Antwort Kolik poslat na stavební spoření? Weitere Antworten – Kolik stát přispívá na stavební spoření

Kolik poslat na stavební spoření?
Co je Státní podpora Příspěvek státu ke stavebnímu spoření ve výši 10 % z ročně uspořené částky (maximálně však 2 000 Kč za rok na jedno rodné číslo). Od roku 2024 činí jeho výše 5 % z ročně uspořené částky (maximálně však 1 000 Kč za rok na jedno rodné číslo).Při sjednání stavebka si zvolíte cílovou částku, podle toho, kolik si chcete naspořit. Od cílové částky se odvíjí minimální vklad (0,25 % z cílové částky), který musíte měsíčně na stavebko spořit. Nejnižší cílová částka, kterou můžete zvolit, je 200 000 Kč, nejnižší možný vklad je tedy 500 Kč za měsíc.Státní podpora se rovná 5 % z ročně naspořené částky. Pro její získání je třeba spořit alespoň 6 let. Nejvyšší státní podporu 1000 Kč získáte už od měsíčního vkladu 1 700 Kč. Měsíční vklad je částka, kterou chcete na stavební spoření pravidelně ukládat.

Kdy nejpozdeji poslat peníze na stavební spoření : Jediné, na co je potřeba si dát pozor, je datum 31. 12. Pokud ovšem datum vychází na víkend, počítejte s posledním pracovním dnem v roce. Do tohoto dne je nutné, aby byly peníze již připsány na účet Vašeho stavebního spoření, aby z nich mohl být vypočítán státní příspěvek ve výši 5 % vkladu, maximálně však 1 000 Kč.

Kdy poslat peníze na stavební spoření

Pro přiznání státní podpory v daném roce musí být všechny vklady připsány na účet stavebního spoření nejpozději 31. 12. Do kterého data musíte vklad poslat, aby dorazil na účet stavebního spoření včas, vám sdělí konkrétní banka nebo pobočka České pošty.

Proč se nevyplatí stavební spoření : Nevýhody stavebního spoření:

Protože je provize pouze ze vstupního poplatku, často se dělají smlouvy na vysoké cílové částky (průměrná CČ za rok 2013 byla necelých 400 000 Kč), ale mnohdy i přesahující 1 000 000 Kč. – Vstupní poplatek musíte vždy odečíst od celkového výnosu, abyste zjistili reálné zhodnocení.

Jaké jsou nevýhody stavebního spoření

  • Vázací lhůta. Na uložené finance nemůžete minimálně po dobu šesti let „sáhnout“, jinak ztratíte nárok na státní příspěvek a stavební spořitelně navíc zaplatíte sankci za předčasné vypovězení spoření.
  • Poplatky.
  • Nutnost plánovat dopředu.
  • Výpovědní lhůta.


Pokud nebudete spořit podle smluvních podmínek, které jste podepsali, stavební spořitelna vám může vypovědět smlouvu. A díky tomu byste mohli přijít i o dosud připsaný státní příspěvek. Částka, kterou klient musí pravidelně spořit, se odvíjí od tarifu konkrétní stavební spořitelny.

Kolik ročně na stavební spoření

Částka, kterou je potřeba za rok na stavební spoření vložit, abyste dosáhli na maximální státní podporu, je pevně stanovena zákonem o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření č. 96/1993 Sb. Její výše činí 20 000 Kč za rok.Stavební spoření můžete vypovědět kdykoliv, doporučuje se ale počkat do konce vázací doby – obvykle 6 let. Pokud totiž spoření ukončíte před koncem vázací doby, přijdete o veškerou připsanou státní podporu. Spořitelny si navíc za předčasné ukončení spoření často účtují mastné poplatky.2) Pokud nenaspořím celou cílovou částku, peníze si nemohu vybrat. Pokud stavební spoření trvá alespoň 6 let, můžete peníze včetně státní podpory vybrat a použít je na cokoliv. Když peníze vyberete dříve než za 6 let, přijdete o státní podporu za celou dobu trvání smlouvy.

Při přerušení stavebního spoření nedochází ke ztrátě dosud připsaných záloh státních podpor. Naopak, účastník má nárok na připsání státní podpory i za dobu přerušení. Prostředky na účtu stavebního spoření jsou totiž úročeny a z připsaného úroku mu náleží státní podpora.

Co se stane když Přespořím stavební spoření : Každý vklad klienta, který by vedl k přespoření, vracíme zpět na účet plátce. K automatickému navýšení cílové částky u těchto smluv nepřistupujeme. Proto pokud se u svého stavebka blížíte k cílové částce, doporučujeme vám ji navýšit.