Antwort Kdy Řízkovat oleandry? Weitere Antworten – Kdy a jak stříhat oleandr

Kdy Řízkovat oleandry?
Celou alchymií keřovitého a kvetoucího oleandru je pravidelný řez brzy na jaře (únor – březen) a na podzim (po odkvětu). Čím dříve a čím menší řez se provede na oleandru, tím krásněji bude kvést. Střih přizpůsobte tomu, aby opticky vytvářel košatý a souměrný keř – nemusíte stříhat každou větvičku.Jak stříhat oleandr

Řez se provádí těsně nad přeslenem. Jedná se o místo, kde vyrůstají tři až čtyři listy najednou. Staré přerostlé větve lze seříznout zhruba o třetinu. Zároveň odstraňte příliš tenké či nevhodně rostoucí výhony.Podle odborníků Dvojky až -7°C.

Co dělat na jaře s Oleandrem : Oleandr je poměrně odolný vůči suchu, ale v době růstu (jaro a léto) potřebuje pravidelnou zálivku. Při zavlažování dejte pozor, aby půda nebyla mokrá až příliš, protože oleandr nemá rád přemokření. Hnojení: Během vegetačního období můžete oleandr hnojit obecným hnojivem pro kvetoucí rostliny nebo Hnojíkem.

Co dělat s lusky na oleandru

Pokud se však na rostlině objevují pravidelně, ne však příliš hojně, žluté listy, jedná se o normální jev, kdy rostlina obměňuje staré listy za nové. Aby se oleandr zbytečně nevysilovat tvorbou semen (lusků), po odkvetení a uschnutí květy opatrně odstraňte (odstřihněte). O to víc pak rostlina nasadí na květ.

Jak Zaštipovat oleandr : Staré větve i loňské výhony řežeme až po odkvětu, ideálně v září. Kromě řezu (sestřihnutí nůžkami) je můžeme také zaštípnout a to v případě, že větve nemají dostatek přeslenů. Více se nám pak po zimě rozkošatí. Vyžaduje-li váš oleandr seříznutí, smíme jej zkracovat nejvýše o třetinu, nikdy víc.

Středomořské nádobové rostliny, např. oleandr, fíkovník nebo vavřín, mohou naproti tomu zůstat na terase i za slabého mrazu. Měli byste je nechat venku co nejdéle, rostliny budou zdravější a předejdete jejich napadení škůdci a chorobami.

Oleandr obecný (Nerium oleander) je dekorativní keř až strom a jediný zástupce rodu oleandr (Nerium). Oleandru v zimě vyhovuje teplota mezi 2-12° C, u citlivějších kultivarů by neměla klesat pod 8 ° C. Při teplotě nad 12 ° C si rostlina neodpočine, a je to jeden z nejčastějších důvodů, proč pak nekvete.

Kdy se můžou dát ven oleandry

Velké keře už tedy můžete na konci měsíce vynést ven. Nejodolnější jsou ty, které zimovaly v pětistupňovém chladu. Pokud jste měli rostliny v teplejší místnosti, vyneste je až v dubnu. Kdyby se ještě vrátily teploty kolem nuly, dají se ochránit jednoduchými obaly z kartonu.Nejznámější a nejčastěji pěstovaný planý druh oleandr obecný (Nerium oleander) má květy jednoduché, růžové, velké kolem 3 cm. U vyšlechtěných rostlin najdeme květy různých barev od růžové, přes lososovou, světle červenou až tmavě rudou, žlutou, krémovou i jasně bílou.Oleandry pocházejí ze subtropů, proto jsou teplomilné. Mají však ještě jednu libůstku, totiž zálivku výhradně dešťovou vodou. Vyloženě pak nesnášejí vodu tvrdou, tedy nejčastěji studniční. A pokud oleandr zapomenete zalévat, začne ztrácet listy.

Oleandr je exotická stálezelená rostlina, která snese menší mráz. Doporučujeme ji raději nechat přezimovat v mrazuvzdorných prostorách, kde ale nebude teplota více než 10˚C. Ke konci března ji opět můžete přesunout ven, ale pozor na noční mráz.

Jak moc je jedovatý oleandr : Oleandr obsahuje srdeční glykosidy a jeho jedovatost je definována jako jedna z nejvyšších na světě. Neznalost potenciálního rizika může vést k velkým zdravotním problémům. Spousta pěstitelů vůbec netuší jak jedovatá tato rostlina je. K otravě stačí jeden jediný list a lze jej zaměnit s listem blahovičníku (eukalyptu).

Co dělat s lusky na oleandrů : Pokud se však na rostlině objevují pravidelně, ne však příliš hojně, žluté listy, jedná se o normální jev, kdy rostlina obměňuje staré listy za nové. Aby se oleandr zbytečně nevysilovat tvorbou semen (lusků), po odkvetení a uschnutí květy opatrně odstraňte (odstřihněte). O to víc pak rostlina nasadí na květ.

Jak se projevuje Otrava Oleandrem

Jeho jedovatost je způsobena glykosidy oleandrinem a neriinem, které působí přímo na srdce a zvyšují tonus srdeční svaloviny. Projevy otravy jsou podobné jako u jiných jedovatých rostlin – zvracení, průjem, horečka, třesavka, závratě, křeče a srdeční arytmie.

Pro přezimování volíme suché a světlé místo, kde se teploty drží mezi 2 a 12 oC (obvyklé rozmezí pro tyto druhy rostlin je uváděno 5 až 15 oC, háklivějším kultivarům nesmí teplota klesnout pod 8 oC), nikdy ne teplou místnost, teprve v chladu si oleandr přes zimu odpočine, mráz ale nesnese.Příznaky intoxikace

  1. poruchy vědomí
  2. pocit na zvracení
  3. malátnost.
  4. dezorientace místem.
  5. dezorientace časem.
  6. pocení
  7. bolest břicha.
  8. zvracení

Jak postupovat při otravě : První pomoc při otravě houbami

  1. Intoxikace houbami je závažný stav, zavolejte proto postiženému rychlou záchrannou pomoc nebo kontaktujte Toxikologické informační středisko.
  2. Pokud je pacient při plném vědomí, pokuste se šetrně vyvolat zvracení.
  3. Podejte postiženému 5-10 tablet aktivního uhlí.