Antwort Kdy stříhat Stromkovou růží? Weitere Antworten – Kdy a jak stříhat stromkové růže

Kdy stříhat Stromkovou růží?
Keře a stromkové růže stříháme poprvé na podzim v rozmezí 5-8 oček. Očko je místo, odkud nám roste větvička s lístky. Očko je nutné zastřihnout v místě, kde nám směřuje ven od středu růžového keře. Jinak bychom keř zahušťovali a jednotlivé větvičky by se křížily.Na podzim není třeba růže ostříhat! Zakrátíme je jen tak hluboko, aby se dalo na záhonku pracovat. Jinak vše, co je na rostlině zelené – tedy i holé výhonky – i v zimě transpirují a tím zajišťují rostlině potřebnou energii. Čím je tato zelené plocha větší, tím lépe.Pro stromkové růže vybíráme slunná stanoviště na vzdušném místě s půdou dobře propustnou, humózní, písčito-hlinitou. Po vybalení sazenice, růže namočíme do kýble s vodou na 12- 24 hodin. Před samotným namočením zkrátíme kořeny rostliny a zkrátíme výhony seříznutím na 1-3 očka.

Jak seříznout růže : U růží je všeobecně známo, že se sřezávají šikmo. Stačí tedy jeden dlouhý šikmý řez, který vám může zachránit delší životnost tak krásné růže. Nezapomeňte stonek seříznout každý den a zároveň vyměnit čerstvou vodu ve váze. Při takové péči Vám růže vydrží minimálně 7 dní.

Jak stříhat stromkové růže po odkvětu

Odkvetlý květ odstraňujeme ještě před úplným opadem korunních plátků, tj. ihned, jakmile ztratil svůj půvab. U velkokvětých růží s odkvetlým květem odřezáváme současně část stonku s neúplnými listy, které pod ním vyrůstají, a alespoň jedním listem úplným, pětičetným.

Kdy stříhat růže před zimou : Řez růží před zimou

  1. Řez je nazýván uniformní řez a obvykle se provádí na přelomu října a listopadu.
  2. Vysoké odrůdy velkokvětých a mnohokvětých růží snížíme řezem asi na 60 cm.
  3. Ilustrační foto.
  4. Sadové a pnoucí růže také upravíme mírným zkrácením tenkých a křehkých výhonků.

Ideální je do středu rostliny přidat kompost, který bude rostlinku chránit u země. Celou růži pak zakryjeme netkanou textilií v bílé barvě, jutovým pytlem či rákosovou rohoží. Často se k tomuto účelu využívá i chvojí z jedle či smrku. Bílá barva textilie odrazí lednové ostré paprsky a pustí k rostlině potřebné světlo.

Pokud máte růže v květináči, ukryjte nádobu do země, kterou před tím zateplíte polystyrenem. Nadzemní část poté opět zakryjte. Rostlinky ale samozřejmě může zimu přečkat i ve sklepě nebo garáži. Růži bychom měli zazimovat ve chvíli, kdy udeří první mrazíky, což bývá leckdy už koncem října.

Jak množit řezané růže

Řízkování růží

Květ odřízneme a ponecháme jen střední část stonku se třemi až pěti listy. Zbavíme se i listů, aby se je rostlina nesnažila vyživovat a plně se soustředila na zakořenění. Spodní část stonku seřízneme našikmo v úhlu 45°, abychom vytvořili co největší plochu pro přijímání živin. Tímto je řízek připraven.Odkvetlý květ odstraňujeme ještě před úplným opadem korunních plátků, tj. ihned, jakmile ztratil svůj půvab. U velkokvětých růží s odkvetlým květem odřezáváme současně část stonku s neúplnými listy, které pod ním vyrůstají, a alespoň jedním listem úplným, pětičetným.PÉČE O RŮŽE NA PODZIM A V ZIMĚ

I na podzim můžete růže přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku, dle počasí, ale obvykle koncem října, kdy ubývá teplých dnů, omezte zálivku na 1x měsíčně. Stále nezapomínejte odstraňovat odkvetlé květy a koncem podzimu dejte ke kořenům kvalitní kompost a růže seřízněte.

Růži bychom měli zazimovat ve chvíli, kdy udeří první mrazíky, což bývá leckdy už koncem října. Nedělejte to však dřív, než je potřeba. Rostlinka by pak měla zůstat zazimovaná až do jara, dokut teploty trvale nepřekročí nulu.

Kdy stříhat růže na podzim : Na podzim připravujeme úrodu nádherných květů pro další sezónu. A zapomenout na podzim právě na růže je fatální chybou. Oblíbené jsou přitom jak růže velkokvěté čili čajohybridy, tak mnohokvěté čili polyantky. A oba jmenované typy růží vyžadují právě na podzim (v říjnu až na začátku listopadu) úpravu řezem.

Kdy Odzimovat růže : Pokud máte růže v květináči, ukryjte nádobu do země, kterou před tím zateplíte polystyrenem. Nadzemní část poté opět zakryjte. Rostlinky ale samozřejmě může zimu přečkat i ve sklepě nebo garáži. Růži bychom měli zazimovat ve chvíli, kdy udeří první mrazíky, což bývá leckdy už koncem října.

Jak a kdy Řízkovat růže

Řízky získáváme na podzim a začátkem zimy, uskladníme je a na jaře zasadíme do země až po svrchní dva pupeny. Řízky zasazujeme do půdy na šikmo. Řežeme zásadně výhony s alespoň třemi až pěti pupeny. Zasazený řízek přikryjeme skleněnou lahví či vejpůl uříznutou PET lahví, abychom řízek ochránili před vymrznutím.

Druhým a velice jednoduchým způsobem množení růží je hřížení, metoda, kterou určitě znáte ze své zahrádky. V předjaří ohnete jeden z vytipovaných, silných výhonů do země, ale tak, aby vrchol směřoval vzhůru. Část, která bude kořenit v zemi, musí být zafixována, nejlépe pomocí kolíků.Pro růže na kmínku je nejdůležitější hezký tvar koruny, proto se hlavní výhony téměř nezastřihují. V průměru se zkracují na délku 20 až 30 cm – to podpoří kompaktní růst koruny. Odstraňte také malé a příliš hustě rostoucí postranní výhony. Pro vitalitu růže je rovněž důležité občas odstranit přestárlé výhony.

Kdy se stříhají růže na zimu : Ty dokonce někdy před zimou ještě nasazují poupata. A právě odpařování přirozené vlhkosti zvyšuje citlivost růží na vysušování a snižuje jejich odolnost vůči namrzání. Musíme proto v říjnu až na začátku listopadu seříznout polyantky i čajohybridy na cca polovinu aktuální výšky.