Antwort Čím se živí pláž? Weitere Antworten – Jak se tvori pláž

Čím se živí pláž?
Plážové pobřeží se vyznačuje tím, že se zde ukládá materiál přinášený vodou odjinud, kde voda obrušuje povrch hornin (abrazivní působení mořské vody). Vznikají tak rozsáhlé oblasti s vyplaveným pískem, který se formuje do pláže. Pokud je písek po plážích přenášen větrem, vznikají písečné duny.Pláž je část zábřeží složená z písku nebo drobných kamínků. Pláž je základním akumulačním tvarem vzniklým procesy pobřežní modelace. U pláže rozpoznáváme čelo pláže, hranu plážové terasy, plážovou terasu (berm), plážový stupeň.Kvůli úspoře vody vylučují suchozemští plazi odpadní dusíkaté látky ve formě nerozpustné kyseliny močové v kašovitém až pevném stavu (jsou urikotelní). Vodní plazi mají vodnatou moč obsahující ve větší míře rozpustnou močovinu a amoniak.

Co jedí plazi : Teplé, často i vlhké prostředí (u nás teplá skalnatá území) Potrava: větší hmyz (brouci, rovnokřídlí), drobní korýši i mláďata ještěrek a ptačí vejce Vzhled: silná ještěrka s velkou hlavou, silné končetiny a dlouhý ocas (2násobek délky těla).

Jak se rodí pláži

U ještěrky živorodé a zmije obecné severní populace "rodí" živá mláďata, na jihu však snáší vejce. Také hroznýši jsou vejcoživorodí. Pravá živorodost je vyvinuta jen u několika druhů. Zárodky se vyvíjí v těle samice, kde jsou vyživovány z matčina těla pomocí primitivní placenty.

Co je pláž za vzor : Slovo plaz je zakončeno na souhlásku, rozhodovat se tedy budeme mezi vzory pán a muž. Rozhodující je tedy tvar 2. pádu jednotného čísla: (bez) plaza. Skloňujeme ho tedy podle vzoru pán.

U ještěrky živorodé a zmije obecné severní populace "rodí" živá mláďata, na jihu však snáší vejce. Také hroznýši jsou vejcoživorodí. Pravá živorodost je vyvinuta jen u několika druhů.

Plazi jsou obratlovci, jejichž tělo je pokryté tuhými šupinami nebo rohovitými štítky. Patří ke studenokrevným (poikilotermním) živočichům (přebírají teplotu od okolního prostředí). Mláďata se líhnou plně vyvinutá. Lebka plazů je s páteří spojena kloubně.

Jak had vylučuje

Hadi nemají močový měchýř a moč odchází z těla kloakou v podobě polotuhé, bílé hmoty. Pohlavní orgány hadů se také přizpůsobily protaženému tělu a levé varle u samců bývá umístěno před pravým. Samičí vaječníky jsou zpravidla umístěny podobně, s tím, že levý vaječník může někdy zcela chybět.Plazi jsou obratlovci, jejichž tělo je pokryté tuhými šupinami nebo rohovitými štítky. Patří ke studenokrevným (poikilotermním) živočichům (přebírají teplotu od okolního prostředí). Mláďata se líhnou plně vyvinutá. Lebka plazů je s páteří spojena kloubně.Vejcorodí plazi kladou svá vajíčka vždy na souš a ve většině případů se o ně již nestarají. Částečná péče o potomky je dokumentována pouze u některých pokročilých druhů. Například krokodýlí samice chrání hnízdo s vajíčky a po vylíhnutí pomáhá mláďatům do vody. Pak je opouští.

Ve slově plazy se y po z nachází v koncovce podstatného jména. Řídíme se vzory podstatných jmen: ten plaz – rod mužský životný; 1. pád čísla jednotného – plaz, 2. pád čísla jednotného – plaza jako pán, pána – vzor pán; mezi plazy jako mezi pány – v koncovce pod- statného jména napíšeme tvrdé y.

Jak se skloňuje pláž : skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ plaza plazy
vokativ plaze plazi / (zřídka) plazové
lokál plazu / plazovi plazech
instrumentál plazem plazy

Jací hadi žijí v Česku : V České republice žije pouze pět druhů hadů – čtyři druhy užovek (hladká, obojková, podplamatá a stromová) a zmije obecná, která je jediným jedovatým hadem žijícím u nás. Slepýš křehký sice vypadá jako had, ale má blíže k ještěrkám.

Jak se jmenuje mládě od hada

Častá je derivace j.m. u zvířecích jmen majících pro oba rody pouze jednu podobu: had – hádě, veverka – veverče.

Tělo plazů je kryto kůží, která je suchá, zrohovatělá a vytváří tak typické šupiny pro daný druh. Kůže může být podložena kostěnými destičkami, případně kryta krunýřem. Některé druhy plazů, jako jsou hadi a ještěři, svrchní zrohovatělou vrstvu kůže pravidelně svlékají. Hadi ji svlékají celistvou, ještěři po částech.Kůže: silně rohovatí, epidermální šupiny (ektodermální původ), štítky, krunýře (chrání před vysycháním)

Jak had klade vejce : Hadi vejcoživorodí

Hadi se rodí tak, že si samička v sobě ponechává vaječné obaly až do doby líhnutí. Klade až ve chvíli, kdy se háďata líhnou. Vypadá to pak, že rodí živá malá mláďata. Pro chovatele odpadá starost a péče o vejce.