Antwort Kdy zemřel Molière? Weitere Antworten – Na co umrel Molière

Kdy zemřel Molière?
Během posledních osmi let svého života Molière napsal své nejslavnější hry. 17. února 1673 ho na jevišti při představení hry Zdravý nemocný přepadl záchvat kašle; byl přenesen do svého bytu, kde zanedlouho zemřel.Roku 1655 napsal Moliére hru POTŘEŠTĚNEC. Je to počátek jeho nejplodnějšího autorského období. Do své smrti, roku 1673, uvede dalších 31 her.Molière se vlastním jménem nazýval Jean-Baptiste Poquelin. Pocházel z rodiny pařížského královského čalouníka. Nevyplnil otcovo přání, aby se stal pokračovatelem jeho zaměstnání. Změnil si jméno, aby ušetřil rodinu hanby, a dále se věnoval pouze divadlu.

Kam patří Molière : Molière patří k nejslavnějším dramatikům éry francouzského i světového klasicismu. Začínal jako herec v kočovné společnosti, později se stal ředitelem vlastního kočovného souboru, se kterým cestoval po třináct let po francouzském venkově.

Kde zemřel Molière

17. února 1673, Rue de Richelieu, Paříž, FrancieMolière / Úmrtí

Molière byl francouzský dramatik a herec. Ve svých hrách často zesměšňoval společnost i církev. Zemřel v 51 letech v Paříži.

V jaké době žil Molière : Molière, vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin, (15. ledna 1622 Paříž – 17. února 1673 Paříž) byl francouzský herec, spisovatel a dramatik období francouzského klasicismu, tzv. Velkého století, během vlády krále Ludvíka XIV.

Molière, vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin, (15. ledna 1622 Paříž – 17. února 1673 Paříž) byl francouzský herec, spisovatel a dramatik období francouzského klasicismu, tzv. Velkého století, během vlády krále Ludvíka XIV.

Molière, vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin, (15. ledna 1622 Paříž – 17. února 1673 Paříž) byl francouzský herec, spisovatel a dramatik období francouzského klasicismu, tzv.

Kdo přeložil lakomce

Podrobnosti tohoto vydání

Popis
Autor Moliere ; [přeložil Jaroslav Vrchlický]
Překladatel Vrchlický, Jaroslav
Vydání V MKP 1. vyd
Měřítko

Zabýval se tzv. nízkým dramatem, především komedií a fraškou, ale také bajkou, tragikomedií, komediálními balety a satirou. V jeho díle je také zřetelná inspirace komedií dell'arte. Jeho hry byly velmi odvážné zejména v kritice mravů a společenských poměrů své doby.Děj se odehrává v Paříži. Hlavní postavou je bohatý a lakomý Harpagon. Má dvě děti, a to dceru Elišku, která je zamilovaná do Valéra, zaměstnaného u Harpagona jako správce, a syna Kleanta, toužícího po sňatku s Marianou, mladou a půvabnou dívkou, která žije v chudobě se svou matkou.

Harpagon – vdovec, lakomec. Eliška – dcera Harpagona. Kleantes – syn Harpagona. Čipera – sluha Kleantese.

Kdo ukradl Harpagonovi peníze : Čipera (La Fleche, Šindel, Štika) – Kleantův sluha a přítel. Je mazaný a ukradne Harpagonovu truhlici s penězi, aby Kleantovi pomohl. Jakub – Harpagonův kočí a kuchař.

Kdo je Frosina lakomec : Mariana – jeho sestra. Anselm – jejich otec. Frosina – dohazovačka. Kmotr Jakub – Harpagonův kočí a kuchař

Kdo byla Frosina

Anselm – šlechtic, má si vzít Elišku proti její vůli; otec Valéra a Mariany (jak se na konci hry ukáže). Frosina – všetečná rádkyně a intrikánka, která svou mazaností napomáhá k Marianě nejdříve Harpagonovi a poté i Kleantovi. Čipera (La Fleche, Šindel, Štika) – Kleantův sluha a přítel.

Postavy: Harpagon – vdovec, lakomec.Nakonec se všichni dohodnou. Kleantes dostane Marianu a vrátí otci jeho peníze, Valér se ožení s Eliškou a pan Anselm všechny výlohy zaplatí. Harpagon je spokojený a zůstává sám se svými penězi.

Kolik má stránek lakomec : Podrobnosti tohoto vydání

Popis
Rozměry
Počet stran 89
Doprovodný materiál
Název edice E-knihovna