Antwort Kolik reforem udelala Marie Terezie? Weitere Antworten – Kolik let vládla Marie Terezie
Marie Terezie | |
---|---|
Doba vlády | 20. října 1740 – 29. listopadu 1780 |
Korunovace | 25. června 1741, Prešpurk (uherskou královnou) 12. května 1743, Praha (českou královnou) |
Úplné jméno | Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna |
Narození | 13. května 1717 Vídeň Habsburská monarchie |
Marie Terezie nastoupila na trůn v roce 1740 ve svých 23 letech. S jejím nástupem na trůn nesouhlasili pruský král Fridrich II., Který si dělal nároky na Slezsko, také nesouhlasilo Bavorsko, Sasko, Španělsko a Francie.Cílem reformy bylo postátnit správu monarchie, centralizovat ji do Vídně a obsadit úřady placenými a odborně vzdělanými úředníky. Do čela jednotlivých zemí byly postaveny nové úřady, které nahradily stará místodržitelství (u nás Českou dvorskou kancelář) se silným vlivem šlechty.
Co udelala Marie Terezie : Další opatření Marie Terezie byla: roku 1751 založila ve Vídni vojenskou akademii. roku 1775 byla provedena reorganizace středních škol podle Gratiana Marxe. Byla vytvořena pětitřídní (později šestitřídní) gymnázia, kde se učilo německy, od 3.
Kdy Marie Terezie ztratila Slezsko
Pruské vítězství donutilo Marii Terezii uzavřít příměří ve Vratislavi a berlínskou smlouvou z 28. července 1742 přistoupit na nevýhodný mír, kterým ztratila Kladsko a téměř celé Slezsko.
Co se stalo za vlady Marie Terezie : Za vlády Marie Terezie došlo k radikální proměně feudální říše v centralizovaný stát. Reformy se významně dotkly i českého království. Období její vlády je označováno jako osvícenecký absolutismus.
Během své vlády vydal přes 6000 výnosů (v průměru téměř 2 denně). Za nejdůležitější z nich lze považovat zrušení cenzury (později ji znovu obnovil, ale podstatně omezenou), toleranční patent a zrušení nevolnictví (všechny tři vydány roku 1781).
(13. března 1741 Vídeň – 20. února 1790 Vídeň) byl v letech 1765 až 1790 císař Svaté říše římské a v letech 1780 až 1790 král uherský a (nekorunovaný) král český, markrabě moravský a arcivévoda rakouský.
Kdo zrusil trest smrti Marie Terezie
Proti tomu se však postavila i samotná Marie Terezie a v roce 1756 osvobodila posledního odsouzeného v čarodějnickém procesu na českém území. Opravdový pokrok pak přišel s jejím nástupcem, Josefem II., který trest smrti zrušil. Přinesl tak moderní postoj, místo msty na provinilci se snažil o jeho převýchovu.Po čase se situace uklidnila a Marie Terezie se mohla věnovat dalším záležitostem. V letech 1740 až 1763 se odehrávali tzv. „války o rakouské dědictví“. Jednalo se o tři válečné konflikty o nástupnictví na habsburském trůnu mezi Marií Terezií a jejím sousedy Pruskem, Bavorskem a Francií.Josef II. zemřel zřejmě na tuberkulózu, kombinovanou s následky přepracování. Je pochovaný v kapucínské kryptě ve Vídni vedle své matky a otce. Sám byl dvakrát ženatý a měl dvě dcery, obě ale zemřely předčasně, na trůn tak po něm nastoupil jeho mladší bratr Leopold II.
Marie Terezie a František Štěpán Lotrinský spolu měli celkem šestnáct dětí. Marie pro každého z nich měla připravený výhodný sňatek, který by vytvořil spojenecký svazek s Habsburky. Ve stylu hesla "ať ostatní válčí, ty, šťastné Rakousko, se zasnubuj" kladla nad své osobní zájmy zájem dynastie.
Kolik reforem vydal Josef II : Během své vlády vydal přes 6000 výnosů (v průměru téměř 2 denně). Za nejdůležitější z nich lze považovat zrušení cenzury (později ji znovu obnovil, ale podstatně omezenou), toleranční patent a zrušení nevolnictví (všechny tři vydány roku 1781).
Jak se jmenovala sestra Marie Terezie : Byla nejstarší dcerou císaře Karla VI. a Alţbě- ty Kristýny Brunšvické. Její jediný bratr Leopold zemřel ve věku necelých sedmi měsíců (ještě před jejím narozením). V roce 1730 zemřela i její nejmladší, teprve šestiletá, sestra Marie Amálie.
Kolik měla Marie Terezie Vnoucat
Mezi Marií Terezií a Františkem Štěpánem panovala hluboká náklonnost. Zdá se, že měli skutečně šťastné manželství plné lásky, což bylo pro aristokratické a dvorské prostředí, kde se uzavíraly sňatky mezi rody, nikoliv mezi jednotlivci, značně netypické.