Antwort Kdy sázet řízky? Weitere Antworten – Kdy zasadit řízky
Pro větší úspěch je nejvhodnější období množení zejména jaro a začátek léta. Je možné, že zakoření i řízky na konci léta nebo začátkem podzimu, nebo dokonce v zimě, bude to ale trvat déle a doporučujeme je pak nechat ve vodě až do jara a teprve potom zasadit do zeminy.Řízky získáváme na podzim a začátkem zimy, uskladníme je a na jaře zasadíme do země až po svrchní dva pupeny. Řízky zasazujeme do půdy na šikmo. Řežeme zásadně výhony s alespoň třemi až pěti pupeny. Zasazený řízek přikryjeme skleněnou lahví či vejpůl uříznutou PET lahví, abychom řízek ochránili před vymrznutím.Spodní listy řízku odstraníme, v substrátu či vodě by měl spočívat pouze holý stonek. Stonek zasuneme do předem (například tužkou) vyhloubené jamky v lehkém substrátu. Potom k němu substrát přitlačíme, aby přiléhal ze všech stran. Pevnější stonky lze zasunout rovnou – šikmo, do hloubky 3-5 cm.
Jak dlouho trvá zakořenění řízku : Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek. Je vhodné řízky umístit v poloteplém skleníku nebo v pařeništi.
Co kdy zasadit
Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května. Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat.
Kdy zasadit Řebčík : Řebčík perský má květy černé, uspořádané podél celého stonku. Jsou mrazuvzdorné, vysazují se na slunečná místa koncem léta nebo na podzim. Pokud to nestihnete do příchodu zimy, můžete hlízy zasadit do květináčů, uchovat je v bezmrazé místnosti (např. ve sklepě), a do zahrady je přesadit již zakořeněné na jaře.
Například pnoucí růže byste měli vždy vysazovat podél zdi nebo pergoly, kdežto růže do volné půdy zase do záhonů samostatných či smíšených. Velkokvětým růžím postačí vzdálenost od sebe 34-45 cm, kdežto stromkové růže potřebují rozestupy až 80-100 cm. Pnoucí růže by měly být vysazované alespoň 1-2 m od sebe.
Stonek zasadíme do země tak, aby byla tři očka schována pod zemí a tři koukala ven. Půda by měla být dostatečně vlhká a humózní, ne však přemokřená. Stonek přiklopte sklenicí – rodiče naší zákaznice použili 5 l zavařovací sklenici – udržíte tak růži v teple a vlhku. Pak už stačí jen zalévat a čekat.
Jak udělat řízky z kytky
Jednou z nejjednodušších možností, jak si rostlinu namnožit, je řízkování. Stačí z mateřské rostliny odebrat část vrcholového výhonu. To rostlině nijak neublíží a řízek obvykle zakoření do několika týdnů. Pro účinnější zakořenění řízků lze použít kořenový stimulátor.Krásně kvetou modřence, šafrány, tulipány, narcisy, hyacinty. Ano, můžete je vysázet i do truhlíků. K nim můžete zasadit sedmikrásky chudobky, macešky nebo pomněnky. Vyzkoušet můžete i primule, ale u těch je to už se snášením mrazíků horší.Příprava řízků: Po vytažení řízků z místa uskladnění, případně po přepravě, je nutné řízky celé namočit nejméně na 24 hodin do vody. V případě výskytu plísně je možné řízky omýt v 5% roztoku Sava, ale většinou to není nutné.
Ranu zabalíme do vlhkého mechu/rašeliníku nebo jiného substrátu a toto obalíme průhlednou fólií. Tím vytvoříme malý skleníkový efekt, který udržuje vysokou vlhkost a podporuje zakořenění. Po několika týdnech by se měly objevit kořeny.
Co sázet spolu : Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.
Kdy dát sazenice ven : Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.
Jak hluboko sázet řebčík
Cibulky vysazujeme na přelomu srpna a září do výživné půdy alespoň 15 cm, lépe však 20–25 cm hluboko. Nesnáší přeschnutí ani přemokření. Po odkvětu a zatažení listů (bývá to asi v červnu) vyjmeme cibulky ze země a uskladníme je na vlhkém místě, nejlépe v rašelině.
Řebčíky kvetou od dubna do května. Množit se dají pomocí semen, které se objeví po odkvětu rostliny, nebo pomocí dceřinných cibulek. Stanoviště pro řebčíky vybírejte s rozvahou, protože květiny na záhonku vydrží i 10 let. Řebčíky jsou velmi jedovaté, zvláště jejich cibule.Růže si dobře rozumí s trvalkami, drobnými keři i dřevinami. Díky jejich hluboko položeným kořenům si s ostatními rostlinami nekonkurují a neberou si živiny. Jejich květy vypadají nejlépe v kombinaci s levandulí, kontryhelem a šalvějí nebo také mahonií, dřišťálem či cesmínou.
Kdy se sází růže : Nejvhodnější dobou pro výsadbu jsou podzimní měsíce (do zámrazu), nebo pak období března až dubna, než růže začnou více rašit. Výsadba a substrát: Zvolíme vhodné stanoviště, na slunném a vzdušném místě. Půda by měla být dobře propustná, humózní, písčito-hlinitá.