Antwort Čím Podsadit keře? Weitere Antworten – Co dát pod strom
Pod stromy se bude dařit stínomilným rostlinám. Najdete je mezi trvalkami, okrasnými travami, kapraďorosty, cibulovinami, hlíznatými rostlinami i dřevinami. Často jde o nenáročné a rychle se rozrůstající druhy, které v ideálních podmínkách zakrátko vytvoří souvislou pokrývku půdy.Co je mulčování
Ten může být organický (například dřevní štěpka, sláma, kůra) nebo anorganický (mulčovací textilie, plastová fólie nebo drobné kameny). Tkaná agrotextilie, která slouží jako podklad pod vrstvu kamínků.květinami, rostlinami či keři z čeledi Bobovité (Fabaceae). Ty totiž umí vázat v půdě dusík a když je pod stromy občas posečete a necháte tam, tak působí jako zelené hnojení. Nutno podotknout, že velké množství těchto rostlin je jedovatých. Jetel pod stromy, hrách a fazole v blízkosti keřů ale můžete sázet vždycky.
Co vysadit pod brizu : Abyste se vyhnuli obtěžování ze strany břízy, pro své okolí je nutné zvolit takové možnosti, jako je vrba nebo vonný akát, lesní buk nebo aralie, zakrslý smrk nebo thuja. Někdy na chatě, kde pozemek není tak velký, není třeba uvažovat o možnosti vysadit další strom u břízy, ale marně.
Jak zakryt strom před mrazem
Postačí jejich kmínky obalit rohožemi například ze slámy, kokosu, nebo bílou netkanou textilií. V některých zahradách také můžete vidět natřené kmeny stromů bílou barvou. Jedná se o 20% vápenaté mléko. Stromy se natírají proto, že bílá barva brání přehřívání a snižuje riziko poškození při následném poklesu teplot.
Co dát kolem stromků : Mulčování stromů
Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.
Obecně vysazujeme keře podle velikosti: vysoké dva metry od sebe, středně vysoké keře a nízké asi jeden metr od sebe. Někdy se dělají chyby v tom, že vysazujeme keře příliž blízko, v obavách, aby se porost co nejdříve zapojil.
Pro udržení vlhkosti lze kromě mulčovací kůry použít i posekanou trávu, slámu, listí nebo štěpku, např. drcené větve.
Co dát kolem ovocných stromů
Ovocné stromy mulčujeme v období do sklizně především proti nadměrné ztrátě vody během letních přísušků. Také zde musí být mulčovací vrstva bránící i růstu plevelů silnější, asi 15 – 20 cm. Často se začíná mulčovat již zjara rozdrcenými zbytky větví po řezu stromů, tato vrstva se zesílí posečenou travou nebo slámou.Co vysadit pod ovocný strom
- Třezalka kalíškatá
- Hlohyně šarlatová
- Modřence.
- Rozchodník.
- Třapatka zářivá
- Záplevák podzimní
- Brusnice brusinka.
- Abélie velkokvětá
Ze zeleniny můžete bez problémů pod ořechem pěstovat cibuli, řepu, mrkev, petržel, fazole i kukuřici. Co se týká ovoce, tak blízkosti ořechů tolerují třešeň, nektarinka, švestka, broskev, rybíz, ostružiny, melouny.
Trvalky do polostínu
- Kyprej vrbice – Lythrum salicaria ´Pink Blush´
- Dračík náprstníkový – Penstemon digitalis ´Dark Towers´ – 1 l.
- Hvězdnice novoanglická – Aster novae-angliae ´Purple Dome´
- Želonice lysá – Chelone obliqua – Alba – 2 l.
- Poděnka Tradescantia – ´Barbel´ Tradescantia x andersoniana.
Čím ochránit meruňky před mrazem : Dobrým způsobem, jak ochránit květy a poupata, je také rosení. To spočívá v jejich postříkání kvalitním rozprašovačem. Voda na květech vytvoří jemný film, který je ochrání před přímým působením mrazu. Důležité je použít kvalitní rozprašovač, který vytvoří jemnou mlhu, voda by neměla z míst, kam ji nastříkáte, stékat.
Čím zakrýt rostliny před mrazem : Shrnutí: patero rad na ochranu rostlin proti mrazu
Kmeny stromů obalte na zimu jutovinou nebo kokosovými rohožemi. Koruny stromů a keřů zakryjte bílou netkanou textilií. Rostliny citlivé na chlad přesuňte na stanoviště chráněné před mrazem.
Jaké rostliny pod stromy
Nejlépe se pod stromy daří barvínku (Vinca), břečťanu (Hedera), hluchavce pitulníku (Lamium galeobdolon), kterou zdobí bílé skvrny a od dubna rovněž žluté květy, a bergeniím (Bergenia). Vybírat můžeme také z okrasných travin, jakými jsou např. ostřice (Carex) či polštářovité kostřavy (Festuca gautieri).
Nejjednodušším a pravděpodobně i nejstarším nástrojem k sečení trávy je srp. Hodí se k vyžínání cestiček a prostorů kolem stromků, kam se nedostaneme s kosou nebo sekačkou. Vyrábí se i pro leváky, nabrousíte ho brouskem na kosu. Variantou srpu je malá jednoruční kosa.Vhodné je použít levanduli, šalvěj hájní, petrovskie, rozchodník, okrasné trávy… zkrátka to, co se vám líbí. Zajímavé jsou také kombinované výsadby s růžemi, levandulí (lavandula), šalvějí (salvia), kavylem (stipa) a okrasnými česneky (allium).
Co sázet k sobě : Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
cuketa/dýně | kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát |
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |