Antwort Čím krmit fenu po porodu? Weitere Antworten – Co dát kojící feně

Čím krmit fenu po porodu?
Vhodné jsou mléčné polévky se zavařenými ovesnými vločkami, krupičné polévky s rozemletým masem, suchary, apod. Obsah mléčného cukru by neměl u kojící feny překročit 4 – 5% krmné dávky. Pozor: Pokud fena přijímá velké množství mléka, projeví se to u ní průjmem, který se následně projeví i u štěňat.od 50. dne březosti je vhodné podávat krmení již 3 až 5x denně v malých množstvích, abychom se vyhnuli zátěži zažívacího aparátu nadměrným objemem krmiva, které by mohlo vést např. ke zvracení. Období těsně před porodem je spojeno s neklidem fen a 12 až 24 hodinovým předporodním nechutenstvím.Hned v den porodu nebo první den po porodu je nutné se vydat s fenou na kontrolu k veterináři. Veterinář by měl fenu prohlédnout, změřit jí teplotu, vyšetřit na sonu nebo rentgenu, abychom si byli naprosto jisti, že je fena čistá a žádná štěňátka nikde nezůstala.

Jak podpořit tvorbu mléka u feny : Jeho tvorba je však závislá na funkci celého organismu, takže vyžaduje pozornost a péči nejenom stav mléčné žlázy. Kojící fena potřebuje až třikrát vyšší přísun krmiva. Proto krmíme kojící fenu vícekrát denně v menších porcích, ideálně vysoce kvalitním, lehce stravitelným krmivem.

Co nesmí jíst kojící ženy

Co nejíst při kojení

  • nepasterizované mléčné výrobky.
  • plísňové sýry.
  • syrové maso a vejce.
  • nadýmavou zeleninu (květák, zelí, kapustu, cibuli)
  • příliš kořeněná a slaná jídla.
  • kávu a silný černý čaj ve větším množství, alkohol, další nápoje s kofeinem a chininem.

Co nesmí kojící matky : Ze začátku kojení se doporučuje vyhnout se nadýmavým potravinám a později je zařazovat postupně a opatrně. Jaké nadýmavé potraviny kojení ovlivňují Z nejvíce nadýmavých jmenujme zejména čerstvé pečivo, česnek a cibule, hrách, čočka, fazole a zelí. Pozor dejte také na příliš kořeněná a pálivá jídla a na perlivé nápoje.

Jak už bylo zmíněno, konec porodu nastává odchodem posledního štěněte a vypuzením posledního lůžka. Fenka se většinou zklidní, dojde se napít (někdy i nažrat), dojde se vyčůrat. Každé venčení, ať již v průběhu či po něm je vždy vhodné absolvovat pod dohledem chovatele (v případě nočního porodu je vhodné mít baterku).

Pokud vše probíhá bez komplikací a fena má dostatek mléka, první příkrmy mlékem (případně kaší) začínají zhruba od 3. – 4. týdne věku štěňátek. V případě, že máte štěňátek hodně, mají viditelně hlad, málo přibírají, jsou neklidná a fena má mléka nedostatek, můžete začít s příkrmy okamžitě.

Jak se chová fena po porodu

Tyto matky mají laktační psychózy. Dostaví se nejčastěji mezi druhým dnem po porodu a třemi týdny. Fena je nervózní, vrčí na štěňata, nebo je potrhá, zakousne, sežere. Přitom, když jí štěňata vezmete, je nešťastná, hledá je, kňučí a může být ještě více nervózní.Po příchodu domů začněte během sprchování používat emulzi s dubovou kůrou. Svými blahodárnými účinky vede ke snížení citlivosti, brání vstupu infekce a tlumí krvácení. V prvních dnech po porodu bude krvácení vlivem zavinování dělohy poměrně časté. Dbejte proto na časté střídání hygienických vložek.Nejvhodnější jsou masové a zeleninové vývary, dušené libové maso a zelenina, kvalitní pečivo a dostatek čerstvého ovoce a samozřejmě dostatek tekutin. Po porodu je také třeba doplnit železo, vápník a hořčík.

Také kysané mléčné produkty, ovesné vločky, rýže, ovoce, zelenina a ořechy jsou potraviny, které stimulují tvorbu mléka. Zařaďte noční kojení. Nočním kojením podpoříte sekreci prolaktinu, který podporuje tvorbu mateřského mléka.

Co nejíst při kojení novorozence : Co nejíst při kojení

  • nepasterizované mléčné výrobky.
  • plísňové sýry.
  • syrové maso a vejce.
  • nadýmavou zeleninu (květák, zelí, kapustu, cibuli)
  • příliš kořeněná a slaná jídla.
  • kávu a silný černý čaj ve větším množství, alkohol, další nápoje s kofeinem a chininem.

Co nemají jíst kojící matky : Ze začátku kojení se doporučuje vyhnout se nadýmavým potravinám a později je zařazovat postupně a opatrně. Jaké nadýmavé potraviny kojení ovlivňují Z nejvíce nadýmavých jmenujme zejména čerstvé pečivo, česnek a cibule, hrách, čočka, fazole a zelí. Pozor dejte také na příliš kořeněná a pálivá jídla a na perlivé nápoje.

Jak dlouho krvácí fena po porodu

Výtok z pohlavních cest trvá u fen asi 15 – 21 dní. V tomto období probíhá čištění dělohy od zbytků placent, sliznice a plodových vod. Pokud dojde k zadržení lůžka, může se vyvinout velmi vážný stav příznaky podobný zánětu dělohy, který je nutno okamžitě začít řešit.

Do krmiva můžete přidávat např. bodlákový olej, lososový olej, pupálkový olej. Kyselé nebo sražené mléko, jogurty nebo kefíry, tvaroh jsou lepší než mléko. Mléko může způsobovat průjmy.Pro pejsky se nejlépe hodí vařená rýže nebo těstoviny s libovým masem a zeleninou, jako je mrkev, řepa či kedlubna. Jídlo nikdy nesolte, ani nepřidávejte koření, psům totiž nesvědčí. Před podáváním nechte dlabanec zchladnout na pokojovou teplotu.

Kdy se dává štěně od feny : V běžné chovatelské praxi je odstav štěňat prováděn mezi 5. až 8. týdnem po porodu. V průběhu 1 až 2 týdnů pozvolna omezujeme kojení štěňat, štěňata se učí přijímat typ krmení odpovídající dospělému jedinci.