Antwort Čím přivázat stromky? Weitere Antworten – Jak správně přivázat strom
Do prázdné jamky nejprve zatlučeme kůl a to na jižní stranu od stromku tak, aby na jaře později rašil. Se stávající zeminou promísíme substrát nebo popřípadě kompost. Stromkem při výsadbě potřásáme tak, aby se půda dostala mezi kořeny. Než jamku zcela zasypeme, stromek pořádně zalijeme a to alespoň 20l vody.Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny.Správná opora pro váš strom
Ve vzdálenosti 10 cm až 15 cm od kmene zatlučete kůl perlíkem nebo podobným nástrojem alespoň 30 cm hluboko do země. Kůl by měl stát 10 cm pod korunou. Oporu odstraníte asi dva až tři roky po zasazení. Strom pak stojí spolehlivě, kořeny jsou ukotvené dostatečně hluboko.
Jak daleko od sebe jabloně : Doporučuje se sázet řady minimálně 1 m od plotu, další řady alespoň ve vzdálenosti alespoň 2-2,5 m od předchozí řady. Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např.
Co dát okolo stromů
Pod stromy se bude dařit stínomilným rostlinám. Najdete je mezi trvalkami, okrasnými travami, kapraďorosty, cibulovinami, hlíznatými rostlinami i dřevinami. Často jde o nenáročné a rychle se rozrůstající druhy, které v ideálních podmínkách zakrátko vytvoří souvislou pokrývku půdy.
Jak daleko od sebe sázet lípy : duby nebo lípy, můžeme uvažovat o 15-20 m. Stromy se středně velkou korunou by měly být vysazovány alespoň 12 m od sebe, stromy malých rozměrů alespoň 8 m. Jestliže se vám podařilo úspěšně zvládnout všechny předchozí kroky, vytoužený okamžik výsadby už máte na dosah ruky. Podělte se o něj s ostatními!
V případě, že stromek namočíte do vody déle, můžete poškodit kořeny. Stromek vsaďte do jámy a to tak, aby místo štěpování/roubování bylo cca 10 cm nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Stromek zasypte dobrou zeminou.
Nízké tvary – vysazujeme ve sponu 4,5–5 m x 2,5–3 m, podle vzrůstnosti odrůdy a použité podnože. Typ stěna – vzdálenost mezi řadami 4,5–5 m, vzdálenost v řadách 2,5–3 m. Pásová výsadba – vzdálenost mezi řadami 4–6 m, vzdálenost v řadách 2–5 m.
Co dát kolem stromů
Mulčování stromů
Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.Pro ovocné stromy vyhloubíme jámy o průměru asi 60 cm a hloubce minimálně 40 cm. Stromy se sázejí tak hluboko, aby místo očkování bylo těsně nad povrchem země. Kořeny zahrneme zeminou, pevně ji přišlápneme a rostlinu silně zalijeme.KOLIK MÍSTA POTŘEBUJE JEDEN STROM U každého druhu to je trochu jiné, ale obecně můžete počítat cca 25 m2 na ovocný strom (jabloň) a cca 40 m2 na vzrostlý listnatý strom (lípa). Strom by neměl být blíže než 3 metry od hranice se sousedním pozemkem a v prostoru ochranného pásma sítí.
Mulč – dá se použít do prostoru pod ovocnými stromy od dubna. Jako mulčovací materiál poslouží například posekaná tráva, sláma nebo mulčovací kůra. Mulč udržuje půdu déle kyprou a udržuje v ní vláhu.
Jaké rostliny pod stromy : Nejlépe se pod stromy daří barvínku (Vinca), břečťanu (Hedera), hluchavce pitulníku (Lamium galeobdolon), kterou zdobí bílé skvrny a od dubna rovněž žluté květy, a bergeniím (Bergenia). Vybírat můžeme také z okrasných travin, jakými jsou např. ostřice (Carex) či polštářovité kostřavy (Festuca gautieri).
Kdy vysadit stromky : Ovocné stromky se vysazují v chladném období, v době vegetačního klidu, na podzim přibližně od poloviny října, než je půda promrzlá do hloubky. Stromky je vhodné vysazovat i pozdě na podzim. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky pro zakořenění.
Kolik je stromů na hektar
Jaké dřeviny sázet a jak daleko od sebe (tzv. spon), je uvedeno v lesní hospodářské osnově, případně vlastníkovi poradí odborný lesní hospodář. Obvykle se na jeden hektar sází zhruba 4000 smrků nebo 8000 borovic, či 6 – 8000 listnáčů.
Při výsadbě rozložíme kořenovou soustavu stromků do jámy, prosypeme ji sypkou zeminou a mírně stromkem potřepáváme, aby se zemina dostala mezi kořeny. Když máme jámu asi ze 3/4 zasypanou, půdu přišlápneme, aby ke kořenům pevně přilnula. Než přihrneme zbývající zeminu, stromky zalijeme.Kořeny nesmí vyschnout. Takto uskladněné stromky vydrží i 14 dní. Rostliny umístěte na místo, kde je chladno ale nemrzne. V kontejnerech nebo v balu Vám vydrží bez problémů i několik týdnů.
Kdy je nejlepší sázet ovocné stromy : Vězte však, že: ovocné prostokořenné stromky se sází pouze v době vegetačního klidu, tedy od konce října do konce dubna (v příznivém, chladnějším počasí i na začátku května).