Antwort Který z uvedených právních předpisů vymezuje nekalé obchodní praktiky klamavá konání a klamavá opomenutí a agresivní obchodní praktiky? Weitere Antworten – Který z uvedených právních předpisů vymezuje nekalé obchodní praktiky
Dnes je problematika nekalých obchodních praktik upravena v zákoně č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele spolu s přílohami č. 1 a č. 2 tohoto zákona, který vymezuje výčet nekalých a agresivních obchodních praktik.Podle definice zákona o ochraně spotřebitele je obchodní praktika nekalá, je-li jednání podnikatele vůči spotřebiteli v rozporu s požadavky odborné péče a je způsobilé podstatně ovlivnit jeho rozhodování tak, že může učinit obchodní rozhodnutí, které by jinak neučinil.Setkali jste se s nekalou obchodní praktikou Kam se v takovém případě obrátit
CO | nekalá obchodní praktika |
---|---|
KDO | spotřebitel |
JAK ŘEŠIT | podat podnět |
KDE KONKRÉTNĚ | Česká obchodní inspekce |
ZÁKONY | zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele |
Co je klamání spotřebitele : nikdo nesmí klamat spotřebitele, tzn. zejména uvádět nepravdivé, nedoložené, neúplné, nepřesné, nejasné, dvojsmyslné nebo přehnané údaje anebo zamlčet údaje o skutečných vlastnostech výrobků.
Jak se bránit nekalým obchodním praktikám
V daném případě člověk nesmí zpanikařit, a i přes naléhání podnikatele je třeba nabídku slušně odmítnout či požádat například o zaslání veškerých obchodních podmínek, ceníku či informací souvisejících s nabízeným produktem či službou.
Co se rozumí pod pojmem agresivní obchodní praktiky : Agresivní (tedy nekalou a zakázanou) obchodní praktikou se rozumí jednání, které s přihlédnutím ke všem okolnostem svým obtěžováním, donucováním nebo nepatřičným ovlivňováním výrazně zhoršuje možnost svobodného rozhodnutí spotřebitele.
Český právní řád poskytuje spotřebiteli a jeho právům ochranu, protože na trhu je to ten, který má slabší postavení. Mezi důležitá práva, která spotřebitel má, patří třeba právo na informace, právo na odstoupení od smlouvy nebo práva z vadného plnění – reklamace.
Pojem spotřebitele upravuje § 419 občanského zákoníku: „Spotřebitel je každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná.
Kam se může zákazník obrátit v případě sporů s obchodníkem
Pokud pokus o mimosoudní řešení věci s prodávajícím selže, může se spotřebitel např. obrátit na Českou obchodní inspekci (ČOI), která je nejen dozorovým orgánem, ale plní též roli subjektu pro mimosoudní řešení sporů.Pokud se jakákoliv vada zboží projeví v průběhu záruční doby, má zákazník ze zákona právo jej reklamovat. Reklamace zboží je možná ve lhůtě do dvou let od nákupu v obchodě nebo od převzetí v případě nákupu na internetu. Záruka se ovšem vztahuje jen na problémy, které jsou způsobeny výrobcem.Spotřebitel bývá nejčastěji vymezen jako fyzická osoba, která při uzavírání a plnění smlouvy, na jejímž základě se poskytuje finanční služba (např. úvěr, pojištění apod.), nejedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti.
Pojem spotřebitele upravuje § 419 občanského zákoníku: „Spotřebitel je každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná.
V jakých případech se může zákazník obrátit s řešením sporu z pojištění na finančního arbitra : V jakých případech se může zákazník obrátit s řešením sporu z pojištění na finančního arbitra Pouze je-li zákazník spotřebitelem a zároveň se jedná o spor při distribuci životního pojištění nebo při výkonu práv a plnění povinností ze životního pojištění.
Co delat kdyz prodejce nereaguje na reklamaci : Nevyřízení reklamace ve lhůtě 30 dnů je přestupkem, s podnětem k zahájení řízení se může spotřebitel obrátit na Českou obchodní inspekci. Pravidlo „maximálně 30 dní“ platí bez ohledu na to, zda spotřebitel reklamuje věc movitou anebo nemovitou. Stejně tak musí nanejvýš do 30 dní vyřídit podnikatel reklamaci díla.
Kdy má zákazník právo na vrácení peněz
Prodejce odpovídá za vady, které byly na věci při převzetí a má se za to, že vada, která se vyskytne do 6 měsíců, byla na věci už v době převzetí. Nárok na výměnu věci (nebo její součásti), pokud to není povaze vady nepřiměřené nebo neúměrné (např. vadu lze snadno odstranit ihned), jinak oprava (odstranění vady).
Nad ochranou spotřebitele dohlížejí i další správní úřady, např. Český telekomunikační úřad, Česká národní banka, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní veterinární správa, Energetický regulační úřad.Podle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla má pojistitel proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil (tzv. postižní právo) pouze v případech, které jsou uvedeny v ust. § 10 tohoto zákona. Z uvedených možností představuje správnou odpověď pouze řízení vozidla pod vlivem alkoholu.
Kdo je to Obmysleny : Osoba, určená pojistníkem, které vznikne právo na pojistné plnění v případě pojistné události. kterou je smrt pojištěného. Obvykle se tento termín používá v pojistné smlouvě u životního pojištění. Obmyšlený může být ve smlouvě uveden přímo nebo formou příbuzenského vztahu.