Antwort Čím přihnojovat mrkev? Weitere Antworten – Jaké hnojivo na mrkev

Čím přihnojovat mrkev?
Pro kořenovou zeleninu

  • NATURA Bylinková směs na svilušky 10×10 g.
  • AGRO CERERIT Hobby kapalné hnojivo s guanem a mořskými řasami 1 l.
  • AGRO Vitality Komplex.
  • KRISTALON Gold kapalný 1 l.
  • KRISTALON Plod a květ kapalný 1 l.
  • AGRO Černozemní substrát pro celou zahradu.
  • AGRO Champion 50 WG 3 x 10 g.
  • Kristalon Start 0,5 kg.

Mrkev a petržel jsou zeleninami „druhé tratě“ a potřebují půdu ve staré síle. Nehnojíme k nim chlévským hnojem a v osevním postupu je zařazujeme ve druhém až třetím roce po organickém hnojení. Kvalitní a strukturní půda, dobře a hlouběji prorytá je pro jejich pěstování podmínkou.Potřebné je půdu zrýt do dostatečné hloubky (30 cm) a rozbít hroudy, aby kořen zeleniny mohl snadno růst a nedeformoval se. Pro pěstování mrkve vyberte lehčí hlinitopísčitou půdu. Vyhýbejte se těžké, jílovité a kamenité půdě. Při pěstování mrkve nepoužívejte chlévský hnůj ani silná dusíkatá hnojiva.

Čím hnojit plodovou zeleninu : Základem hnojení je hnůj nebo alternativní živný kompost. Pokud není, vyplatí se do výsadbové jamky přidat substrát typu B. Zapravujeme ho do půdy na podzim nebo časně zjara.

Čím přihnojit

posekanou trávu, listí, nevyužité plody, slepičí skořápky od vajec, zvířecí hnůj, ale i popel ze spáleného dřeva. To vše je ze své podstaty přírodní a bohaté na živiny, proto vytváří perfektní základ pro hnojení svých sezonních nástupců.

Proč neklíčí mrkev : Mrkev a hlavně petržel často neklíčí tak, jak byste si představovali. Příčinou jsou kumariny obsažené v semenech.

Vhodné je slunné, případně polostinné stanoviště. Půda by měla být dostatečně kyprá a bohatá na živiny. Využívá se například kompost s rašelinou v poměru 1:1 nebo hotový substrát určený pro zeleninu.

Mrkev se často konzumuje syrová jen tak nebo v salátu. Beta-karoten, který obsahuje, lze však lépe využít ve vařené nebo blanšírované formě. I ve strouhané nebo pasírované mrkvi je beta-karoten snadno dostupný díky „roztržení“ buněčných stěn.

Co připravit z mrkve

Mrkev je vynikající syrová v pomazánkách a salátech i vařená v polévce, dušená či pečená jako příloha a uplatní se i v moučnících. Její sladká a současně kořeněná chuť ji totiž přímo předurčuje k použití ve slané i sladké kuchyni.Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Co lze hnojit Slepičincem : slepičince se používají na přihnojování při podzimním zpracování půdy okrasných keřů, ale i rybízů nebo angreštů. Během jara a léta je ideální používat zálivku se slepičím trusem na okurky, rajčata, nebo na muškáty.

Čím ochutit dušenou mrkev : Rozmíchejte dohladka, dochuťte solí, bílým pepřem, muškátovým květem nebo nastrouhaným oříškem a duste asi 10 minut, až bude mrkev měkká, ale nerozvařená. Nakonec dochuťte cukrem nebo citronovou šťávou, případně obojím, podle vaší chuti.

Co klíčí nejrychleji

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, ostatní – pšenice, ječmen a oves potřebují přibližně den navíc. Při klíčení štěpí škroby na cukry a může vás překvapit, jak zesládnou. Skvěle tak dochutí živé obilné kaše nebo granolu.

Máta není tipická bylinka z pohledu hnojení. Vyžaduje totiž půdu výživnější a bohatší na organické látky než ostatní bylinky. Přihnojujte 2x měsíčně organickým hnojivem.Tato chutná zelenina je zásobárnou antioxidantu betakarotenu, který mimo jiné chrání pokožku před škodlivým UV zářením. Nadměrná a dlouhodobá konzumace mrkve však může vést k předávkování, které se projeví žlutooranžovým zbarvením pokožky.

Kolik mrkve denně sníst : Kolik mrkve bychom měli jíst Doporučuje se konzumovat 1-2 středně velké mrkve denně.