Antwort Čím nahradit včelí vosk? Weitere Antworten – Jak se dělá včelí vosk

Čím nahradit včelí vosk?
Včelí vosk vzniká ve speciálních žlázách, které se nacházejí na spodní straně těla včely dělnice. Žlázy včela produkuje voskové šupinky, které včela dělnice následně odstraňuje svými zadními nožkami a přenáší je do ústních partií. Zde je zpracovává, zjemňuje a následně používá k vystavění buněk na plástu.Pro výrobu máčených svíček je vhodný vosk včelí. Pro masážní svíčky je vhodný vosk kokosový. Ekologické ohledy: Pokud je pro vás důležitá ekologie a udržitelnost, volte přírodní vosky, jejichž výroba nemá negativní dopad na přírodu. Vyhněte se parafínu, palmovému vosku i řepkovému vosku.Základem je rozpuštění svíčkového. Sójový vosk se používá na masáže, včelí vosk krásně voní, palmový vosk vytváří ozdobné motivy na svíčce. Následně můžete přidat různé barvy a vůně do svíček a zvolit vhodnou formu na svíčky, která dá konečnou podobu. Svíčka o více barvách není také nijak složitá.

Jak se dělá vosk : Čištění oleje: Získaný olej se nejprve hrubě filtrován, aby se oddělily větší nečistoty. Poté se olej dále čistí a rafinuje, aby se dosáhlo požadované kvality. Získání vosku: Z rafinovaného oleje se pak získává vosk. Proces zahrnuje krystalizaci, kdy se olej chladí a poté se odděluje vosková vrstva od tekutého oleje.

Jak získat včelí vosk

Pro snadné získávání včelího vosku slouží naše lisy na vosk, kotle a vařáky na vosk. Vosk získáváme nejčastěji ze starých, tmavých plástů, z plástů nedostavěných, nebo mechanicky poškozených. Dalšími zdroji vosku jsou vosková víčka, získaná odvíčkováním medných plástů při medobraní.

Čím natřít včelí úly : Doporučujeme použít pro první povrchový nátěr Lazurit FORTE, který provedeme štětcem. Během aplikace se štětcem natíráme tak, aby se netvořila nevsáklá vrstva. Tento nátěr necháte proschnout 4-5 dnů (raději kvůli ochraně včel), poté smirkovým papírem jemně obrousíme a provedeme vrchní nátěr Lazuritem PLUS.

Postup výroby

  1. Nejprve si pozvolna rozehřejte sójový vosk ve vodní lázni.
  2. Až se vosk úplně rozehřeje, přidejte vonnou esenci podle vašeho výběru.
  3. Podle libosti přidejte do vosku barvu. Stačí opravdu málo a vosk se vám krásně zbarví.
  4. Opatrně nalijte vosk do připravených forem a nechte uschnout.


Parafin je vedlejší ropný produkt a musí být dezodorizován a chemicky bělen dříve, než může být zpracován na vosk. Většina svíček je dnes vyrobena z levnějšího parafínového vosku, který při hoření vytváří toxický benzen a toluen (oba jsou známými karcinogeny).

Kolik éterického oleje do svíčky

Aby vám přírodní svíčky provoněly prostor, musíte tam dát opravdu hodně esenciálních olejů (na 120 ml svíčky klidně 150 kapek = 6 ml).svíčka – „pozice pro všechny části těla“

Položte se na záda. > Přejděte do lehu vznesmo: s nádechem zvedněte nohy (napnuté nebo s pokrčenými koleny), pánev a trup od podložky a podepřete si záda rukama. Pomalu protáhněte nohy i záda směrem vzhůru, až se váha těla přesune na šíji, ramena a nadloktí.Přírodní vosky se přirozeně vyskytují v přírodě. Mohou být jak rostlinného, tak živočišného původu. U rostlin je lze najít na povrchu těla (kde vytváří tenkou ochrannou vrstvu – kutikulu), u živočichů se také vyskytují na povrchu těla (obvykle v srsti), popřípadě je produkován ke stavbě obydlí (zejména u hmyzu).

Kleštík zhoubný nebo kleštík včelí (Varroa destructor Anderson & Trueman, 2000), nesprávně též roztoč zhoubný, je parazitický roztoč včely východní a včely medonosné. Způsobuje onemocnění varoázu. Je totiž přenašečem virových onemocnění.

Co nosí včely do úlu : Pyl sbírají včely z jednotlivých květů rostlin a nosí ho na zadních nožičkách v podobě rousků do úlu k dalšímu zpracování.

Co odpuzuje včely : Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.

Jak si vyrobit domácí vůni

Smíchejte lžičku jedlé sody s několika kapkami esenciálního oleje a několika lžícemi alkoholu. Další dvě nebo tři polévkové lžíce alkoholu pomohou šířit vůně. Směs můžete vyrobit i z tekutého parafínu, alkoholu a například 30 kapek esenciálního oleje. Směs nalijte do lahvičky a vložte do ní několik špejlí.

Stačí naplnit látkový sáček vonnými bylinkami, jako je levandule, rozmarýn nebo tymián, a umístit jej do skříně mezi oblečení. Vonné sáčky je vhodné čas od času protřepat, aby uvolnily více vůně. Esenciální oleje jsou další možností, jak provonět skříň s oblečením.Vzhledem k malé velikosti částic uvolňovaných při hoření dochází k tomu, že se usazují hluboko v plicích, takže mohou negativně ovlivňovat celkové zdraví. I proto může při spalování nekvalitních svíček z ropného parafínu docházet k bolestem hlavy, pocitu škrábání v krku a nose nebo zhoršení astmatu.

Kolik vosku je potřeba na jednu svíčku : Obecně a nepřesně ale můžeme říct, že na 100 ml svíčku budete potřebovat asi 80-90 gramů vosku. Velmi důležitým faktorem je také teplota, na kterou vosk zahřejete, a při které budete vosk lít do svíček. Každý vosk má tavný bod a vhodnou teplotu nalévání trochu jinou.