Antwort Kdy zasít Kokardu? Weitere Antworten – Kdy ostříhat Kokardu

Kdy zasít Kokardu?
Kokarda osinatá 'Sunset Snappy' má v oblibě stanoviště na slunci a dobře odvodněnou, výživnou půdu, ale nesnáší dlouhodobější přemokření. Daří se jí nejen v kypré, ale i v těžší půdě, doporučujeme ji však po odkvětu prvních květů radikálně zkrátit.Kokarda osinatá se vám odvděčí krásným růstem a kvetením, pokud ji vysadíte na slunné místo, do sušší, hlinitopísčité, humózní půdy, která je dobře propustná. Snese i občasné sucho, ale příliš promočená a těžká půda jí nedělá dobře. Během kvetení pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, podpoříte tím tvorbu nových.Nejčastěji se kokardy pěstují jako trvalky, existují však i jednoleté druhy, které na jaře vyséváme pod sklo a ven je vysazujeme až koncem května. Jednoletky si nenašly tolik příznivců pro svůj neuspořádaný růst. Letničky však vydrží kvést od léta do podzimu, dokud je nespálí mráz.

Jak rozmnožit Kokardu : Množení: Kokardy osinaté lze rozmnožovat semeny nebo dělením trsů. Semena můžete vysévat na jaře nebo na podzim, zatímco dělení trsů se provádí na jaře. Péče v zimě: Kokardy osinaté jsou vytrvalé rostliny a obvykle dobře snášejí zimní podmínky.

Co kdy na zahradě stříhat

Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.

Kdy stříhat trvalky po zimě : Spousta z nich je navíc dekorativní i přes zimu a zahrada tak nezůstane holá. Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Na takových místech je třeba rostlinu po odkvětu prvních květů radikálně sestřihnout, aby vytvořila do podzimu nové bazální listy, díky nim pak zimu přečká snáz. Kokardám se dobře daří ve skalkách, kde mají zajištěnu štěrkopískovou drenáž mezi kameny.

Kvete prakticky celoročně, ale hlavním obdobím kvetení je květen až srpen. Rostliny jsou vhodné k řezu. Balení o hmotnosti 0,3 g obsahuje cca 70 ks semen. Semena kokardy se vysévají od března do dubna.

Kdy zasít Trvalky

S výsadbou se začíná obyčejně v průběhu března a končí se v půli až koncem května. S podzimní výsadbou se začíná obyčejně v půli srpna a sází se nejpozději do půlky listopadu. Lepší je ale ranější podzim, protože rostliny mohou do zimy dostatečně zakořenit. Období výsadby závisí i na kvalitě půdy.Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.Jaro na zahradě obvykle začíná v průběhu března a dubna. Je to vhodné období k vysazování stromů, keřů, sázení některých druhů zeleniny, bylinek i květin. A k tomu samozřejmě patří i další práce, jako je zalévání, hnojení, prořezávání a odstraňování plevele.

Rudbekie stříhání

Trvalky se mohou po odkvětu ponechat na záhonu a ostříhat až na jaře. Někteří však odstříhávají odkvetlá soukvětí průběžně po odkvětu. Trvalky vyséváme do studeného pařeniště začátkem jara. Po vyklíčení je jednotíme a přesadíme jednotlivě.

Co s Třapatkou po odkvětu : Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.

Jak se postarat o trvalky na zimu : Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.

Co je to Kokard

Kokarda je speciální stužka, případně jakási růžice ze stužek vyrobená. Zpravidla bývá v národních barvách. To znamená v případě české trikolóry kokrétně barvu červenou, bílou a modrou.

Už se těšíte na jaro Jaké květiny kvetou v zahradách jako první

  1. Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách.
  2. Šafrán jarní (Crocus vernus) čili krokus.
  3. Narcisy (Narcissus)
  4. Tulipány (Tulipa)
  5. Sasanka hajní (Anemone nemorosa)
  6. Bledule (Leucojum L.)

Sadba na ven počká do konce měsíce, abychom neměli do května za okny prales. V druhé půlce března se můžeme už odvážně pustit do výsevů na venkovní záhony, samozřejmě pokud nám počasí přeje.

Jaké trvalky na slunce : Mezi ně patří:

  • Mateřídouška. Voňavá bylinka, která je odolná vůči mrazu i suchu.
  • Rozchodník. Nezmar.
  • Netřesk. Sukulentní netřesk vydrží přímé slunce, extrémní sucha i mráz.
  • Krásnoočko. Vyhovuje ji suché a slunné stanoviště.
  • Řebříček.
  • Dračík.
  • Kakost.
  • Bohyška (Hosta)