Antwort Na co je dobrý jetel luční? Weitere Antworten – Na co se používá jetel luční

Na co je dobrý jetel luční?
Jetel luční je známý jako léčivá bylina. Díky jeho silným desinfekčním účinkům se využívá na léčbu průjmů, zvracení a otravy jídlem. Je dobrý na detoxikaci organismu, kdy je přidáván do čisticích čajových směsí. Zkracuje a ulehčuje léčbu kašle, rýmy, bronchitidy, či nachlazení.Jetel luční vyséváme bud na jaře v době setí jarních obilnin a to do krycích plodin, nebo i v letním období po sklizni raných předplodin a to v čisté kultuře. Jarní výsev doporučujeme příliš neuspěchat, protože vzcházející rostlinky mohou být vážně poškozeny časně jarními mrazy.Klimakterium provází nepříjemné příznaky mezi které patří návaly horka, nervozita, podrážděnost, únava, nespavost a jiné poruchy spánku, noční pocení, bušení srdce, deprese a mnohdy špatné libido. Tyto nepříjemné příznaky lze potlačovat přírodními doplňky stravy s obsahem fytoestrogenů z červeného jetele.

Co se sbira z jetele : Sbírá se červené květenství, která mají jemně sladkou chuť, čestvé se hodí do salátů a i pro přímou konzumaci. Červený luční jetel je zdrojem, fenolů, silic, vitamínů A, B1, B3, C a E, antioxidantů, lecitinu, cholinu, kyseliny salicylové, vápníku, hořčíku, sodíku, železa, fosforu, chromu a fytoestrogenů (izoflavony).

Jaká čeleď je jetel luční

BobovitéJetel luční / Čeleď

Jetel luční je rostlina z čeledi bobovitých, původem pocházející z Evropy, jež dorůstá výšky až 0,8 m.

Kdy roste jetel luční : Jetel luční kvete od května do října. Vhodné jsou mělčí vlhčí půdy s vyšším obsahem organických látek, vyšší hladinou spodní vody a se slabě kyselou reakcí (pH 6). Průměrné roční srážky by měly být 600–700 mm.

Množitelské porosty vyséváme po sobě či jiných jetelovinách na tentýž pozemek nejdříve za 4 roky. Vysévání pouze uznaného osiva s deklarovanou klíčivostí a čistotou je základním předpokladem úspěšného založení porostu. Před setím pozemek včas zořeme, nahrubo připravíme a utužíme. Vzcházející plevele ničíme vláčením.

U jetele lučního se doporučuje začít se sečením porostu, když je 75 % hlávek hnědých nebo tmavě hnědých. Sekat by se mělo ve směru převažujících větrů. Jetel bílý se sklízí za 8–10 týdnů po začátku kvetení. Za začátek kvetení je považován okamžik, kdy cca 10 % porostu začíná kvést.

Co užívat v menopauze

Příznaky menopauzy je možné zmírnit některými přírodními prostředky s obsahem sojových isoflavonů, ploštičníku, červeného jetele a lékořice, vhodné je také doplnit minerály: vápník a hořčík, nejlépe v kombinaci s vitaminem D. Příznivé účinky má také sibiřský ženšen a vitamin E.Mezi vhodné bylinky pro zmírnění příznaků menopauzy patří pupalka, červený jetel, anýz, fenykl, ptačinec nebo máta. V rámci přírodní léčby můžete zařadit do jídelníčku rostliny obsahující fytoestrogeny, což jsou rostlinné hormony chovající se obdobně jako organismem produkované estrogeny.Po zasetí se vyvíjí pomalu a v prvém roce i málo kvete, teprve ve druhém či třetím roce dosahuje plné výnosnosti. Z jara obrůstá velmi brzy a patří mezi jeteloviny vyznačující se dobrou produkci po celou vegetační dobu.

Červený jetel, neboli jetel luční, je běžná bylinka z volné přírody, jejíž nať a květy se používají k extrakci isoflavonů. Isoflavony jsou druhem fytoestrogenů, neboli lidskému estrogenu podobných látek, které se přirozeně vyskytují v některých rostlinách. Červený jetel tedy přispívá ke komfortu v průběhu menopauzy.

Kam patří jetel : Jetel (Trifolium) je rozsáhlý rod rostlin z čeledi bobovité, zahrnující asi 250 druhů. Jetely jsou byliny s povětšině trojčetnými listy a květy v hlávkovitých květenstvích. Jsou rozšířeny v Eurasii, Africe i Americe. Jetele jsou pěstovány jako hodnotné pícniny.

Na co se pestuje jetel : V našich podmínkách se pěstuje především jako kvalitní pícnina. Své místo si jetel najde i v okrasných zahradách a v kuchyni, kde je používán jako dekorace dezertů a salátů. Jetel kvete od května do září růžovočervenými květy. Má příznivý vliv na kvalitu půdy a využívá se také jako medonosná rostlina k přilákání včel.

Kolik se seje jetele na hektar

Při zakládání semenářských porostů vyséváme 4 mil. klíč. zrn/ha, což je 16 – 18 kg osiva/ha a to do hloubky 1 – 2 cm při meziřádkové vzdálenosti 20 cm.

Když na jaře začíná zahradní sezóna, je třeba trávník posekat poprvé. Od té doby poté nejlépe 1 až 2krát týdně až do podzimu. Mezi květnem a červnem roste tráva zvlášť rychle, v tomto období je třeba sekat jednou týdně. V zimě trávník z důvodu nízkých teplot neroste; není tudíž nutné ho sekat.Mezi vhodné bylinky pro zmírnění příznaků menopauzy patří pupalka, červený jetel, anýz, fenykl, ptačinec nebo máta. V rámci přírodní léčby můžete zařadit do jídelníčku rostliny obsahující fytoestrogeny, což jsou rostlinné hormony chovající se obdobně jako organismem produkované estrogeny.

Kdy je konec menopauzy : Menopauza obvykle končí mezi 60. a 75. rokem života. Poté jako žena vstupujete do nové životní etapy zvané senium.