Antwort Kdy sázet cibule jiřin? Weitere Antworten – Kdy se sází jiřinky
Ať už vám hlízy jiřin přezimovaly ve sklepě, nebo jste si v zahradnictví pořídili na výsadbu nové, sázejte je až tehdy, kdy bude mít teplota půdy v záhonu více než 10 stupňů Celsia. Kdy tedy jiřiny přesně sázet Ideálně v období od konce dubna do konce května, kdy už nehrozí žádné přízemní mrazíky.Hlízy sázíme do takové hloubky, aby zemina překrývala jejich krček ve vrstvě 5-7 cm. Po výsadbě dostatečně zavlažujeme. Kde není možnost pravidelné zálivky, doporučujeme na vyrašené hlízy po zalití natáhnout černou PE fólii s otvory pro výhony jiřin.Hlízy ukládáme do země naklíčenými očky vzhůru, přibližně 5 centimetrů pod povrch. Následně je překryjeme zeminou a pravidelně zaléváme. Vysazujeme-li vysoké odrůdy, nezapomeneme umístit do záhonů také oporu. Jiřiny bohatě větví, proto jednotlivé hlízy vysazujeme v rozmezí 40 až 60 centimetrů.
Jak zasadit hlízy : Hlízy si dáme zakořenit do truhlíku či hlubší misky s odtokem vody či drenáží na vzdálenost 10-15 cm od sebe. Po naplnění truhlíku substrátem povrch lehce urovnáme a hlízu zamáčkneme tak, aby celá byla v mírném dolíku.
Jak Zaštipovat jiřiny
Jakmile dosáhnou rostliny 25 až 30 cm výšky, můžete je zaštípnout na cca 10 cm. Optimální je, když vám na rostlině zůstanou 2 až 3 páry listů. Zaštípnutím podpoříte tvorbu bočních výhonů a tím i produkci květů. Pokud jsou dostatečně silné, můžete ještě jednou zaštípnout i boční výhony.
Jak zasadit Dahlie : Cibulky sázejte do hloubky 10–15 cm do sponu cca 50 x 50 cm. Stanoviště pro jiřinky má být slunečné, chráněné před větrem. Půda by měla být výživná, propustná a hlinitopísčitá. Pro bohaté kvetení potřebují jiřinky dostatek živin, takže se doporučuje pravidelné hnojení 1x za týden.
Stanoviště: místo pro jiřiny by mělo být na osluněné straně zahrady, a rostliny kolem sebe potřebují i hodně prostoru, protože se během vegetace rozrůstají. A důležité je také také to, jak daleko sázíme jednotlivé hlízy os sebe. Jiřiny velké, rostoucí do výšky více než 100 cm, sázíme od sebe asi 70 až 80 cm.
Na jaře lze vysadit všechny ovocné stromy, zejména pak broskvoně a meruňky. Jarní měsíce jsou také optimálním obdobím na setí zeleniny a bylinek. Ve druhé polovině března už můžete začít připravovat venkovní záhony, na kterých lze pěstovat špenát, raný salát, hrášek, kořenovou zeleninu, jarní česnek, kopr a další.
Co zasadit do jílu
Do půdy se zasadí rostliny jako je například hořčice, pohanka, svazenka, jetel, kostival a různé luskoviny, které jsou rychlerostoucí a dobře se chytí i v méně úrodné půdě. Poté počkáme, až vzrostou, a ještě předtím, než začnou jít do květu a vysemení, se posečou.Hlízy jiřin vyryjeme ze země, jakmile přejdou první přízemní mrazíky, což bývá zpravidla koncem října. Mrazíky spálí nadzemní části rostlin. Stonky a listy změknou, zpravidla změní barvu do červenofialové až hnědavé, začnou se ohýbat k zemi a celkové množství nadzemní hmoty se zmenší.Vybereme slunné, před prudkým větrem chráněné místo, v rozestupech 50–100 cm (záleží na vzrůstnosti odrůdy). Hlízy sázíme asi 10–15 cm hluboko, je dobré k nim hned umístit zhruba metrovou tyčku, ke které později rostliny vyvážeme; zvláště některé odrůdy jiřinek jsou totiž náchylné na ohýbání a polámání.
Vybereme slunné, před prudkým větrem chráněné místo, v rozestupech 50–100 cm (záleží na vzrůstnosti odrůdy). Hlízy sázíme asi 10–15 cm hluboko, je dobré k nim hned umístit zhruba metrovou tyčku, ke které později rostliny vyvážeme; zvláště některé odrůdy jiřinek jsou totiž náchylné na ohýbání a polámání.
Co zasadit do truhlíku na jaře : Sázejte cibuloviny
Krásně kvetou modřence, šafrány, tulipány, narcisy, hyacinty. Ano, můžete je vysázet i do truhlíků. K nim můžete zasadit sedmikrásky chudobky, macešky nebo pomněnky. Vyzkoušet můžete i primule, ale u těch je to už se snášením mrazíků horší.
Kdy začít sázet na jaře : V druhé polovině března můžete bez obav začít vysévat na venkovní záhony ředkvičky, špenát, raný salát, hrách, kořenovou zeleninu, jarní česnek, kopr a červenou řepu. Přímo na záhon je možné vysévat také pór i červené a bílé zelí – před jeho vysetím je nutné záhon důkladně pohnojit a vyvápnit.
Jak vylepšit těžkou půdu
Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.
Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.Nechte nějakou skulinu pro přebytečnou odcházející vlhkost.
Takto zabalenou přepravku skladujte v místě, kde nemrzne a teplota se pohybuje mezi 3 °C až 8 °C. Ideálně garáž, sklep, nebo chladnější chodba. Světlo nehraje ani takovou roli, jelikož máme hlízy zasypané rašelinou.
Jak skladovat jiřiny v zimě : Poškozené hlízy v žádném případě neskladujte, raději je ihned vyhoďte, mohly by totiž začít hnít, a nakazit tak zbytek. Hlízy jednotlivých rostlin by se také při skladování neměly vzájemně dotýkat. K uskladnění jiřin vyberte tmavé, nepromrzající sklepní prostory se stálou teplotou kolem deseti stupňů.