Antwort Kolik má být EKG? Weitere Antworten – Jak vypadá normální EKG

Kolik má být EKG?
Principem EKG křivky je, že pokud vektor směřuje ke svodu, vzniká pozitivní kmit. Když vektor směřuje od svodu, vzniká negativní. Standardní EKG má 10 elektrod, z nichž přístroj vygeneruje 12 svodů. Těchto 12 svodů se na srdce „dívá“ ve dvou rovinách – horizontální a frontální az různých úhlů.EKG signál proto můžeme zaznamenat v poměrně velké amplitudě (jednotky až desítky mV) prakticky na libovolném místě tělesného povrchu. Pomocí křivky zobrazuje elektrickou aktivitu srdce. EKG se nejčastěji využívá k diagnostice bolestí na hrudi, dušnosti, závratí a pocitů bušení srdce.Standardní 12-ti svodové EKG tedy tvoří: 3 bipolární končetinové Einthovenovy svody I., II., III; 3 unipolární končetinové augmentované svody aVR, aVL, aVF; 6 unipolárních prekordiálních svodů.

Co znamená abnormální EKG : Za patologickou osu srdce považujeme deviace vlevo (méně než 30°) nebo deviace vpravo (více než 110°). P vlna – v EKG zápisu hodnotíme její vztah ke komorové frekvenci. Pokud její tvar a trvání je abnormální, je důležité tento údaj zmínit v do kumentaci.

Co vše ukáže EKG

Prostřednictvím EKG pak může lékař diagnostikovat srdeční arytmie, akutní infarkt myokardu, ischemii (tedy nedokrvování částí srdce), zvětšení srdce, ale i plicní embolii. Na základě EKG vyšetření je určen další postup léčby, případně další kardiologická vyšetření.

Co znamená špatně EKG : Pokud je srdeční akce velmi pomalá nebo jsou přítomny několikavteřinové výpady v tvorbě elektrických vzruchů, může dojít i ke krátkodobé ztrátě vědomí. Náhlá porucha vedení elektrických vzruchů ze síní na komory se projeví obvykle jako krátkodobá ztráta vědomí.

Při vyšetření je zaznamenávána elektrická aktivita srdce (tedy tzv. EKG ) a sledovány změny způsobené zatížením srdce námahou.

Standardní dvanáctisvodové EKG popisujeme podle tzv. EKG desatera. Systematicky proměřujeme jednotlivé parametry EKG záznamu. Z takto získaných hodnot lze určit poměrně přesnou diagnózu, tedy zda jde o patologii elektrické aktivity srdce, či o fyziologický nález.

Co se zjistí na EKG

Co je to vlastně EKG (elektrokardiograf)

EKG je velmi jednoduché, nenáročné a hlavně nebolestivé vyšetření, díky kterému má lékař přehled o elektrické aktivitě vašeho srdce. EKG vyšetření patří k jedněm z nejzákladnějších.Jaké příznaky se mohou vyskytnout

  1. silnější zadýchávání nebo dušnost, která se nejprve objevuje pouze při námaze, později i při běžných činnostech jako chůze, případně i v klidu,
  2. kašel, případně sípání, zvláště vleže,
  3. přibírání na váze,
  4. oteklé kotníky,
  5. snížená fyzická výkonnost a výdrž, silná únava a vyčerpání,

Nejčastějšími příznaky jsou:

  • bušení srdce, pocity úderů srdce navíc nebo naopak jejich občasné vynechání,
  • nepříjemný pocit na hrudi (především při fibrilaci síní),
  • slabost a snížená fyzická výkonnost,
  • točení hlavy, závratě, zmatenost a úzkost, dočasné zhoršení zraku nebo řeči,
  • křeče,
  • dušnost,


Výsledky vyšetření lékař vidí okamžitě na monitoru, a může tak diagnostikovat například nedomykavost chlopní, zvětšení srdce nebo některých oddílů, zúžení velkých cév a další případná onemocnění. Může zkontrolovat i stav srdce po infarktu.

Jak se pripravit na zátěžový test : Jak být na zátěžový test připraven Minimálně 12 hodin před vyšetřením je vhodné se vyvarovat velké fyzické námahy. Před vyšetřením minimálně 12 hodin by se neměl konzumovat alkohol a nemělo by se kouřit, 2 hodiny před vyšetřením by se nemělo jíst. Je také dobré být dobře zavodněný.

Kolik je normalni mít tep : Normální klidová srdeční frekvence pro dospělé se pohybuje od 60 do 100 úderů za minutu. Obecně platí, že nižší klidová srdeční frekvence znamená účinnější funkci srdce a lepší kardiovaskulární způsobilost. Například dobře vyškolený sportovec může mít normální klidovou srdeční frekvenci blíž k 40 úderům za minutu.

Co řídí činnost srdce

Převodní systém srdeční je tvořen sinusovým (sinoatriálním) uzlem, který tvoří elektrické impulsy nejrychleji. Za normálních okolností je srdce ovládáno sinusovým uzlem, přirozeným udavatelem rytmu, který v klidu vydává pravidelné impulsy v rozmezí 60-100*min-1.

V akutním stadiu jsou zvláště důležité specifické markery troponin I a troponin T. Tyto hodnoty se zvyšují již tři hodiny po infarktu a dosahují svého maxima po 20 hodinách. Kromě toho se v případě infarktu zvyšuje také hladina nespecifických laboratorních markerů, jako jsou CK, CK-MB, AST nebo LDH.Jíte to nejlepší pro vaše srdce

  1. Konzumujte stravu bohatou na zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky a vlákninu.
  2. Jezte rybu nejméně dvakrát týdně.
  3. Omezte příjem nasycených tuku a potravin s vysokou mírou cholesterolu.
  4. Vybírejte si nízkotučné mléčné výrobky.
  5. Snižte příjem potravin, které obsahují rostlinné oleje.

Kdy jít na vyšetření srdce : EKG srdce se provádí při podezření na různé nemoci nebo jen na celkovou prevenci zdraví. Pokud pacient pociťuje některé z těchto příznaků, jako například bušení srdce, bolest nebo tlak v hrudníku, potíže s dýcháním či slabost je vhodný pro EKG vyšetření.