Antwort Čím se liší sinice od bakterií? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi sinicemi a bakteriemi

Čím se liší sinice od bakterií?
Zatímco běžné gramnegativní bakterie mají buněčnou stěnu o šířce jen asi 2–6 nanometrů, u jednobuněčných sinic je to asi 10 nanometrů, u vláknitých sinic 15–35 nanometrů a vzácně až 700 nanometrů (u sinice Oscillatoria princeps).∗ Sinice vylučují toxiny – cyanotoxiny, které mají negativní vliv na pokožku. – Pionýrské organizmy – dokáží osídlit i extrémní biotopy, kde připraví životní podmínky pro další organizmy (např. kráter sopky). – Symbiotické vztahy s jinými organizmy – lišejníky (houba + sinice nebo řasa).Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. U koupajícího se člověka, podle toho, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobývá, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Alergické reakce mohou vyvolat i některé řasy. Sinice také mohou produkovat různé toxiny (jedovaté látky).

V čem spočívá význam sinic : Sinice jsou významnými producenty kyslíku, v tylakoidech obsahují chlorofyl a jsou tedy schopny fotosyntézy. Sinice mají schopnost vázat vzdušný dusík na amoniak a významně tak ovlivňují koloběh dusíku v globálním měřítku. Zpravidla se tyto děje odehrávají ve speciálních buňkách, zvaných heterocysty.

Čím se léčí bakterie

Po vstupu do našeho těla se bakterie začnou množit a nemoc musí být léčena antibiotiky, což jsou jediné léky, které dokáží bakterie zničit. Antibiotika jsou velmi účinná, jejich nadměrné užívání může mít ale vážné důsledky.

Jak vznikají sinice : Jak a proč vodní květ vzniká Na vzniku vodního květu sinic se podílí cela řada faktorů, jako je teplota, pH, obsah kyslíku, obsah oxidu uhličitého, sluneční záření a samozřejmě množství minerálních živin, a to především dusíku a fosforu. Tyto minerální živiny jsou jedním z hlavních důvodů přemnožení sinic.

Symbióza řasy/sinice a houby

Houba tvoří většinu lišejníku, udržuje jeho tvar a může ho připevňovat k podkladu. Chrání řasu/sinici a dodává jí (jim) vodu a minerální látky. Řasa či sinice poskytují houbě organické látky bohaté na energii vzniklé fotosyntézou.

Sinice obsahují látky vyvolávající alergické reakce. U koupajícího se člověka se v závislosti na délce pobytu ve vodě, opakovaném koupání po více dnů (týdnů), vlastní citlivosti a množství sinic ve vodě mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. (Alergické reakce však mohou vyvolat i některé řasy).

Jak se zbavit sinic

Velice účinnou metodou je zatemnění akvária na několik dní. Po této době vyměňte větší množství vody a sinice by se už neměla opět ukázat. Snažte se omezit krmení ryb, dělejte pravidelné výměny vody. Pomůže i přidání čerpadla na rozpohybování vody v nádrži.Ozon jako nejsilnější dostupný oxidant působí na bakterie a viry mimořádně účinně. Neexistuje žádná bakterie ani plíseň, které by odolaly ozónu. (v závislosti na koncentraci, teplotě a atmosférickém tlaku) Je to mnohem účinnější metoda než použití chloru, které závisí na difůzi do protoplazmy buňky a pasivování enzymů.Koliformních bakterií ve vodě se můžete snadno zbavit. Zahubíte je při teplotě vyšší než 70°C – proto převařením vody dosáhnete jejich vymýcení. Je nutné, abyste kontaminovanou vodu dezinfikovali.

V přírodě mají samozřejmě své nepřátele, ale za dlouhou dobu své existence si našly způsob, jak jim uniknout. Hlavním konzumentem sinic je filtrující zooplankton (sem patří i známé dafnie, korýši, vířníci a podobná havěť), který se sinicemi živí. Ten může účinně odstranit sinice v počáteční fázi jejich vývoje.

Kam patří sinice : Sinice jsou, stejně jako výše uvedené řasy, organismy fotoautotrofní, ale na rozdíl od nich patří do skupiny prokaryot (konkrétně mezi bakterie).

Čím se živí sinice : Výživa sinic a řas. Sinice a řasy představují v naprosté většině fotoautotrofní organismy, využívající světelného (slunečního) záření jako energie a oxidu uhličitého jako zdroje uhlíku a produkují sacharidy a energii (jako ATP).

Co přispívá k přemnožení sinic

Na vzniku vodního květu sinic se podílí cela řada faktorů, jako je teplota, pH, obsah kyslíku, obsah oxidu uhličitého, sluneční záření a samozřejmě množství minerálních živin, a to především dusíku a fosforu. Tyto minerální živiny jsou jedním z hlavních důvodů přemnožení sinic.

Velké dravé ryby loví menší dravé ryby, které se zase živí vodními plži a korýši. A právě tito bezobratlí živočichové jsou hlavními konzumenty řas a sinic. Pokud zmizí velké ryby, narostou populace těch menších a kvůli tomu se sníží počet plžů a korýšů.Bakterie jsou vysoce adaptabilní. Uplatňují se jako dekompozitoři v procesu recyklace látek v přírodě. Živí se produkty rozpadu a mrtvou organickou hmotou. Jako paraziti mohou vyvolávat infekční onemocnění rostlin a živočichů.

Co zabíjí ozón : Ozón likviduje patogeny jak přímým usmrcením (poškozením buněčné stěny bakterií či lipidového obalu virů), tak jejich „sterilizací“ (poškozením genetické informace), takže mikroorganismy se dál nemohou množit. Ozón, jakožto plyn se dostává do všech pórů, koutů, za nábytek, proniká i do tkanin.