Antwort Na co postavit úly? Weitere Antworten – Na co jsou včely

Na co postavit úly?
Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.Nejspolehlivější metoda! Pokud se včely usadí na větvi ve visícím balíku, vylezte k větvi a pomocí pily nebo nůžek opatrně odřízněte nebo odstřihněte větev i s rojem. Pak uchopte konec větve i s visícím rojem a jednoduše přemístíte roj do rojáčku nebo rovnou do nástavku úlu.Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí. V případě konfliktu se sousedem je vhodné vše v klidu prokonzultovat a najít vhodné řešení pro všechny.

Jak umístit včelí úl : Nejlepším a nejvíce osvědčeným způsobem je natočení úlu proti slunci, tedy jeho umístění čelem k jihu. Díky tomu se úl brzy ráno prohřeje a včely se pustí časněji do práce. V případě, že umisťujete více úlů, dejte je vedle sebe do řady tak, aby všechny byly natočeny stejným směrem.

Co zabíjí včely

Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.

Co láká včely : Kromě přirozeného útočiště můžete pro hmyz vytvořit i zdroj vody, který ocení obzvlášť v létě, kdy je každá kapka drahá. Uvažujete-li o napajedlech pro včely, vycházejte především z toho, že včelky budou vždy preferovat „kalnou“ vodu, tedy vodu z rybníka, močůvky, případně dešťovku.

Pyl sbírají včely z jednotlivých květů rostlin a nosí ho na zadních nožičkách v podobě rousků do úlu k dalšímu zpracování.

Včelstva si pořiďte nejlépe na jaře nebo v létě. Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro.

Kdy převážet včely

Každý rok, nejpozději do konce února, je včelař povinen oznámit písemnou formou umístění stanoviště – stejně jako tomu je před pořízením včelstev, kdy se stanoviště nahlašují na místně příslušný obecní nebo městský úřad. Nové umístění včelstev nebo dočasných stanovišť je třeba oznámit nejméně pět dnů předem.Přesun včelstev

Stěhování může proběhnout po ukončení letu včel, kdy uzavřeme a pevně svážeme úl, ve kterém ale také zajistíme větrání, a tento úl (nejlépe v noci) odvezeme na nové stanoviště.Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.

Pro člověka o hmotnosti 70 kg je smrtelná dávka jedu obsažená v sedmistech žihadlech. Pro dítě vážící 10 Kg je smrtelná dávka pouhopouhých 90 žihadel. Tyto čísla a výsledky platí pro člověka, který je zdravý a netrpí alergii na včelí bodnutí. A také se počítá s tím, že při bodnutí do těla přejde plná dávka jedu.

Co odpudí včely : Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.

Co vysadit pro včely : Nejkritičtější období je předjaří, kdy mají včely ve volné přírodě pylu nedostatek. Do větších zahrad proto doporučuji zasadit vrby nebo lísky, okrasné třešně, slivoně, jabloně, trnky nebo hlohy.

Co dát na to Když tě píchne včela

Místo po štípnutí vosou nebo včelou důkladně prohlédněte. Pokud je v ráně žihadlo, vyndejte ideálně dezinfikovanou pinzetou. Místo omyjte pod tekoucí studenou vodou. Můžete jej chladit namočeným kapesníkem nebo ledem nebo dle receptů našich babiček přiložit rozkrojenou cibuli či octový obklad.

Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.Přemisťuji je o 10 – 30 m, pokud je alespoň několik dnů (tři) bez proletů. Podmínkou je, že na původním místě nesmí zůstat nic co by připomínalo původní úl a pokles teplot pod 10 °C. Při případných proletech se některé včely vrací na původní místo. Chvíli zde poletují, pak je to přestane bavit a vrátí se do svého úlu.

Co nesnáší včely : Myši, myšice a rejsci vyloženě včely obtěžují. Okusují plásty, poškozují úly i zateplení, požírají zásoby a hmyzožraví rejsci požírají i včely. Do úlů se nakvartýrují většinou v zimě, ruší zimní včely a znečišťují úl svými výkaly a močí. Tento pach včely nesnáší.