Antwort Na co je červený jetel? Weitere Antworten – Na co se používá červený jetel
Největší zásobárnou přírodních fytoestrogenů je červený jetel. Tyto bylinky na menopauzu podporují přirozený hormonální cyklus ženy, aktivují zpomalený metabolismus pokožky, příznivě působí na zdravý růst vlasů, zpomalují řídnutí kostí a podporují funkci kardiovaskulárního systému.Jetel luční je známý jako léčivá bylina. Díky jeho silným desinfekčním účinkům se využívá na léčbu průjmů, zvracení a otravy jídlem. Je dobrý na detoxikaci organismu, kdy je přidáván do čisticích čajových směsí. Zkracuje a ulehčuje léčbu kašle, rýmy, bronchitidy, či nachlazení.Jedná se o ranou jetelovinu vstupující do květu již v polovině května, kvete od května do srpna růžově až karmínově červeně. Vysévá se hlavně na polích, druhotně roste na okrajích osetých pozemků, najdeme ho i na loukách nebo při okrajích cest, na lokalitě však vytrvá většinou pouze rok.
Kde roste červený jetel : Červený jetel, jetel luční je běžnou u nás se vyskytující rostlinou. Rozšířená je však po celém světě. Roste na loukách, trávnících a v okolí lesa. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která má cca 10‒50 cm, její lodyha bývá vzpřímená, ale při větší délce poléhavá.
Jak zpracovat jetel
Jetel můžeme také jíst syrový – květy mají nasládlou chuť, slouží třeba jako jedlá ozdoba nebo se může pokrájet i do palačinek. Ochutnali jste někdy květ jetele lučního Zkuste to, samotnou mě překvapilo, jak dobře chutná. Rozkrájené květy jídlo zpestří, oživí a samozřejmě ozvláštní.
Kdy se seče jetel : U jetele lučního se doporučuje začít se sečením porostu, když je 75 % hlávek hnědých nebo tmavě hnědých. Sekat by se mělo ve směru převažujících větrů. Jetel bílý se sklízí za 8–10 týdnů po začátku kvetení. Za začátek kvetení je považován okamžik, kdy cca 10 % porostu začíná kvést.
Po zasetí se vyvíjí pomalu a v prvém roce i málo kvete, teprve ve druhém či třetím roce dosahuje plné výnosnosti. Z jara obrůstá velmi brzy a patří mezi jeteloviny vyznačující se dobrou produkci po celou vegetační dobu.
Množitelské porosty vyséváme po sobě či jiných jetelovinách na tentýž pozemek nejdříve za 4 roky. Vysévání pouze uznaného osiva s deklarovanou klíčivostí a čistotou je základním předpokladem úspěšného založení porostu. Před setím pozemek včas zořeme, nahrubo připravíme a utužíme. Vzcházející plevele ničíme vláčením.
Na co se používá jetel Inkarnát
Osvědčuje se jako zelené hnojení především pod okopaniny (je velmi dobrou meziplodinou před sázením předklíčených brambor), na zelené hnojení se uplatňuje i v zelinářských osevních postupech a sadech, slouží jako hodnotný přerušovač v osevních postupech s vysokým zastoupením obilnin.Před sušením odstraníme nahnědlé květy, květy napadené škůdci a listy. Květy sušíme ve stínu, na dobře větraném místě. Při umělém sušení v sušárně nesmí teplota přesáhnout 35°C. Dobře usušené květy mají svoji původní barvu.Buď na jaře v době setí jarních obilovin a to do krycích plodin (plodiny sklizené na zeleno – oves, bob, kukuřice), napříč řádků – pozor na mráz. Také se může sít v letním období po sklizni raných předplodin a to v čisté kultuře bez předplodiny do konce srpna.. 1 – 2 cm, meziřádková vzdálenost 25 cm.
Potřebu dusíku jetel plně pokrývá symbiotickou fixací. Základní hnojení fosforem a draslíkem provádíme na připravený pozemek před výsevem. V následujícím roce na pozemcích se slabší zásobou živin časně na jaře regeneračně přihnojíme směsným P a K hnojivem.
Co obsahuje jetel luční : Jetel luční (Trifolium pratense) je rostlina z čeledi bobovité, která je známá pro své možné účinky v tradičním léčitelství. Jetel luční je bohatým zdrojem živin, včetně bílkovin, vlákniny, vitamínů (A, C, K, E, B-komplex), minerálů (vápník, železo, hořčík, draslík) a dalších fytonutrientů.
Kolik se seje jetele na hektar : Při zakládání semenářských porostů vyséváme 4 mil. klíč. zrn/ha, což je 16 – 18 kg osiva/ha a to do hloubky 1 – 2 cm při meziřádkové vzdálenosti 20 cm.
Kdy se sbira jetel
Jetel patří mezi významné medonosné byliny a sbírá se v době květu po celé léto. Jetel nachový (inkarnát, Trifolium incarnatum), vysévá se na pole, dorůstá výšky až 50cm, podílí na zvyšování úrodnosti lehkých písčitých půd a slouží jako zelené hnojení, kdy zanechává půdu s dostatečnou zásobou ústrojných látek a dusíku.
Jetel luční kvete od května do října. Vhodné jsou mělčí vlhčí půdy s vyšším obsahem organických látek, vyšší hladinou spodní vody a se slabě kyselou reakcí (pH 6). Průměrné roční srážky by měly být 600–700 mm.U jetele lučního se doporučuje začít se sečením porostu, když je 75 % hlávek hnědých nebo tmavě hnědých. Sekat by se mělo ve směru převažujících větrů. Jetel bílý se sklízí za 8–10 týdnů po začátku kvetení. Za začátek kvetení je považován okamžik, kdy cca 10 % porostu začíná kvést.
Jak aplikovat hnojivo : Povrchová aplikace pro plodovou zeleninu a trávníky
Posypte kolem rostlin nebo přímo na trávníky širokým rozhozem. Poté důkladně zalijte vodou. Doporučujeme polévkovou lžíci hnojiva na jednu rostlinu. Vrstvu hnojiva rozpraště rovnoměrně kolem rostliny.