Antwort Kdy vznika branná povinnost? Weitere Antworten – Kdo má v ČR brannou povinnost

Kdy vznika branná povinnost?
V České republice se branná povinnost vztahuje na všechny občany státu starší 18 let, a to na základě zákona č. 585/2004 Sb. Branný zákon. Branná povinnost naopak zaniká dnem dosáhnutí 60 let či z jiných důvodů taxativně vymezených v §7 výše zmíněného zákona.12. listopadu 2003 – Vláda schválila reformu armády, podle níž základní vojenská služba skončí závěrem roku 2004. 30. března 2004 – Na vojnu nastoupilo posledních 878 branců.Brannou povinnost je možné dobrovolně převzít a to tak, že: 1) Občan mimo stav ohrožení státu nebo mimo válečný stav může dobrovolně převzít výkon branné povinnosti, pokud požádá o povolání do služebního poměru vojáka z povolání, na základě písemné žádosti podané příslušnému krajskému vojenskému velitelství.

V kolika letech se chodilo na vojnu : Od roku 1924 se sloužilo 18 měsíců a od roku 1933 s ohledem na mezinárodní situaci dva roky. 1945 – branná povinnost vznikala v 17 letech, k odvodu se chodilo v 19, na dvouletou službu se nastupovalo ve 20. roce. 1990 – délka základní vojenské služby byla stanovena na 18 měsíců a byla uzákoněna možnost civilní služby.

Co musí splnovat vojak

Zákon stanovuje, že uchazeči o službu v armádě musí být občané ČR starší 18 let, trestně bezúhonní a zdravotně způsobilí. Musí mít ukončené alespoň střední odborné vzdělání (tedy minimálně výuční list) a nesmí být ke dni nástupu do armády členy politické strany nebo odborové organizace.

Kdo dostal modrou knížku : Modrá knížka byl v Československu a později České republice i ve Slovenské republice průkaz o neschopnosti k vojenské činné službě, dříve průkaz o osvobození od vojenské povinnosti.

Do zapadlého městečka blízko hranic se západním nepřátelským Německem posílala Československá lidová armáda nejproblémovější mladé muže. Podobně jako k dalším útvarům, které by stály první na ráně po vypuknutí války mezi armádami Varšavské smlouvy a NATO.

Občan, který jako voják v záloze odmítl vykonávat mimořádnou službu, podléhá za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu pracovní povinnosti podle zákona o zajišťování obrany České republiky.

Jaký ročník byl naposledy na vojně

Rok povinné vojny skončil před 10 lety, dnešní mladíci po aktivní službě nijak netouží Na povinnou základní vojenskou službu nastoupili poslední mladí muži v dubnu 2004. Skončila jim už za devět měsíců, do civilu šli v prosinci téhož roku. Od té chvíle se armáda spoléhá jen na profesionální členy.Zákon stanovuje, že uchazeči o službu v armádě musí být občané ČR starší 18 let, trestně bezúhonní a zdravotně způsobilí.2023 měsíčně je to např. u svobodníka 30 310 Kč, rotmistra 41 410 Kč, poručíka 44 290 Kč, majora 64 490 Kč). Příplatek za službu v zahraničí – vojákovi v aktivní záloze vyslanému do zahraniční operace náleží po dobu služby v zahraničí příplatek za službu v zahraničí ve výši 500 až 2 500 Kč denně.

U méně zkušených rekrutovaných osob se základní měsíční platy letos pohybují kolem 2000 až 3000 dolarů (44.000 až 66.000 korun), u důstojníků začínají na 3100 dolarech a mohou se dostat i nad 10.000 dolarů (přes 220.000 korun).

Jak získat modrou knížku : Žádost můžete řešit osobně nebo zaslat poštou na místně příslušné krajské vojenské velitelství. Seznam místně příslušných krajských vojenských velitelství je uveden na stránkách Ministerstva obrany nebo na stránkách Státní správy.

Na jakém místě je česká armáda : Z celkem 127 hodnocených zemí je česká armáda na 31. místě. Žebříček vychází ze zhruba padesáti různých kritérií zahrnujících především konvenční zbraně, počty vojáků, záloh i celkové bojeschopné populace. Autoři žebříčku zdůrazňují, že do pořadí nijak nezahrnují ať již skutečný či domnělý jaderný arzenál.

V kterých zemích je povinná vojenská služba

Povinná vojna ve světě

  • Nejdelší povinná vojna je v Severní Koreji.
  • V Izraeli narukují muži na 3 roky, ženy v armádě stráví o rok méně.
  • Z evropských zemí mají povinnou vojenskou službu skandinávské země, Švýcarsko, Rakousko a Řecko.
  • V Česku (Československu) povinná vojna existovala od dob první republiky do roku 2004.


Branná povinnost v míru je vykonávána na principu dobrovolnosti. Tento princip se za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu mění ze zákona v povinnost a vztahuje se na všechny státní občany ČR (dále jen „občan“) ve stanoveném věkovém rozpětí.(1) Vojákem z povolání (dále jen "voják") je občan, který vojenskou činnou službu vykonává jako svoje zaměstnání. Voják je ve služebním poměru k České republice. Občan může být povolán do služebního poměru jen na základě vlastní žádosti.

Kolik vojáků měla Čsla : Pozemní vojsko ČSLA

Jednalo se o nejpočetnější složku armády, kde sloužilo přibližně 201 000 vojáků v aktivní službě, přičemž se dělilo na dva okruhy a to na východní a západní.