Antwort Čím topit ve skleníku? Weitere Antworten – Čím přitápět ve skleníku
Aby ve skleníku nemrzlo, je nutné v něm zajistit přitápění. Nejlepší je zařízení s termostatem, který sepne, jakmile teplota klesne pod nulu. Dlouhodobé vytápění skleníku je ovšem drahé. Krátkodobým řešením, jak překlenout chladnou noc, může být ale i jednoduchý ohřívač vytvořený pomocí květináče a větší svíčky.Podle některých návodů lze v přechodné roční době vytápět skleník tak, že se dovnitř naskládá "baterie" PET lahví naplněných vodou. Během teplého dne se voda ohřeje a v noci se teplo uvolňuje a "vyhání semínka" z půdy ven. Teoreticky se zdá, že je vše v pořádku.Elektrické topidlo – multifunkční vytápění určené především do skleníků či zimních zahrad s nerezovým pláštěm. Zajišťuje jak přitápění v jarním období, tak i nucené větrání v letním období.
Jak se zbavit škůdců ve skleníku : Na mšice a molice se používají žluté destičky, na třásněnky modré. Nejčastěji se využívají draví roztoči, parazitické vosičky napadající jen konkrétní druhy škůdců a na mšice využíváme také dravé slunéčko. Biologickou ochranu též pořídíme v podobě preparátů, které obsahují parazity škůdců.
Co do skleníku v zimě
Špenát – kapusta, zelí, čínské zelí a většina kořenových plodin, jako pór, řepa, mrkev, tuřín, pastinák a ředkvičky si s klidem můžete na zimu do skleníku vysadit, výsledkem bude dřívější a chutná sklizeň. Cibule – existuje poměrně málo druhů sadbové cibule, které by rostly v zimě v nevyhřívaném skleníku.
Kdy použít sirnou svíci ve skleníku : Jedná se o jednoduchý a rychlý způsob, jak bojovat s plísněmi a škodlivými mikroorganismy. Sirná svíce je určena k síření sklepů, skladů, skleníků, vinařství a využívá se zejména po vyprázdnění a před opětovným naplněním a naskladněním produktů.
Na rozdíl od uhlí je ale vytápění topolem naprosto ekologické. Oxid uhličitý, který při pálení vypustíte do ovzduší, totiž ze vzduchu opět odeberou při svém růstu ostatní topoly. Stačí tedy zasadit topoly, počkat 5 let, pořídit motorovou pilu, štípačku na dřevo a topíte prakticky zadarmo.
Chcete-li zvýšit účinnost izolované severní stěny ve skleníku, je vhodné nechat její vnitřní stranu (orientovanou na jih) natřít bílou barvou nebo ji potáhnout nějakým reflexním materiálem. Slunce se od této zdi odrazí a zasvítí krásně na vaše rostlinky – alespoň ve dne.
Jak dezinfikovat skleník
Na povrch zeminy pohoďte dusíkaté vápno a zapravte ho do půdy pomocí hrábí. Obecně se doporučuje 100–200 g dusíkatého vápna na 1 m2. Půdu prolijte vodou a poté zakryjte igelitovou fólií, aby se dezinfekce neuvolňovala do vzduchu, a dále ji nijak nehnojte.V zimě se dá ve skleníku pěstovat například kapusta kadeřávek, růžičková nebo hlávková kapusta, těm nevadí dokonce ani mráz. Těšit se můžete dokonce i z cibule a vyzkoušet můžete třeba i různé druhy salátu či špenát.Výsadba by měla proběhnout v září. Zalijte hrášek do hloubky a opakujte to 2x do týdne. Voda by měla být nalita na půdu a ne na samotnou rostlinu, zabráníte tak hnilobě a plísním.
Sirnou svíci nebo sirný knot položte, v případě sirných knotů pověste, do nehořlavé nádoby a umístěte ji do místnosti nebo skleníku, který chcete dezinfikovat. Ihned po zapálení svíce opusťte prostor a důkladně jej uzavřete! Svíci nechte působit minimálně čtyři hodiny. Poté prostor důkladně vyvětrejte.
Kolik dát hnoje do skleníku : Pokud není moc kvalitní, je dobré vybrat zeminu do hloubky cca 40 cm, dolů navézt cca 10 cm kvalitního hnoje. Nejlepší samořejmě od koní, podobně však poslouží i od skotu či např. králíků. Na hnůj je dobré dát vrstvu shrabaného listí, případně slímy.
Čím levně topit : Jako nejlevnější vychází vytápění rostlinnými peletami, obilím, dřevem, štěpkou a uhlím. Uvedené ceny však zohledňují pouze roční platby za spotřebované energie. Do kalkulace je ale třeba zahrnout i pracnost, pravidelné náklady na údržbu, poruchovost, zateplení objektu a cenu za pořízení otopného systému.
Jak si vyrobit topení
Stačí, když si uděláte prostor pro umístění improvizovaného topení, vyhrabete pár obyčejných čajových nebo hřbitovních svíček, keramický květináč a cihly. Předem upozorňujeme, že je třeba dbát zvýšené bezpečnosti, rozhodně nepouštějte ke zdroji tepla a ohně malé děti.
V čase, kdy svítí přímé slunce, je optimální teplota ve skleníku kolem 25˚ a maximální teplota by neměla překročit 32˚C. V noci jsou pak nejvhodnější teploty kolem 18 – 20˚C. Při nízké intenzitě světla, (pokud je třeba zataženo), postačí teplota vně skleníku kolem 20˚C a noční teploty by neměly klesnout pod 15˚C.Asi nejlepší variantou je mít doma záložní zdroj tepla. Jedním z nich je klasický krb nebo krbová kamna. Větší místnost vyhřejí hravě už za pár minut. Výkonnější jsou krbová kamna, protože nejsou nijak izolovaná obložením, podobně jako to má krbová vložka.
Čím vydezinfikovat zem ve skleníku : „Máte-li skleník na výsevy, předpěstování zeleniny, květin do zahrady, na řízkování a další způsoby vegetativního množení (ne na přezimování citlivějších trvalek, polodřevin nebo dřevin v nádobách), můžete ho po vyklizení dezinfikovat. Zarýpejte do zeminy dusíkaté vápno, asi 100 gramů na metr plochy.