihají žebra vzhůru, tím se zvedá hrudní koš a vytvoří se prostor pro zvětšení objemu plic. Nádech také umožňuje změna tlaků v pohrudniční štěrbině. Při výdechu se dýchací svaly uvolňují, žebra klesají dolů a hrudní prostor se zmenšuje.
Jak jdou za sebou dýchací cesty : Přehled soustavy
- Horní cesty dýchací Nos (nasus) Nosní dutina (cavum nasi) Vedlejší dutiny nosní (sinus paranasales) Hltan (pharynx)
- Dolní cesty dýchací Hrtan (larynx) Průdušnice (trachea) Průdušky (bronchi)
- Dýchací orgán. Plíce (pulmones)
Co patří do dolních cest dýchacích
Jako horní cesty dýchací se označuje nos, dutina ústní a část hltanu. Slouží k dopravě vzduchu do dolních cest dýchacích. Oproti tomu dolní cesty dýchací zahrnují hrtan, průdušnice, průdušky a samotné plíce.
Co patří do dolních dýchacích cest : Dolní dýchací cesty jsou součástí dýchacího systému. Dolní dýchací cesty zahrnují průdušnici, průdušky,průdušinky a plicní sklípky (resp. plíce jako celek). Viz také dýchací cesty, horní dýchací cesty.
Bránice je hlavní nádechový sval. Při nádechu se klenby bránice snižují a zvětšují tím prostor hrudníku pro rozepnutí plic. Při výdechu se klenby opět zaoblí a vyklenou do své původní polohy.
Dýchací cesty tvoří součást těla vyšších živočichů, v jejich tělech jsou pak části dýchací soustavy, jimiž proudí při dýchání vzduch (a to z vnějšího prostředí do plicních sklípků). Začínají v ústech a nose a pokračují přes hrtan, průdušnice a průdušky do plic.
Jak probíhá dýchání
Dýchací svaly mění objem hrudního koše, načež se roztahují plíce. Plyn se vždy přesouvá z místa vyššího tlaku do nižšího tlaku, čímž je vzduch nasáván do plic. Naopak při výdechu se objem plic zmenší a vzduch je vytlačen ven. Dýchací svaly se rozdělují na inspirační (vdechové) a na expirační (výdechové).Dýchání (respirace) patří k základním procesům, při kterých dochází k výměně plynů v organismu. Kyslík je během respirace přijímán a oxid uhličitý, který vzniká jako produkt oxidačních dějů, je naopak eliminován.Dýchací cesty tvoří součást těla vyšších živočichů, v jejich tělech jsou pak části dýchací soustavy, jimiž proudí při dýchání vzduch (a to z vnějšího prostředí do plicních sklípků). Začínají v ústech a nose a pokračují přes hrtan, průdušnice a průdušky do plic.
Léčba podle příznaků (tzv. symptomatická léčba) obvykle obsahuje klidový režim, podávání tekutin, obkladů, léků proti horečce a bolestem (paracetamol, ibuprofen), léků působících lokálně (kloktadla), léků podporujících vykašlávání (tzv. expektorancia) nebo tlumících kašel (tzv. antitusika).
Co je to vnitřní dýchání : Vnitřní dýchání je výměna plynů mezi krví a tkáněmi. Krev přivádí do tkání kyslík z plic a odvádí z nich kysličník uhličitý. Ve tkáních poměrně nízký parciální tlak kyslíku a poměrně vysoký oxidu uhličitého. Na základě takového spádu prolíná kyslík do tkání a krev se sytí oxidem uhličitým.
Co se deje při Nadechu : Během nádechu dochází ke kontrakci (stažení) bránice, stlačení a zvětšení objemu hrudní dutiny. Současně probíhá i kontrakce mezižeberního svalstva, žebra se roztahují do stran a nahoru, rozšiřují hrudník a vtahují vzduch do plic.
Kam se upíná bránice
Je to dané tím, že se upíná na dolní část žeber a páteř, odkud pak stoupá do hrudního koše. Tím přehrazuje dutinu hrudní od břišní. Bránice je jeden z největších svalů těla.
Kyslík dovnitř, oxid uhličitý ven
Kyslík vstupuje do krve a z té naopak do sklípků přechází oxid uhličitý. Oxid uhličitý (CO2) v těle vzniká jako odpadní produkt a je vydechován plícemi. Na výměně plynů se podílí pouze vzduch, který proniká do alveolů; zbývající objem v dýchacích cestách se nazývá mrtvý prostor.Záněty horních dýchacích cest
Vedoucím příznakem může být bolest v krku (při zánětu nosohltanu), rýma (při zánětu nosní sliznice) nebo bolest hlavy (při zánětu vedlejších nosních dutin). Bolest při polykání, chrapot až ztráta hlasu a suchý bolestivý kašel je příznačný pro zánět hrtanu (laryngitidu).
Co je to vnější a vnitřní dýchání : Zevní dýchání je výměna dýchacích plynů (kyslík, oxid uhličitý) mezi plícemi (plicními sklípky-alveolami) a krví. Vnitřní dýchání je výměna plynů mezi krví a tkáněmi. Krev přivádí do tkání kyslík z plic a odvádí z nich kysličník uhličitý.