Antwort Čím hasit požár? Weitere Antworten – Čím hasit sypké materiály

Čím hasit požár?
Práškový přístroj je určený pro hašení tříd A, B, C, D, včetně pevných látek kromě sypkých hmot. Dobře hasí zejména požáry hořlavých kapalin a hořlavých plynů a speciální typy prášku i požáry některých lehkých kovů.1 – zásah při požáru se musí provádět vždy po směru větru a vystřikující proud hasiva musí směřovat vždy na hořící předměty, nikoli do plamenů! Důležité pravidlo č. 2 – dávejte si pozor na dostatečný odstup od požáru a hlavně na to, abyste proudem hasiva nepřenesli plameny na jiná místa Důležité pravidlo č.Práškový hasicí přístroj je vhodný pro požáry třídy A, B a C. Může být použit proti požárům, kde jsou pevné látky, kapaliny a plyny. hořlavé plyny, benzín, nafta, oleje, pevné materiály, elektrická zařízení pod proudem, počítače, televizory a další elektronika pod proudem do 110 kV.

Čím se hasí molitan : Do vaší domácnosti doporučujeme pořídit si práškový hasicí přístroj ABC (jeho použití je univerzální). Nejvhodnější hasivo na hašení pevných látek je voda, avšak hasicí přístroj s touto náplní nesmíte použít na elektřinu! Vhodná alternativa ke klasickým hasicím přístrojům jsou tzv. hasicí spreje.

Co můžu hasit piskem

PĚNOVÉ HASICÍ PŘÍSTROJE

Při svém použití vytvářejí na povrchu hořících látek vrstvu pěny, která zabraňuje přístupu kyslíku a tím vlastně hasí. Používají se především na požáry hořlavých kapalin ( benzín, nafta, oleje).

Který hasicí přístroj není vhodný na sypké materiály : K hašení elektrických zařízení pod napětím, hořlavých kapalin i hořících plynů lze použít sněhový hasicí přístroj. Není ovšem vhodný k hašení sypkých materiálů, neboť proud plynu je velmi prudký a hořící sypký materiál by byl rozfouknut.

Jsou nevhodné na hašení:

Hořlavých kapalin nemísících se s vodou jako benzín, motorová nafta, minerální oleje, líh, ředidlo,…). Je třeba velkého množství vody, abychom kapalinu zředili, některé neuhasíme vůbec, např. benzín na vodě plave.

Jakým hasicím přístrojem co hasit

vodní sněhový
zemní plyn, metan, propan-butan a další plynné látky ! +
elektrické zařízení pod napětím +
TV, PC a další jemná mechanika +
cukr, mouka, piliny a další rozvířitelné látky +

Čím se hasí perly a drahokamy

HALONOVÉ HASICÍ PROSTŘEDKY

Tyto hasicí přístroje hasí na stejném principu jako práškové a po hašení se chovají stejně jako CO2 – odpaří se beze zbytku. Hlavní nedostatek halonů je skutečnost, že patří do skupiny látek nazývané freony = poškozují ozónovou vrstvu.„Problém je v tom, že hasící přístroj, když stříkne do kapaliny, tak ji rozstříkne po okolí. Po uhašení plamene může lehce dojít k opětovnému vznícení oleje, protože má neustále zápalnou teplotu,“ vysvětluje Jan Brož a doporučuje proto hasit takový požár zamezením přístupu vzduchu.VODNÍ HASICÍ PŘÍSTROJE

Jsou vhodné na hašení pevných látek. Nesmí se používat na elektrická zařízení pod napětím, na požáry látek o velmi vysoké teplotě, špatně hasí hořlavé kapaliny ropného původu. Jejich náplní není chemicky čistá voda, ale voda s příměsemi pro zlepšení snášivosti nebo mrazuvzdornosti.

Práškový hasicí přístroj

Hasivem je speciální nebo univerzální jemný prášek, hnaný plynem. Jedná se o poměrně velmi účinné hasivo, jehož velkou výhodou je nevodivost. Proto je možné s ním hasit i elektrická zařízení pod napětím.

Čím hasit motorový olej : Požáry jedlých tuků spadají pod třídu požáru B, neboť při hoření se nacházejí v rozpuštěné formě. Téměř ve všech evropských státech preferují protipožární předpisy pro provozy s fritovacím a pečícím zařízením použití hasicích dek a hasicích přístrojů s oxidem uhličitým pro hašení požárů jedlých tuků.

Jak se při požáru plní kouř místnosti : Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek. Zde nedochází k dostatečnému proudění vzduchu a hlásič nebude kouř správně detekovat.

Čím se nesmí hasit elektřina

Jaký hasicí přístroj na co použít

vhodný nevhodný nesmí se použít!
Papír, dřevo a další pevné hořlavé látky Benzín, nafta, líh, ředidlo Elektrická zařízení pod proudem
Alkoholy Hořlavé plyny Lehké a hořlavé alkalické kovy
Cenné materiály (archivy) Látky prudce reagující s vodou (např. kyseliny)
Rostlinné a živočišné tuky a oleje

28. 8. 2008

pokud nemáte k dispozici hasicí roušku nebo hasicí přístroj, můžete použít improvizované prostředky, například:

  • nehořlavý sypký materiál (sůl, hlína z květináče),
  • mokrou utěrku nebo hadr,
  • pokličku, pečicí plech.

Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej. Kutálejte se ze strany na stranu, dokud plameny neuhasnou – tím se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (nesmí být materiál z umělých tkanin), použijte ji k uhašení hořícího oděvu.

Co je nejčastější příčinou vzniku požáru : Nedbalost a neopatrnost

V celkovém počtu došetřovaných požárů je nedbalost nejčastější příčinou požárů.