Antwort Kdy vydal Břetislav první zákoník? Weitere Antworten – Kdo vydal první český zákoník

Kdy vydal Břetislav první zákoník?
Břetislavova dekreta (též hnězdenská) je soubor právních předpisů, který v roce 1039 nad hrobem svatého Vojtěcha v Hnězdně vyhlásil český kníže Břetislav I.

Břetislav I.
Doba vlády 1034–1055
Narození mezi 1002 až 1005
Úmrtí 10. ledna 1055 Chrudim
Pohřben Katedrála svatého Víta , Václava a Vojtěcha

Břetislav zavedl údělovou soustavu („stařešinský princip“ = seniorát). Vládcem je vždy nejstarší člen přemyslovské dynastie, Morava je rozdělena na úděly (územní celky) určené pro mladší členy rodu. Knížata vládnoucí na Moravě byla podřízena pražskému knížeti.

Co to byly břetislavovy dekrety : Je to nejstarší písemný právní dokument, který usiluje o upevnění feudálního řádu, církevní moci a panovnického rodu. Zároveň však ukazuje, jaký byl skutečný stav společnosti na počátku 11. století.

Co je to zákoník

Zákoník neboli kodex je právní předpis zahrnující právní normy určitého právního odvětví. V moderním slova smyslu jde především o komplexní úpravu určité oblasti hmotného práva, protože v právu procesním je obdobou zákoníku řád (angl. rules of procedure, franc.

Kdo to byl Břetislav a Jitka : Jitka (Judita) ze Schweinfurtu (také Jitka ze Svinibrodu) (před 1003 – 2. srpna 1058) byla manželka Břetislava I. a česká kněžna. Jitka před svým sňatkem žila v klášteře, jak bylo pro tehdejší šlechtické a královské dcery poměrně typické, a odtamtud byla Břetislavem unesena.

Břetislav je mužské křestní jméno slovanského původu. Pravděpodobně vzniklo ze staročeského slovesa břěčěti ("zvučet, hlučet"). Vykládá se jako "slavný (bojovým) rykem".

Celkem měl Břetislav pět synů, kromě Spytihněva a Vratislava ještě Konráda, Jaromíra a Otu. Bratři Spytihněv, Vratislav, Konrád Brněnský a Ota Olomoucký pak v různých obdobích usedli na trůny údělných moravských knížat v Olomouci a v případě Konráda v méně významném údělu brněnském.

Kdo zavedl Seniorat

Seniorát (lat. senior = starší, od senex = stařec) Jinak též stařešinství či stařešinský řád. Princip nástupnictví (nástupnický řád) na panovnický trůn, který zavedl Břetislav I. v roce 1054 těsně před svou smrtí.V českých zemích bylo toto právo uplatňováno až do počátku 13. století, kdy Přemysl I. Otakar zavedl právo primogenitury, aby upřednostnil svého syna Václava před Děpoltem III. z vedlejší větve Přemyslovců.Dekrety prezidenta republiky v roce 1945.

Zákoník práce.

Kdy byl vydan občanský zákoník : Zákon č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník.

Kdy unesl Břetislav Jitku : Krásná Jitka ze Svinibrodu se dostala na český knížecí stolec vskutku kuriózním způsobem. Přemyslovec Břetislav si pro svou nevěstu dojel do rodinného kláštera, odkud ji prostě unesl. A tak Jitka zemřela 2. srpna 1058 už jako česká kněžna.

Co znamená Vojtěch

Jméno Vojtěch má slovanský původ a je složené ze dvou částí, „voj” s významem vojna či válka, a „těch”, které znamená radost a potěšení. Jméno se tak překládá jako útěcha či posila vojska anebo radostný válečník.

Vyhaslý seniorát zrušil až Přemysl Otakar I. na počátku 13. století. Nejdříve nechal ještě za svého života zvolit svým nástupcem svého syna Václava I., čímž pominul markraběte Vladislava Jindřícha, Děpolta III.Rod Přemyslovců podle legendy založila Libuše, dcera bájného Kroka, společně s Přemyslem zvaným Oráč. Po nich převzal vládu jejich syn Nezamysl, následovaný řadou dalších mytických vládců jako byli Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan a Hostivít.

Které země získal Přemysl Otakar II : Přemysl Otakar II. podnikl křížovou výpravu proti pohanským Prusům do Pobaltí (1255 a 1267), čímž získal podporu papeže. Na Pobaltí poté založil město a hrad Královec (německy Königsberg, rusky Kaliningrad; dnes Ruské území). Připojil také Chebsko (patřící Štaufům) trvale až do Lucemburků.