Antwort Čím stříhat túje? Weitere Antworten – Kdy zastřihnout túje

Čím stříhat túje?
Nejlepším obdobím pro stříhání tújí je léto, kdy je tok mízy nejslabší. Jelikož by se túje měly stříhat dvakrát ročně, je ideální provést první střih v červnu. Díky tomu mají všechny nové přírůstky dostatek času do zimy, aby dorostly. Druhý střih (finální a tvarovací) provádějte na konci léta či hned zkraje podzimu.Potřebujete-li se pařezu zbavit hned, nezbývá, než ho ze země mechanicky vyrvat i s kořeny. Kolem horní části kmenu – pařez by tedy měl být vyšší – obtočte pevné lano nebo řetěz a s pomocí techniky, ideálně traktoru nebo řetězového zvedáku s pákou, pařez vytrhněte.Do dvou metrů doroste zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), dřišťál Juiin (Berberis julianae) nebo hlohyně (Pyracantha). Zimostráz je navíc ideální na tvarování, což využijete nejen zastřihování živého plotu, využít to lze i při soliterní výsadbě.

Jak stříhat živý plot : Stačí vzít vždy jen okrajové části větví. Takto zastřihávat můžete na jaře a v létě i každý měsíc. Pokud je plot odspodu málo hustý a rezne či opadává, na vině je špatný tvar plotu. V tom případě se snažte tvarovat rostliny do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.

Čím zahubit túje

Hořká sůl na thuje

Hořčík se rychle vyčerpá v květináčích nebo při vysoké koncentraci výsadby, například u živých plotů. Proto se hořká sůl často využívá proti hnědnutí tůjí nebo cypřišů.

Čím řezat túje : Jak stříhat tůje

Vhodnou pomůckou jsou pro střih tůjí elektrické nůžky na živý plot. Elektrické nůžky je nejlepší vybírat podle recenzí. Užitečný je i napnutý provaz, který vám pomůže udržet správnou výšku i rovnou hranu. Pokud máte všechny potřebné pomůcky, stačí se už jen zamyslet nad požadovaným tvarem.

Jak stříhat tůje

Pokud máte všechny potřebné pomůcky, stačí se už jen zamyslet nad požadovaným tvarem. Každý živý plot musí být tvarován do tvaru komolého jehlanu, přičemž délka podstavy by měla být o 5 až 10% delší, než je délka stříšky. Tento tvar zajistí, že i spodní větve budou vždy hezky zelené a dostatečně husté.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, sazenice tůjí potřebují vlhkou půdu. Tůje navíc sucho nesnáší dobře a jakmile jí zaschnou kořeny, už se nevzpamatuje. Vlhkost půdy ovlivňuje zásadním způsobem rychlost růstu.

Jak hoří túje

Když začnou hořet túje, které vypadají navenek zelené, ale uvnitř živého plotu jsou zcela suché, tak hoří podobně jako suchá tráva. Ohořelé nemusí být jen túje, ale poškozené od požáru mohou být i hroby, žárem popraskají dekorace, sežehnuté mohou být i fotografie a nápisy na hrobech.Kdy stříhat tis

Díky tomu je lze prakticky neomezeně tvarovat. Základní řez provádíme jednou ročně, nejlépe koncem června. V tomto období odstraníme všechny větve a výhony, které narušují kompaktní tvar rostliny. Tis můžeme také zaštipovat a tvarovat jako bonsaj nebo pěstovat jako tvarovaný solitér.Usychání a opadávání větviček tújí (Thuja) je dosti častým jevem, který může mít více původců. V odborné literatuře jsou uváděny 4 různé příčiny. Jednou z nich je sucho, další posypové soli, velmi nepříjemné jsou houbové choroby a napadení hmyzem.

Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí. Rostliny jsou ale někdy i napadeny škůdci – molovkou zeravovou nebo houbou. Když začnou reznout túje, měl by si člověk zahrát na Sherlocka Holmese.

Jak omladit Stare túje : "Stříhejte raději na podzim a pokud jsou řezy větší, namažte je štěpařským voskem s dezinfekčním účinkem," doporučuje odbornice. Tím zároveň tak trochu zodpověděla i jeden z dalších dotazů. Čtenářka Jana se ptala, zda může radikálně řezat túje. Potřebuje je zkrátit asi o metr.

Jak urychlit růst TUJI : Rychle rostoucí túje nevyžadují nijak speciální podmínky pro růst. Nejdůležitější jsou správné rozestupy, větraná plocha, vhodná péče (zalévání, hnojení). Rozestupy při výsadbě jsou velmi důležité. Spon vysazovaných dřevin se udává dle výšky plotu v budoucnosti.

Jak zachránit rezavé túje

Nejvíc postižené části můžete vespod uříznout, dostane se tam tak víc světla a vzduchu. Okolí můžete také osvěžit suchou zeminou. Obecně ale může být nutné zvážit přemístění rostliny.

Tůje doporučujeme přihnojit konkrétně v březnu a na začátku července – tj. v období, kdy rostou nejvíc.ODPOVĚĎ: Podle nového občanského zákoníku platí, že by túje měly být vysázeny nejméně metr a půl od společné hranice pozemků. V případě, že jsou túje už vysázeny a jsou vzrostlé, může vlastník pozemku požadovat, abyste je odstranila.

Jaké dřevo Dehtuje : Obecně řečeno, k topení jsou nejvhodnější tzv. tvrdá dřeva, jako jsou buk, dub, jasan či habr a také dřeva z ovocných stromů. Dřevo z těchto druhů stromů má vysokou výhřevnost, jejich plamen je vysoký, sálavý a rozžhavené uhlíky, které po spálení zůstanou, v sobě ještě velmi dlouho udrží teplo.