Antwort Čím teď hnojit jahody? Weitere Antworten – Jaké Hnojivo použít na jahody
Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.Velmi důležité je v tuto dobu zapravení organického hnojiva do půdy a nejraději mají jahody chlévský hnůj. Na jaře pak přidáváme na záhon kompost, mělce jej zapravíme, ale není to nezbytné, záhon vyrovnáme a můžeme vysazovat sazenice. Hnojit není v této fázi prakticky třeba. Po rašení sazenic záhony přihnojíme.Kyselé mléko: Smíchejte fermentované mléčné produkty s humusem a použijte na jahody. Pomáhá vytvářet ideální prostředí pro jejich růst. Kuřecí hnůj: Použijte zředěný kuřecí hnůj v poměru 1:10. Aplikujte pouze do doby, než jahody začnou kvést, abyste předešli poškození rostlin.
Kdy hnojit jahody v truhlíku : Nezáleží přitom, zda pěstujete v truhlíku nebo volně na záhonu. Jahody by se měly hnojit na jaře, kdy se probouzí k životu. Hnojivo podpoří růst květu a dodá sílu pro tvorbu plodů. Hnojení při výsadbě, ať už jarní či podzimní, se nedoporučuje.
Čím přihnojit
posekanou trávu, listí, nevyužité plody, slepičí skořápky od vajec, zvířecí hnůj, ale i popel ze spáleného dřeva. To vše je ze své podstaty přírodní a bohaté na živiny, proto vytváří perfektní základ pro hnojení svých sezonních nástupců.
Jak často hnojit jahody v truhlíku : Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý týden od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.
Abyste se dočkali bohaté úrody jahod, je třeba na jaře správně pečovat o jahodníky. Co je v tuto dobu nejdůležitější Především je třeba prokypřit zeminu, rostliny přihnojit a také ostříhat staré listy. Při stříhání starých listů také zároveň kontrolujeme srdíčka rostlin.
Při výsadbě sázíme jahody buď do volné půdy nebo přímo do fólie. Do volné půdy se sází alespoň 30 – 35 cm od sebe a řádky mezi sebou alespoň 60 cm. Po vysazení zalít vodou a zopakovat 3x týdně zejména v prvních dnech po vysazení. Do fólie udělejte křížový řez a mělkou dírku pro sazenici.
Jak na jahody v truhlíku
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod.Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Kdy pouzit Konsky hnůj : Použití: Hnojivo se používá především k základnímu hnojení před výsadbou rostlin vyžadující organické hnojení tzv. rostliny první tratě (brambory, řepa, celer, brukvovitá zelenina – kapusta, zelí, květák, plodová zelenina – okurky, melouny, dýně, rajčata, papriky).
Co se dává pod jahody : Jahodníky nejvíce uhnívají, pokud jsou vysazeny na volné záhony. Proto se doporučuje sadba jahod na vyvýšené hrůbky do černé fólie, která zakrývá zeminu. Černá barva přitahuje světlo a půda se pod ní pěkně prohřívá a brání tak výkyvům teplot a rychlému vysoušení.
Jak vyrobit hnojivo pro jahody
Další tipy na domácí hnojiva:
Hnojivo ze starého chleba: Zalijte starý chléb vodou a nechte kvasit. Po 6-10 dnech rozřeďte roztok s vodou v poměru 1:10 a použijte na zalévání jahod. Kopřivový výluh: 1 kbelík kopřiv zalijte vodou a nechte louhovat. Používejte zředěné s vodou v poměru 1:20.
Hnojení jahod na jaře
Jakmile jahodám začnou rašit první listy, je vhodné aplikovat HNOJÍK ve formě zálivky (polévková lžíce hnojiva na 1L vody) , nebo posypu ( opět polévková lžíce hnojiva na jednu rostlinku ke stonku) .Černá fólie
Bohatší úrodu sklidíte, pokud jahody vysadíte na hrůbky pokryté černou netkanou textilií. Půda se pod fólií zahřívá a nevysychá, navíc voda je sváděna do rýh mezi hrůbky, čímž se omezuje riziko plísní. Plody zůstávají nad fólií čisté a zdravé.
Jak pečovat o Stáleplodící jahody : Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.