Antwort Kdy Zalevat olivovník? Weitere Antworten – Co dělat když opadává olivovník

Kdy Zalevat olivovník?
Není to žádný důvod k panice. Je totiž u olivovníku přirozené, stejně jako u jiných stálezelených rostlin, že vyměňují staré listy postupně a ne najednou. Všechny listy se vymění v průběhu dvou až tří let. Pokud Vám z olivovníku začíná opadávat větší množství listů, je možné, že trpí suchem a je třeba jej zalít.Olivovník je dlouhověký strom, který začíná plodit v 8 – 10 roce svého života. Daří se mu výborně ve středomořských oblastech. V průběhu celého roku je stále zelený. Kvete od dubna do konce května a má bílé, drobné kvítky.V zimě by mělo stačit zalévat jednou týdně, v létě ale možná bude potřeba dopřát rostlině zálivku až dvakrát nebo třikrát týdně. Nikdy nesmíte rostlinu najednou přelít velkým množstvím vody. Pak by v květináči mohla stát voda, která by způsobila uhnívání kořenů.

Jakou teplotu snese Olivovnik : Bez poškození snesou spolehlivě –8 °C, rozumná teplota je do –12 °C, zakryté samozřejmě snesou více. Rostliny v kontejneru na zimu umisťujeme na světlé, ale pokud možno nevytápěné místo. Olivovník při nedostatku slunečního záření v zimě při teplotách nad 18 °C velmi trpí.

Co s Olivovnikem po zimě

Zimování olivovníku v květináči

Při pěstování olivovníku v květináči se jeho mrazuvzdornost pohybuje pouze okolo -5°C v závislosti na stáří a kondici rostliny. Na zimu ho přemístíme na chráněné místo do světlé verandy, zimní zahrady, zasklenou terasu či balkon, kde bude dostatek světla.

Jak se starat o olivovník doma : Olivovníky zaléváme i přes zimní období, ale jen velmi mírně. U olivovníků je nejdůležitější kořenový bal, protože při teplotě -10 °C a nižší může docházet k vážnému poškození kořenů, což by bylo pro rostlinu fatální. Olivovník by měl zimu přečkat v prostoru, který bude chladný, ale zároveň dostatečně prosvětlený.

Olivovníky v květináči je potřeba na zimu připravit – zazimovat a to zabalením květináče do textilie, bublinkvé folie… a dát je na místo kde na ně bude minimálně pršet nebo sněžit. Můžeme je také přenést do chladné místnosti, kde teplota bude do 15C, ale klidně tam může být i menší mráz.

Zalévání olivovníku

Půda zasychá mnohem rychleji, proto je nutné pravidelně zalévat. Olivovníky nesnesou přebytečnou vodu, proto je požadováno pouze zalévání. Každé dva týdny během fáze růstu, která trvá přibližně od května do července, přidávejte do vody hnojivo vhodné právě pro olivovníky.

Kdy se stříhá olivovník

Olivovník potřebuje řez (PIXABAY)

Bez řezu by celkový vzhled olivovníku brzy rušily vytáhlé nevětvené výhony. Proto je nutné jej několikrát za rok seříznout: v únoru nebo březnu, v červnu a ještě jednou ke konci srpna. Po řezu olivovník zvlášť nepřihnojujte. Příliš mnoho živin totiž může vést až k poškození listů.Místnost by měla být dostatečně prosvětlená a dobře větratelná. Olivovníky zaléváme i přes zimní období, ale jen velmi mírně. U olivovníků je nejdůležitější kořenový bal, protože při teplotě -10 °C a nižší může docházet k vážnému poškození kořenů, což by bylo pro rostlinu fatální.Doporučujeme na zimu přes půdu dát geotextilii cca 50 až 100cm okolo olivníku a přesypat kamínkama, chvojím, nebo štěpkou, aby se udělala izolační vrstva a kořeny olivovníku nebyly přemokřeny.

Vydatná zálivka mu naopak zbytečně uškodí, proto jej zalévejte jen občas, především v období, kdy je zazimovaný. Kdy přišel správný čas na zalévání vyhodnotíte nejlépe ze stavu lístků. Olivovník v květináči ale nemá vodu kde brát a proto přes léto pokud je na slunném místě a teploty přes 30C, můžete zalévat středně.

Proč žloutnou listy olivovníku : Jednou z hlavních příčin žlutých listů je nedostatek živin. Rostliny potřebují k růstu a prospívání různé živiny, a pokud nedostávají správné živiny, jejich listy mohou zežloutnout. Je důležité zajistit, aby rostliny dostávaly vyvážené hnojivo, které obsahuje všechny základní živiny pro jejich zdravý růst.

Jak poznat zmrzly Olivovnik : Indikátorem usychání jsou přirozeně listy, pokud se ve větším množství začnou kroutit, zvažte, zda si olivovník nezaslouží zalít, především u olivovníků v květináči, protože ty se o sebe sami nepostarají. Velmi častým problémem při pěstování olivovníku je jeho přelití.

Jak stříhat olivovník

Jak stříhat olivovník

Řez olivovníku rozhodně nemusí být nikterak radikální. Je ale třeba pravidelně zastřihávat bujné letorosty. Dlouhé větve se stříhají proto, aby strom zhutněl a netáhl se příliš do výšky. Pravidelně také uvolňujte střed stromu a prostříhejte větve, které vedou směrem dovnitř.

Olivovník potřebuje ke svému zdravému růstu dostatek vzduchu a tepla, měl by být pěstován na slunném místě. Vzhledem k zemím, odkud olivovník pochází, se nemusíte bát ani letního poledního žáru, ten naopak olivovníky milují a jsou na něj po staletí zvyklé.I olivovníky v půdě můžete zimovat pomocí zimovacích vaků, nebo přístřešků z polykarbonátu. Vak na olivovník dávejte v době kdy klesne teplota pod -8C a když se oteplí tak jej sundejte. Polykarbonátové skleníky (lexan) můžete insatalovat, také až bude mrznout, ale nezapomeňte aby byl dobře větratelný!

Co dělat když žloutnou listy : Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.