Antwort Kdy stříhat Stromkový angrešt? Weitere Antworten – Jak a kdy stříhat Stromkový angrešt

Kdy stříhat Stromkový angrešt?
Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země. V druhém roce po výsadbě ponecháme čtyři až šest nejsilnějších výhonů, které zkrátíme zhruba o třetinu.Rybíz, angrešt, maliník, ale také ostružiník patří mezi první rostliny, které se na jaře probouzejí. Proto je brzké jaro vhodné k jejich prořezání, jež pomůže s prosvětlením a zaručí bohatou úrodu.Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.

Kdy se sbírá angrešt : Zralé hrozny poznáme podle chuti a pevnosti bobulí. Angrešť dozrává během června a zralé plody poznáte podle toho, že jsou na dotek měkčí, ale slupka zůstává stále pevná.

Jak stříhat angrešt na podzim

Angrešty je vždy lepší pěstovat raději stromkové. Po sklizni je zbavíme suchých a nemocných větví, koruny prosvětlíme a každé rostlině necháme šest až sedm hlavních větví. Až na jaře pak zkrátíme hlavní větve o třetinu a postranní obrost o třetinu až dvě třetiny.

Jak Strihat Rybiz stromek : Řez: Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří).

Angrešt snese i polostín, ale nejlépe se mu bude dařit na slunném místě. Pro stromkový angrešt je důležitá opora – kůl nebo tenká trubka, kterou umisťujeme nejlépe na východní stranu. Uvazujeme nad roubem, pod roubem a uprostřed kmínku, aby se nevytvořilo tzv. „bříško“ – obloukovité vyhnutí.

Nářeční tvary angrejšt, angrešť, angrošt, angreš, angres, agrest, agryst, agrys, agryz, ankrešt, ankreš, engrešt, engreš, ingreš, egreš, egrešt, hankreš, hegreš nebo hegriš mají stejný etymologický základ.

Jak Strihat rybíz na podzim

Řez: Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří).Černý rybíz a angrešt jsou rostliny citlivé na nedostatek hořčíku. Tento prvek dodáme nejlépe v Kieseritu. Velký význam pro hnojení bobulovin mají listová hnojivá. Jsou zdrojem hlavních živin v pohotové formě a mikroelementů, případně stimulátorů růstu.Rybíz se stříhá dvakrát do roka – na jaře po skončení mrazů a na konci léta, až přestane plodit. Strom zbavíme suchých větví (majících tmavší kůru a výhonů bez pupenů, které praskají) a slabých výhonů. Takto bychom měli postupovat každý rok, a to u červeného i černého rybízu.

V případě černého rybízu je tedy potřeba po sklizni seříznout těsně u země už tříleté větve, naopak u červeného v prvních pěti letech provádíme jen řez prosvětlovací. To znamená, že po sklizni nebo v předjaří odstraníme slabé nebo nemocné větve a vyřežeme výhony, které keř příliš zahušťují.

Co potrebuje angrešt : Angrešt vyžaduje půdy hlinité až hlinitopísčité bohaté na zásobní vápník, nesnáší půdy těžké, zamokřené a kyselé. Lze jej pěstovat v polostínu a poměrně dobře snáší otevřená stanoviště s mírným průvanem. Jedná se o dřevinu hodně náchylnou na americké padlí a tudíž je vhodné vybírat tolerantní odrůdy.

Jaký postřik na angrešt : Rybíz, angrešt a josta patří mezi nejzdravější ovoce. Dobrou prevencí proti všem žravým a savým škůdcům je předjarní postřik přípravkem Biool, který udusí i většinu vajíček a přezimujících škůdců. Během doby vegetace lze mšice vyhubit například Neudosanem nebo Bioolem, tedy ekologicky nezávadnými roztoky.

Jak nejlépe zpracovat angrešt

Nezralé plody jsou bohaté na pektin a ovocné kyseliny, čehož využíváme při výrobě kompotů, čatní, džemů a rosolů a pomáhají i u druhů, které mají pektinu málo. Plně vyzrálé plody používáme na moučníky, polévky, omáčky, mošty, víno a k přímé konzumaci.

V případě černého rybízu je tedy potřeba po sklizni seříznout těsně u země už tříleté větve, naopak u červeného v prvních pěti letech provádíme jen řez prosvětlovací. To znamená, že po sklizni nebo v předjaří odstraníme slabé nebo nemocné větve a vyřežeme výhony, které keř příliš zahušťují.Nejvhodnějším organickým hnojivém je kompost. Při vysazování jej použijeme v dávce asi 2 kg k jednomu keři. Předem jej dobře promícháme s půdou. Pokud zakládáme rybízovnu na větší ploše, vyhnojíme ji kompostem nebo hnojem v dávce 300—400 kg na ar a organický materiál zaoráme.

Jak se stříhá Stromkový rybíz : Stromkový rybíz zkracujeme po výsadbě na dva až tři pupeny tak, aby poslední směřoval ven z korunky. Tu zakládáme ze čtyř až pěti výhonů, které v dalších letech většinou nezkracujeme, pakliže nejsou příliš dlouhé. Ochrana rostlin na zimu: Rybíz nepotřebuje žádnou zvláštní zimní ochranu (kromě obnovení mulče).