Antwort Na co je jetel? Weitere Antworten – Na co se používá jetel

Na co je jetel?
Účinky jetele červeného

  • Antioxidační účinky.
  • Napomáhá správné funkci střev.
  • Zbavuje průjmu.
  • Detoxikační účinky.
  • Pomáhá proti zvracení
  • Pomáhá při nachlazení
  • Pomáhá v období menopauzy.
  • Pomáhá v období menstruace.

Jetel luční vyséváme bud na jaře v době setí jarních obilnin a to do krycích plodin, nebo i v letním období po sklizni raných předplodin a to v čisté kultuře. Jarní výsev doporučujeme příliš neuspěchat, protože vzcházející rostlinky mohou být vážně poškozeny časně jarními mrazy.Množitelské porosty vyséváme po sobě či jiných jetelovinách na tentýž pozemek nejdříve za 4 roky. Vysévání pouze uznaného osiva s deklarovanou klíčivostí a čistotou je základním předpokladem úspěšného založení porostu. Před setím pozemek včas zořeme, nahrubo připravíme a utužíme. Vzcházející plevele ničíme vláčením.

Kam patří jetel :

Jetel luční
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bobotvaré (Fabales)
Čeleď bobovité (Fabaceae)
Rod jetel (Trifolium)

Co se sbira z jetele

Sbírá se červené květenství, která mají jemně sladkou chuť, čestvé se hodí do salátů a i pro přímou konzumaci. Červený luční jetel je zdrojem, fenolů, silic, vitamínů A, B1, B3, C a E, antioxidantů, lecitinu, cholinu, kyseliny salicylové, vápníku, hořčíku, sodíku, železa, fosforu, chromu a fytoestrogenů (izoflavony).

Na co je červený jetel : Červený jetel, neboli jetel luční, je běžná bylinka z volné přírody, jejíž nať a květy se používají k extrakci isoflavonů. Isoflavony jsou druhem fytoestrogenů, neboli lidskému estrogenu podobných látek, které se přirozeně vyskytují v některých rostlinách. Červený jetel tedy přispívá ke komfortu v průběhu menopauzy.

Správné usušení je umění!

Vhodná doba na seč těchto jetelovin je na začátku květu, kdy je píce nejkvalitnější, obsahuje nejvíce živin. V této době píci posečeme a sušíme klasickým způsobem (otáčíme, na noc děláme kopky či řady).

Nesouměrně srdcovitá semena mají žlutou až pískově hnědou barvu. Jetel luční kvete od května do října. Vhodné jsou mělčí vlhčí půdy s vyšším obsahem organických látek, vyšší hladinou spodní vody a se slabě kyselou reakcí (pH 6).

Co obsahuje jetel luční

Jetel luční (Trifolium pratense) je rostlina z čeledi bobovité, která je známá pro své možné účinky v tradičním léčitelství. Jetel luční je bohatým zdrojem živin, včetně bílkovin, vlákniny, vitamínů (A, C, K, E, B-komplex), minerálů (vápník, železo, hořčík, draslík) a dalších fytonutrientů.BobovitéJetel luční / Čeleď

Jetel luční je rostlina z čeledi bobovitých, původem pocházející z Evropy, jež dorůstá výšky až 0,8 m.Květy jetele obsahují fytoestrogeny (doporučovány v klimakteriu), flavonoidy, vitamíny C a E a silice. Jetel ovšem neslouží pouze ke zmírnění menopauzálních symptomů, ale používá se např. i k ošetření ekzémů a lupénky.

Doporučené dávkování: Užívejte 1 kapsli jednou denně, polkněte a zapijte vodou nebo jinou vhodnou tekutinou. Doporučení k užívání: 3 měsíce užívat a 3 měsíce pauza. Není vhodné pro děti do 17 let věku.

Co kvete na poli červené : Zatímco ještě před nedávnem bylo Česko žluté, teď najednou zčervenalo. Může za to jetel nachový, neboli inkarnát, oblíbená zemědělská plodina. Její nevšední červená barva je doslova pastvou pro oči.

Čím hnojit vojtěšku : Aplikace fosforu (P) je doporučena, s ohledem na malý pohyb v půdě, do zásoby na 2 – 3 roky. Vojtěšku setou je možné hnojit také statkovými hnojivy. Na lehkých půdách je aplikována před založením porostu na podzim chlévská mrva v dávce 25 – 30 t. ha-1 nebo kejda v dávce 15 t.

Jak dlouho se má sušit seno

Jak dlouho se suší seno Seno se suší 2-4 dny, během kterých nesmí pršet. Je dobré, aby na něj svítilo slunce a byl lehký větřík, který nám seno bude profoukávat. Suché seno poznáme tak, že nebude mít nikde jasně zelená čerstvá stébla a bude krásně zvonivě šustit.

Uvaření čaje z červeného jetele je perfektní při průjmech, zvracení a střevních kolikách. Jetel je také detoxikační bylina, která pomáhá odstraňovat toxiny v těle a čistit krev. Odvar z jetele působí blahodárně také na lymfatický systém. Jetel bychom měli pít i při nachlazení, chřipce a angíně.Jetel luční kvete od května do října. Vhodné jsou mělčí vlhčí půdy s vyšším obsahem organických látek, vyšší hladinou spodní vody a se slabě kyselou reakcí (pH 6). Průměrné roční srážky by měly být 600–700 mm.

Kde roste jetel : Roste běžně téměř v celé Evropě a dalších částech světa. Najdeme ho na loukách, v trávnících, na pastvinách a lesních lemech. Řadíme jej do čeledi Fabaceae – bobovité.