Antwort Kdy začít práce na zahradě? Weitere Antworten – Kdy zacit jarni práce na zahradě

Kdy začít práce na zahradě?
Jaro na zahradě obvykle začíná v průběhu března a dubna. Je to vhodné období k vysazování stromů, keřů, sázení některých druhů zeleniny, bylinek i květin. A k tomu samozřejmě patří i další práce, jako je zalévání, hnojení, prořezávání a odstraňování plevele.Ideální doba k sázení první zeleniny je koncem února. Půda je na sázení připravena tehdy, je-li rozmražená a snadno se rozpadá. Pokud je půda příliš mokrá, zhoršuje se provzdušnění půdy a tím i kvalita půdy. Pokud jste půdu na podzim kvalitně připravili na zimu tzn.Jestliže se vám půda lepí na boty, bude se vám s ní těžko pracovat. Na druhou stranu ani v létě, kdy je půda nejsušší, není ideální čas na rytí. Nejlepší doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu. Písčité půdy je nejlépe rýt na jaře.

Jak začít na zahradě : Pokud zakládáte nový záhonek, měli byste to stihnout ještě před koncem března, aby se půda stihla trochu uležet. Vyberte si místečko, z trávy odstraňte drny a poté hlínu zryjte do hloubky zhruba 30 cm. U nových záhonů je obzvlášť důležité přidat do půdy nějaké to hnojivo, aby z ní rostlinky dostaly potřebné živiny.

Co kdy na zahradě stříhat

Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.

Kdy zalévat zahradu ráno nebo večer : Zalévání je nejvhodnější kolem páté hodiny ráno, kdy je půda nejchladnější. Voda by měla být odstátá, aby měla stejnou teplotu jako okolí a nezpůsobila rostlinám teplotní šok. Včera to sdělil Václav Nejman z Lesů hlavního města. Podle botaniků z trojské botanické zahrady jsou vhodným časem také večerní hodiny.

Sadba na ven počká do konce měsíce, abychom neměli do května za okny prales. V druhé půlce března se můžeme už odvážně pustit do výsevů na venkovní záhony, samozřejmě pokud nám počasí přeje.

Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.

Kdy odstranit chvojí ze záhonu

Jakmile to počasí dovolí, je třeba odstranit chvojí a listí, které chránilo přes zimu citlivé rostliny a keře. Vhodné je ostříhat či seříznout suché okrasné trávy, které jste přes zimu nechali na zahradě.Pocit prázdného prostoru v zahradě pomůže rozbít velký keř nebo dominantní seskupení menších stromků. Ideální jsou jehličnany, které budou dělat parádu i v zimě. Dostatečný stín i estetický zážitek poskytnou velké rododendrony nebo zajímavě zbarvené listnaté stromy (např. kanadský javor).Na zahradě lze postavit prakticky vše, od malé kůlny, přes bazén, až po další rodinný domek. Důležité však je dodržet zákonné podmínky, které se na jednotlivé stavby vztahují. Je nutno počítat s tím, že ne všechny stavby lze postavit bez jakéhokoli souhlasu stavebního úřadu. Ani na vlastním pozemku není dovoleno vše.

Světlé barvy, jako je bílá, světle šedá nebo pastelové tóny, opticky zvětšují prostor. Použitím těchto barev na ploty, terasy a další prvky ve vaší zahradě vytvoříte dojem prostornějšího prostoru. Dalším trikem je použití kontrastních barev.

Kdy stříhat Rudbekie : Rudbekie stříhání

Trvalky se mohou po odkvětu ponechat na záhonu a ostříhat až na jaře. Někteří však odstříhávají odkvetlá soukvětí průběžně po odkvětu. Trvalky vyséváme do studeného pařeniště začátkem jara. Po vyklíčení je jednotíme a přesadíme jednotlivě.

Co teď na zahradu : Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.

Kdy se má zalévat zahrada

Nejvhodnější dobou pro zalévání zahrady je brzy ráno, když ještě padá rosta, je chladno a vzduch i půda jsou vlhké. Voda se během dopoledne vsákne a je rostlinám k dispozici v době, kdy jí nejvíce potřebují. Pokud ráno nemáte čas, nebo prostě jen nejste ranní ptáče, zahradu můžete zalévat také večer.

Zálivka: Cibule potřebuje v první polovině svého vývoje (tj. při růstu prvních listů) intenzivnější zálivku. Při viditelně suché půdě ji zalejte, a to nejlépe ráno. Rostliny však nesmí stát v podmáčené půdě, aby nezačaly uhnívat.Nejvhodnější doba pro výsadbu semen je obvykle od konce března do konce května. Pouze jižnější, tedy zóny s teplejším podnebím a vyšší průměrnou teplotou jsou vhodné pro zakládání rostlin ze semen v dřívějších měsících.

Kdy nejpozději zasít rajčata : Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň.