Antwort Kdy Řízkovat oleandry? Weitere Antworten – Kdy a jak stříhat oleandr
Celou alchymií keřovitého a kvetoucího oleandru je pravidelný řez brzy na jaře (únor – březen) a na podzim (po odkvětu). Čím dříve a čím menší řez se provede na oleandru, tím krásněji bude kvést. Střih přizpůsobte tomu, aby opticky vytvářel košatý a souměrný keř – nemusíte stříhat každou větvičku.Jak stříhat oleandr
Řez se provádí těsně nad přeslenem. Jedná se o místo, kde vyrůstají tři až čtyři listy najednou. Staré přerostlé větve lze seříznout zhruba o třetinu. Zároveň odstraňte příliš tenké či nevhodně rostoucí výhony.Podle odborníků Dvojky až -7°C.
Co dělat na jaře s Oleandrem : Oleandr je poměrně odolný vůči suchu, ale v době růstu (jaro a léto) potřebuje pravidelnou zálivku. Při zavlažování dejte pozor, aby půda nebyla mokrá až příliš, protože oleandr nemá rád přemokření. Hnojení: Během vegetačního období můžete oleandr hnojit obecným hnojivem pro kvetoucí rostliny nebo Hnojíkem.
Co dělat s lusky na oleandru
Pokud se však na rostlině objevují pravidelně, ne však příliš hojně, žluté listy, jedná se o normální jev, kdy rostlina obměňuje staré listy za nové. Aby se oleandr zbytečně nevysilovat tvorbou semen (lusků), po odkvetení a uschnutí květy opatrně odstraňte (odstřihněte). O to víc pak rostlina nasadí na květ.
Jak Zaštipovat oleandr : Staré větve i loňské výhony řežeme až po odkvětu, ideálně v září. Kromě řezu (sestřihnutí nůžkami) je můžeme také zaštípnout a to v případě, že větve nemají dostatek přeslenů. Více se nám pak po zimě rozkošatí. Vyžaduje-li váš oleandr seříznutí, smíme jej zkracovat nejvýše o třetinu, nikdy víc.
Středomořské nádobové rostliny, např. oleandr, fíkovník nebo vavřín, mohou naproti tomu zůstat na terase i za slabého mrazu. Měli byste je nechat venku co nejdéle, rostliny budou zdravější a předejdete jejich napadení škůdci a chorobami.
Oleandr obecný (Nerium oleander) je dekorativní keř až strom a jediný zástupce rodu oleandr (Nerium). Oleandru v zimě vyhovuje teplota mezi 2-12° C, u citlivějších kultivarů by neměla klesat pod 8 ° C. Při teplotě nad 12 ° C si rostlina neodpočine, a je to jeden z nejčastějších důvodů, proč pak nekvete.
Kdy se můžou dát ven oleandry
Velké keře už tedy můžete na konci měsíce vynést ven. Nejodolnější jsou ty, které zimovaly v pětistupňovém chladu. Pokud jste měli rostliny v teplejší místnosti, vyneste je až v dubnu. Kdyby se ještě vrátily teploty kolem nuly, dají se ochránit jednoduchými obaly z kartonu.Nejznámější a nejčastěji pěstovaný planý druh oleandr obecný (Nerium oleander) má květy jednoduché, růžové, velké kolem 3 cm. U vyšlechtěných rostlin najdeme květy různých barev od růžové, přes lososovou, světle červenou až tmavě rudou, žlutou, krémovou i jasně bílou.Oleandry pocházejí ze subtropů, proto jsou teplomilné. Mají však ještě jednu libůstku, totiž zálivku výhradně dešťovou vodou. Vyloženě pak nesnášejí vodu tvrdou, tedy nejčastěji studniční. A pokud oleandr zapomenete zalévat, začne ztrácet listy.
Oleandr je exotická stálezelená rostlina, která snese menší mráz. Doporučujeme ji raději nechat přezimovat v mrazuvzdorných prostorách, kde ale nebude teplota více než 10˚C. Ke konci března ji opět můžete přesunout ven, ale pozor na noční mráz.
Jak moc je jedovatý oleandr : Oleandr obsahuje srdeční glykosidy a jeho jedovatost je definována jako jedna z nejvyšších na světě. Neznalost potenciálního rizika může vést k velkým zdravotním problémům. Spousta pěstitelů vůbec netuší jak jedovatá tato rostlina je. K otravě stačí jeden jediný list a lze jej zaměnit s listem blahovičníku (eukalyptu).
Co dělat s lusky na oleandrů : Pokud se však na rostlině objevují pravidelně, ne však příliš hojně, žluté listy, jedná se o normální jev, kdy rostlina obměňuje staré listy za nové. Aby se oleandr zbytečně nevysilovat tvorbou semen (lusků), po odkvetení a uschnutí květy opatrně odstraňte (odstřihněte). O to víc pak rostlina nasadí na květ.
Jak se projevuje Otrava Oleandrem
Jeho jedovatost je způsobena glykosidy oleandrinem a neriinem, které působí přímo na srdce a zvyšují tonus srdeční svaloviny. Projevy otravy jsou podobné jako u jiných jedovatých rostlin – zvracení, průjem, horečka, třesavka, závratě, křeče a srdeční arytmie.
Pro přezimování volíme suché a světlé místo, kde se teploty drží mezi 2 a 12 oC (obvyklé rozmezí pro tyto druhy rostlin je uváděno 5 až 15 oC, háklivějším kultivarům nesmí teplota klesnout pod 8 oC), nikdy ne teplou místnost, teprve v chladu si oleandr přes zimu odpočine, mráz ale nesnese.Příznaky intoxikace
- poruchy vědomí
- pocit na zvracení
- malátnost.
- dezorientace místem.
- dezorientace časem.
- pocení
- bolest břicha.
- zvracení
Jak postupovat při otravě : První pomoc při otravě houbami
- Intoxikace houbami je závažný stav, zavolejte proto postiženému rychlou záchrannou pomoc nebo kontaktujte Toxikologické informační středisko.
- Pokud je pacient při plném vědomí, pokuste se šetrně vyvolat zvracení.
- Podejte postiženému 5-10 tablet aktivního uhlí.