Antwort Čím brousit wolframové elektrody? Weitere Antworten – Jak brousit Wolfram

Čím brousit wolframové elektrody?
Wolframové elektrody se mají brousit podélně tak, aby vrypy po broušení byly rovnoběžně s podélnou osou elektrody. Při příčném broušení způsobují rýhy nestabilní oblouk a vylamování částeček wolframu, které se potom mohou dostat do svarové lázně.Požadovaná polarita je vždy uvedena na krabičce elektrod nebo v materiálovém listu elektrod. Zpravidla je to tak, že elektrody s rutilovým obalem připojujeme na (-) pól a elektrody s bazickým obalem na (+) pól zdroje.Volba průměru wolframových elektrod dle tloušťky materiálu

Průměr elektrody [mm] Druh a velikost svařovacího proud Druh a tloušťka základního materiálu
1,0 15 – 80 0 – 1,5
1,6 70 – 150 2 – 6
2,0 90 – 200 5 – 10
2,4 140 – 230 8 – 14

Co je to TIG svařování : TIG svařování (GTAW nebo plynový wolfram) je proces svařování elektrickým obloukem, při kterém se taví a ohřívají kovy při vysokých teplotách (přes 6000 stupňů Fahrenheita). I když je to dražší než tyčové svařování, je čistší a všestrannější (pracovat lze s ocelí, hliníkem, mosazi a mnoha dalšími kovy).

Jak poznat Wolfram

Wolfram (chemická značka W, latinsky Wolframium) je šedý až stříbřitě bílý, velmi těžký a mimořádně obtížně tavitelný kov (jeho teplota tání je nejvyšší ze všech kovů a po uhlíku druhá nejvyšší z prvků).

Jakou elektrodu na hliník : Jako univerzální doporučujeme elektrody typu AlSi5 – např. ESAB OK AlSi5, UTP 485 – které jsou vhodné pro svařování slitin hliníku do 7 % křemíku (Si) a lze je použít i pro neznámé druhy hliníku nebo různé slitiny hliníku mezi sebou.

Rutilové elektrody mají všestranné použití. Jsou vhodné pro trafo i usměrněné svářečky. Používají se pro sváření tenkých a středních plechů (CHEM-WELD 7000). Někdy obal obsahuje i celulozu, která umožňuje ohnutí elektrody bez popraskání obalu (elektroda CHEM-WELD 7013).

Samotné svařování

Elektrodu držte pod úhlem 30–60°, mírně s ní táhněte v požadovaném směru a současně elektrodou pohybujte i lehce do stran (kmitejte). Vždy udržujte konstantní rychlost a hlavně se snažte udržet i stále stejnou vzdálenost elektrody od základního materiálu.

Jakou elektrodou svařovat

Pro svařování běžné nelegované oceli (zkrátka železa) doporučujeme rutilové elektrody typu E6013, které jsou vhodné i pro slabší materiály. Pro silnější materiály – např. tlakové nádoby – jsou naopak vhodnější bazické elektrody typu E7018. Pro svařování nerezu doporučujeme nejběžnější elektrody typu E308L.Sušení spočívá v zahřátí elektrody na specifickou teplotu, při které se začne vázaná voda uvolňovat. Této teploty, která je pro každý typ elektrody tabelována stejně jako vyžadovaná doba sušení, je dosahováno v pecích určených právě k této činnosti. Lze pořídít sušičku obalovaných svářecích elektrod.Základní nastavení TIG svářečky – invertoru a jeho svářecího proudu

Tloušťka materiálu ( mm ) Proud ( A ) Průtok plynu Ar (l)
1 – 1,5 6 – 70 5 – 6
1,5 – 3,0 60 – 140 6 – 7
3,0 – 5,5 120 – 240 7 – 8


TIG je vhodný pro tenké ocelové, nerezové i hliníkové materiály. Hledej spíš svářečku s bezdotykovým zapalováním HF – vysokofrekvenční zapalování. Ochranná atmosféra je čistý Argon v určité čistotě. Většinou 4.6 stačí, používá se ale i čistší 4.8.

Jak vypadá wolfram : Wolfram je šedý až stříbřitě bílý, mimořádně obtížně tavitelný kov, jeho bod tavení je nejvyšší ze všech kovových prvků. Významná je i jeho vysoká hustota, pouze některé drahé kovy jako např. zlato, platina, iridium a osmium jsou těžší. Této vlastnosti je využíváno při falšování zlatých cihel (slitků).

Jak poznat falešné mince : Hodně falešných mincí má odlišné rozměry.

Převážně se jedná o zlaté falzifikáty, které mají jádro z wolframu. Test magnetem se provádí puštěním magnetu po minci nebo minci po magnetu. Důležité je používat silné magnety, aby šel efekt skluzu dobře vidět.

Čím svařovat hliník

Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.

RUTILOVÉ ELEKTRODY A RUTIL-CELULOZOVÉ ELEKTRODY

Rutilový obal zajišťuje snadnou ovladatelnost elektrody v obtížných svářecích polohách. Typickým znakem rutilových elektrod je malý průvar, což může u koutových svarů způsobit neprovařený kořen. Snáší i větší svářecí proud.OK 63.30 Druh rutil-kyselý obal OK 63.30 je nízkonavlhavá elektroda s velmi nízkým obsahem uhlíku pro svařování oceli typu 18Cr12Ni2,8Mo. Nejpoužívanější typ nízkonavlhavé elektrody pro svařování nerezavějících ocelí austenitických i neaustenitických.

Jak svařovat Rutilovou elektrodou : Svářecí elektrody s rutilovým obalem se používají pro střídavý proud nebo stejnosměrný proud a přímé zapojení elektrody. Tedy elektroda je připojena ke katodě (-). Velmi dobře se zapaluje elektrický oblouk, strusku lze velmi snadno odstranit.