Antwort Kdy Řízkovat kanadské borůvky? Weitere Antworten – Kdy Řízkovat borůvky
Rozmnožování Kanadské borůvky se množí řízky, které by měly mít průměr cca 0,6 cm. Ideální doba na množení kanadských borůvek je na začátku jara. Řízky by měly být dlouhé zhruba 12 cm a vysazujte je do provzdušněného, výsevného substrátu v rozmezí 5 cm od sebe.Borůvku je potřeba pravidelně do konce března prostříhat. Odstraníte tak slabé, neperspektivní výhony, které by rostlinu jen oslabovaly. Se střihem rostliny začněte od země. Výhony, které by se mohly v době zrání borůvek dotýkat země, nebo by byly velmi blízko odstřihněte.Kamčatská borůvka řez
Po 5 letech lze provést zmlazovací řez, kde odstraníte nejstarší větve, slabé výhony či zahušťující korunu. Řez se provádí na jaře.
Jak ochranit Boruvku před mrazem : Jak zazimovat kanadské borůvky
Ať už pěstujete jakýkoli druh kanadské borůvky na zahradě, je potřeba jim poskytnout ochranu před mrazy. Ideální je použití mulčovacích pilin nebo hoblin z jehličnatých stromů. Mulč posléze nasypte kolem keře alespoň do výšky 10 cm.
Kdy jít na borůvky
Borůvky obsahují flavonoidy a fenolové kyseliny, které mají zdraví prospěšné účinky. Hlavní sezóna borůvek trvá od července do září.
Kdy stříhat indiánskou Borůvku : Borůvku kanadskou (Vaccinium corymbosum), nebo také zahradní, hroznovitou, chocholičnatou či velkoplodou a muchovník (Amelanchier), jinak nazývaný indiánská borůvka, je vhodné řezat buď brzy na jaře nebo po opadání listů na podzim, tedy v období od listopadu do března.
“ „Všechny kanadské borůvky potřebují kyselou půdu s pH okolo 4,5. Měla by být humózní, úživná a s podílem písku, neustále vlhká, ale nikdy ne zavodněná,“ radí zkušená pěstitelka. Borůvkám vyhovuje slunné místo nebo mírný polostín, stanoviště by mělo být chráněné před silným větrem.
Zimolez se spokojí s naprosto obyčejnou zahradní půdou, zapěstované keře zvládnou krátkodobě i sušší podmínky. Dobře poroste v polostínu, ale je to spíše světlomilný keř. Na světle bude i lépe plodit a bude více olistněný.
Jak ošetřit kanadské borůvky na zimu
Ochrana rostlin na zimu:
Výsadba a substrát), není na zimu potřeba žádná další speciální péče. Pouze při pěstování v nádobách je vhodné nádobu dobře zajistit před mrazem (obalením nádoby jutovinou, kokosovou rákosí apod.). Mulž nezapomeňte pravidelně obnovovat.Postačí jejich kmínky obalit rohožemi například ze slámy, kokosu, nebo bílou netkanou textilií. V některých zahradách také můžete vidět natřené kmeny stromů bílou barvou. Jedná se o 20% vápenaté mléko. Stromy se natírají proto, že bílá barva brání přehřívání a snižuje riziko poškození při následném poklesu teplot.Pro tento účel výborně poslouží speciální biominerální hnojivo s rohovinou určené právě pro borůvky. Mimochodem, toto hnojivo stejně dobře poslouží i pro další kyselomilné rostliny. Toto hnojivo se využívá k dlouhodobému hnojení. Jako zásobní slouží pevné, granulované hnojivo.
Borůvky obsahují barviva antokyany, které jim dodávají typicky tmavomodrou až černomodrou barvu. Vyšlechtěné borůvky mají o něco silnější slupku než jejich lesní příbuzné. Lesní borůvky jsou uvnitř zbarveny tmavě – na rozdíl od kanadských borůvek, pod jejichž slupkou se nachází bezbarvá dužina i bezbarvá šťáva.
Jak prořezat zimolez : Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře. Odstranit byste měli především suché části dřevin, větve rostoucí dovnitř koruny keře, větve zlomené a také ty, které se navzájem dotýkají.
Který muchovník je nejchutnější : Nejchutnější muchovník
Martin – raná odrůda, plody velké 18 mm, sladké, šťavnaté, pomaleji rostoucí odrůda do menší zahrady. Thiessen – podobně jako Martin výborná a oblíbená odrůda. Raná, samosprašná, výhodou je, že kolem se později nenacházejí mladé výhonky rostlin od kořene.
Jak dlouho zavařovat borůvky
Postup přípravy
Borůvky propláchneme, nejlépe pod tekoucí vodou a necháme odkapat. Potom je sypeme do sklenic a setřásáme. Navrch nasypeme vždy lžíci cukru, otřeme případně hrdlo sklenice a zavřeme víčky. Sterilujeme asi 30 minut při 80 °C.
Hnojení borůvek provádíme pouze brzy na jaře, při tvorbě poupat a po odkvětu. Zhruba od července se hnojení vyvarujeme. Hnojíme speciálními kyselými hnojivy bez obsahu chloru. V dnešní době si lze již vybrat z hnojiv určených přímo pro borůvky, ať již granulovaných, či kapalných.“ „Všechny kanadské borůvky potřebují kyselou půdu s pH okolo 4,5. Měla by být humózní, úživná a s podílem písku, neustále vlhká, ale nikdy ne zavodněná,“ radí zkušená pěstitelka. Borůvkám vyhovuje slunné místo nebo mírný polostín, stanoviště by mělo být chráněné před silným větrem.
Jak skladovat kanadské borůvky : Borůvky lze skladovat pouze několik dní, nejlépe v chladničce. Kanadské borůvky díky silnější slupce vydrží o něco déle. Pokud mezi borůvkami objevíte otlačené nebo dokonce plesnivé plody, okamžitě je vytřiďte, jinak se od nich zkazí i ty ostatní. Borůvky umývejte až bezprostředně před konzumací!