Antwort Kdy zastřihávat rybíz? Weitere Antworten – Kdy a jak stříhat Stromkový rybíz

Kdy zastřihávat rybíz?
Rybíz se stříhá dvakrát do roka – na jaře po skončení mrazů a na konci léta, až přestane plodit. Strom zbavíme suchých větví (majících tmavší kůru a výhonů bez pupenů, které praskají) a slabých výhonů. Takto bychom měli postupovat každý rok, a to u červeného i černého rybízu.V prvním roce po výsadbě zkraťte jednoleté výhony světlé barvy u všech druhů rybízu na tři pupeny. Tyto větve založí korunu rostliny. Pokud mají keře červeného a bílého rybízu nadměrné množství jednoletých výhonů, nebojte se odstranit ty, které korunu zahušťují. Stříhejte přímo u kořenů.Řez: Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří).

Jak omladit starý rybíz : V případě černého rybízu je tedy potřeba po sklizni seříznout těsně u země už tříleté větve, naopak u červeného v prvních pěti letech provádíme jen řez prosvětlovací. To znamená, že po sklizni nebo v předjaří odstraníme slabé nebo nemocné větve a vyřežeme výhony, které keř příliš zahušťují.

Kdy a jak stříhat angrešt a rybíz

Rybíz, angrešt, maliník, ale také ostružiník patří mezi první rostliny, které se na jaře probouzejí. Proto je brzké jaro vhodné k jejich prořezání, jež pomůže s prosvětlením a zaručí bohatou úrodu.

Jak daleko od plotu sázet rybíz : Jak daleko od sebe sázet rybíz Sazenice bílého a červeného rybízu vysazujeme do řad ve vzdálenosti 1,5 – 2 metry a černý rybíz do vzdálenosti 2 – 3 metry. Stromkový rybíz vysazujeme 1 metr od sebe a alespoň 0,7 metru od cesty.

Chemický postřik lze aplikovat krátce před květem, další dva jsou třeba hned po odkvětu. Mezi účinné prostředky patří například Dithane M45 či Novozir MN v koncentraci 0,3%. Nejlepší prevencí je vhodný výběr lokality a udržování keřů dostatečně vzdušných.

Listy žloutnou a opadávají. Jedná se o rez, která přezimuje na větvích borovic (borovice vejmutovka) a od května se přesunuje na angrešt či rybíz (nejčastěji černý rybíz).

Jak ošetřit rybíz na jaře

Protože rybíz obvykle sázíme na podzim a jedná se o dvouleté keře, na jaře všechny výhony zkrátíme na 2 až 3 pupeny, aby keř zesílil a založila se tzv. koruna. V dalším roce po vysazení vybereme 5 až 6 nejsilnějších výhonů, které necháme/nezkracujeme. Ostatní výhony odřežeme u země.Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země. V druhém roce po výsadbě ponecháme čtyři až šest nejsilnějších výhonů, které zkrátíme zhruba o třetinu.Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.

Vhodná půda pro rybíz

Rybíz je mělce zakořeněná dřevina a vyžaduje bohatou ornici, zásobenou humusem. Červený a bílý rybíz potřebuje těžší, mírně kyselou půdu, dobře zásobenou vláhou. Černý rybíz potřebuje teplou půdu s neutrální až mírně zásaditou reakcí, vyhovuje mu méně vláhy.

Jak správně zasadit rybíz : Jamky na keře by měly být hluboké i široké cca 40 cm, sazenice by měla být zasazena o 5 cm hlouběji než ve školce. Do jamky dáme před samotným rybízem dobře uleželý kompost, přidáme sazenici, zahrneme zeminou a důkladně zalijeme. Můžeme přidat mulč (nastýlku, seno, slámu), aby půda nevysychala.

Kdy se roubuje rybíz : Stromkový angrešt i rybíz ovšem musíme roubovat – na kmínek meruzalky ve výšce kolem 1 metru. Rouby odebíráme v prosinci až lednu a uložíme je tak, aby nevyschly (vlhký písek ve sklepě nebo do novin a igelitu, to je pořád stejné).

Co dělat když žloutnou listy

Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.

Kdy hnojit tyto keře

Jednou na jaře, kdy je potřeba dodat plné hnojivo. Ještě před dobou kvetení proto dopřejte rostlinám potřebný životabudič. Na konci sezóny je čas na další hnojení. To potřebují rostliny k tomu, aby mohly správně vyvíjet nové kořeny a připravit se také na zimní období.Před květem je vhodné rybízu dopřát minerální hnojiva, tedy především fosfor a draslík. Jedná se o živiny, které ovlivňují růst a vývoj keříku, stejně tak bohaté plození. Pro ty, kteří rádi dají přednost kupovanému hnojivu, namíchejte si roztok, ve kterém smícháte 25 gramů superfosfátu a 10 gramů síranu draselného.

Jak a kdy Presadit rybíz : Výsadba a péče po výsadbě

Rybíz raší brzy na jaře, proto 1 – 2leté, dostatečně silné sazenice vysazujeme už na podzim. Před výsadbou do půdy zkrátíme příliš dlouhé a poškozené kořeny a ponecháme 3-5 silných výhonů. Sazenice vysazujeme do jamek s hloubkou a průměrem 40 centimetrů.